Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:200.000 km fara oboseala si rugina? Hai sa fim seriosi. Poate se refera la 200km, proaspat montate.

Cand am luat masina discurile erau ca noi,nu se mentiona nimic de ele in cartea tehnica a neamtului,nu am gram de rugina pe ele ciobituri sau ovalizate doar zgarieturile care s-au format de-a lungul timpului,nu bat,nu se aud zgomote in timpul franarii sau batai in pedala de frana.Placutele de frana le schimb cam la 35k-40k iar de mers nu prea merg in oras,doar drumuri externe(distante intre 80-160km)
Skip ads

  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cata, Discurile au fost noi cand ai cumparat masina, poate aveau 10-15k max. Dar nu stiu o masina care poate sa mearga peste 150-180k cu discurile din fabrica Smile
Mi-e deja sa spus de 2 ori ca trebuie schimbate, sper ca le schimb si eu maxim la anu. Dar la piese nici nu stau sa ma gandesc. ATE+ATE for ever and ever Smile
  • CatalinKBoom

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
E posibil Vlad,nu este exclusa varianta asta.Si cam cat duc o pereche de discuri ca eu habar n-am daca nu am trecut prin problema asta?Cati mm trebe sa mai aiba in carne?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Discurile fata au 25 mm. si merg pana ajung la 22 iar cele spate au 10 mm. si merg pana ajung la 8 mm.
Skip ads

  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
are cineva discuri de frana cementate? vad in oferte: 1.cementate si 2. cu un continut ridicat de carbon...
care ar fi mai bune (rezistente) ?!
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus placute RoadHouse pe fata, sunt supermultumit de ele, nu se aude pic de scartait indiferent de situatie iar franarea este excelenta. Au costat in jur de 95-100 lei, si am mers deja vreo 20,000 de km cu ele. Le am in portbagaj pregatite si pe cele pentru spate, tot Roadhouse, iar astea au costat vreo 60 ron.
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
toti vb numai de ATE si ZIMMERMAN.. BREMBO etc.... a incercat cineva FERODO PREMIER? va spun fara nici un interes ca se merita varianta asta. placute fata ferodo premier 280 ron. la discuri tot ferodo ai de la 300 la 800 ron pe set.depinde ce vrei sau ce iti place. sunt foarte bune si calitative cu putin praf si fara scartaieli. eu schimb placutele pe fata cam la 40.000 sau 42.000. inca nu am schimbat discuri dar cu siguranta cand o voi face o sa iau ferodo. in curand o sa schimb sabotii pe spate ... o sa iau cel mai bun model ferodo pt ca se stie ca sabotii nu sunt atat de scumpi. cei care au mai folosit ferodo pot sa confirme calitatea acestui sistem de franare. merg si cu un Vw transporter si tot ferodo folosesc si in majoritatea timpului merg incarcat la maxim. frana este frana mereu fara emotii. in cuncluzie sunt f multumit de acest sistem si inca nu am motive sa caut altceva. insa fiecare alege ce vrea
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Recomand ATE. O mica lamurire: la Vectra C 1.9 120 de cai discurile NU sunt de 308mm, mie imi intra jante pe 15" fara probleme. deci sunt de 285. Probabil la motoarele DTH de 150cp sunt discuri de 308mm (motor mai greu, putere mai mare, etc)
Skip ads

  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Trebuie sa schimb si eu placute + discuri, fata + spate .
AM cerut la vreo 3 furnizori de piese opel , am primit oferte diferite, am de ales intre Zimmerman, Bosch, TRW, Automega ? , GM, Ferodo Premier - asta la discuri.
La placute : ATE, GM ( my first choices ) , trw, ABE, Topran .
Nu am primit de la nimeni oferta pe discuri ATE, as lua macar pentru fata, pe spate as alege o varianta mai cheap .
Masina este o astra h, Z17DTH , 2005 , desi nu am avut incidente pana acum mi-au recomandat 2 service-uri sa le schimb si acum am si buget pentru asta, dealtfel o sa primeasca si doua cauciucuri noi pentru spate, pe fata are ceva super ok.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Azi am montat Discuri ATE + Placute ATE fata + spate + curatare etrieri, elimenare rugina totul cum trebuie , si acum frana e mult mai eficienta. Calitatea pieselor de la ATE se simte. Toata joaca era 1250 ron
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la mine la ultima revizie facuta la reprezentanta mi-au spus ca ar cam trebui sa schimb discurile, placutele de frana nu le-am schimbat niciodata in 62.000 km, adevarul e ca discurile arata cam ciudat, nu lucesc precum cele de la zafira, masina asta nemiscata vreo 3 luni, poate daca as lua-o la plimbari mai dese si mai lungi si-ar reveni, mi se pare prea repede sa schimb discurile.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu am ajuns la 105k cu cele originale, cei de la la reprezentanta vor doar niste banii de la tine. Nimic altceva !
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
nu era cazul, baiu e ca arata cam rau, se ciobesc pe margine nu lucesc integral precum la zafira, care cand am luat-o la verificare mi-au spus ca la schimbatul placutelor ma paste schimbatul discurilor pe fata, de atunci au trecu 15.000 km peste ea.
La Zafira cand pisc frana ma pune in cap, la H e mai greu cu franarea, de ce inca nu stiu, nu prinde frana asa brusc.

PS
La Zafira am schimbat doar pe spate placutele.
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tak30ver a scris:Salut.
Trebuie sa schimb si eu placute + discuri, fata + spate .
AM cerut la vreo 3 furnizori de piese opel , am primit oferte diferite, am de ales intre Zimmerman, Bosch, TRW, Automega ? , GM, Ferodo Premier - asta la discuri.
La placute : ATE, GM ( my first choices ) , trw, ABE, Topran .
Nu am primit de la nimeni oferta pe discuri ATE, as lua macar pentru fata, pe spate as alege o varianta mai cheap .
Masina este o astra h, Z17DTH , 2005 , desi nu am avut incidente pana acum mi-au recomandat 2 service-uri sa le schimb si acum am si buget pentru asta, dealtfel o sa primeasca si doua cauciucuri noi pentru spate, pe fata are ceva super ok.


si eu trebuie sa fac operatiunea de mai sus Smile , pe masina din semnatura.
astea sunt preturile de la mecanicul meu (de vre-o 10 ani numai la el schimb/fac orice la masina)

Produs Buc Pret/buc Pret total
Discuri fata (ATE sau TRW nu mai retin exact) 2 165 330
Discuri spate (TRW) 2 120 240
Placute fata (set) (ATE) 1 220 220
Placute spate (set) (ATE) 1 165 165
TOTAL 955

+ manopera ... nu stiu cat Smile
  • Asgard

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2011

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Eu am ajuns la 105k cu cele originale, cei de la la reprezentanta vor doar niste banii de la tine. Nimic altceva !


eu am 104.000 si tot cu discurile originale, la opel gtt imi zic aia sa le schimb de vre-un an, in conditiile in care fac aproximativ 20-22mii km/an Smile
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
masina mea are 170k si nu a avut discurile schimbate niciodata...ce sa zic... nu m-au lasat franele niciodata, nu am simtit vreodata ca as avea nevoie de mai mult...
@Asgard : m-as bucura sa imi zici si mie unde e mecanicul asta si sa il intrebi si de manopera, preturile sunt relativ ok, are si service autorizat sau face la garaj ?
La autokarma au preturi f ok la discuri ATE si placute ATE, la auto a am primit preturi ceva mai bune pe placute ate.
O sa iti caut si jurnalul, vad ca avem aceeasi motorizare dar tu ai un mic tuning, ma tenteaza si pe mine .
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asgard a scris:
vlad-OPC a scris:Eu am ajuns la 105k cu cele originale, cei de la la reprezentanta vor doar niste banii de la tine. Nimic altceva !


eu am 104.000 si tot cu discurile originale, la opel gtt imi zic aia sa le schimb de vre-un an, in conditiile in care fac aproximativ 20-22mii km/an Smile


Pai si eu cam la fel cred. Oricum aveam pe spate uzura mare. Am tras de norma aia - 2 seturi de placute pe 1 set de disc! Am terminat setul 2 de placute , si acum am pus discuri noi si placute
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Am dat comanda pana la urma ,tot setul ATE , ma duce cam 10 mil toata distractia + revizia . Am luat si un lichid de frana sa il schimb si pe acela. revin cu impresii dupa primele mii de km ..
  • aidrian25

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu tocmai am pus pe fata discuri bosch cu placute gm si urmeaza spatele cu discuri bosch si placute lpr. Momentan ma declar multumit.
Pret total fata+spate pana in 600ron.
  • dorrian

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Sunt nou in breasla posesorilor de Opel si novice in ale tehnici, asa ca va cer parerea.: se potrivesc discurile fata de la o Astra g hachback la o Astra g combi?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR