Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
se pot pune airbag-rui laterale in niste scaune de astra g care nu au asa ceva din fabrica? am masina prevazuta cu airbaguri laterale, dar tapiseria e cam distrusa, si am gasit niste scaune frumoase dar nu au airbag. as putea pune airbagurile mele pe scaunele fara? si daca da, va rog sa-mi explicati si mie cum demontez airbagul, sau cum demontez tapiseria scaunului.
Skip ads

  • cobraflorin

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut . Tapiteria scaunului se desface foarte usor.Intii se demonteaza carenajul din plastic apoi si tapiteria
Tapiteria este prinsa de scaun prin niste sine. Airbagul este prins de spatarul scaunului cu 2 suruburi . Se demonteaza foarte usor. Cu demontarea scaunelor din masina este mai greu .
  • andarez

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
asa e, am demontat scaunele si intr-adevar sunt niste sine de plastic care tin tapiseria de scheletul din fier al scaunului. eu de aia am deschis topicul, ma temeam ca trebuie descusut ceva pe la scaune si cusut inapoi. insa se deschid si se inchid foarte usor. airbagul e prins in 3 suruburi, se scot piulitele pe interior. si orice scaun fara airbag are in scheletul acestuia loc pentru airbag, deci se pune foarte usor airbag pe scaune ce nu au din fabrica, fara sa gaurim sau sa facem adaptari in scheletul de fier al scaunului. trebuie doar taiat materialul de pe cantul spatarului, material care nu se destrama sau sa fie necesara o surfilare, si din fabrica e o taietura simpla. o alta chestie e cu sinele: daca luati un interior de pe o masina cu volan dreapta(reglaj pe inaltime doar pe scaun dreapta), se pune foarte usor reglajul pe inaltime stanga, cel vechi, astfel ca veti avea la ambele scaune fata reglaj inaltime.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa ce termini munca fizica vezi sa reprogramezi calculatorul de airbag (SRS sau cum vrei sa-i spui) sa stie ca are airbag in scaun.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Dupa ce termini munca fizica vezi sa reprogramezi calculatorul de airbag (SRS sau cum vrei sa-i spui) sa stie ca are airbag in scaun.



Nu are ce sa programeze. El are deja airbaguri in scaune si calculatorul stie de ele, omul vrea sa schimbe doar scaunele dar sa pastreze airbagurile.
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Sa inteleg ca se poate reprograma calculatorul de airbag sa stie de mai multe sau mai putine airbag-uri ? Stiam ca trebuie schimbat si luat in fuctie de cate airbag-uri ai pe masina .

Multumesc .
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acum am citit mai atent si am vazut ca el avea airbag in scaun, nu mai trebuie nimic de facut.
Cei care nu au anumite airbag se poate programa calculatorul cum vrei, de la 2 la 10....si viceversa.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut Dan
de ce interfata este nevoie pentru programare calculator airbaguri la G?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incerca cu opcom, asta pentru varianta, de resoftat crash data nu cred ca stie.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cu op-com am incercat deja, nu stie sa-l reprogrameze; cica ar merge daca nu a mai fost programat. Faza cu reprogramatul crash data ar trebui sa mearga si sa se scrie un alt fisier cu numarul de airbaguri dorit, dar cu ce interfata pot sa fac asta?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In urma unui accident trebuie reprogramare (resoftare) crash data, altfel nu scapi, scula nu stiu de unde ai putea cumpara.
Pentru codare varianta adica numar de airbag parca merge op-com cu brio.
In ce situatie te afli ? Au sarit sau nu ?
Gasim noi o modalitate sa te ajut...
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
scaunele mele vechi cu airbag i le-am dat cumnatului meu care nu avea. am luat si senzorii de impact din usi dar nu le pot activa cu op-com (btw e clona), da eroare la programare.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se desface SRS-ul si se scrie flashul dorit.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
direct pe eprom?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
CRED ca numarul de airbaguri nu se poate schimba la Astra G, este o setare "one shot", in fabrica, dar nu trageti in pianist daca gresesc... Wink
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se poate rescrie daca dai eepromul jos ... sau cu scula potrivita direct pe OBD.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si care e scula aia care poate face asta la G pe obd? sau una care sa o faca direct pe modul prin kline. daca nu poti scrie aici da-mi un pm. ms
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare !

Ma bate gandul sa schimb interiorul (am gasit unul de catifea). As putea sa schimb doar tapiteria de la scaune ? Fara sa mai dau jos scaunele ?Cele care vin de pe masina donatoare nu au airbag si sunt si de pe o masina de Anglia.


Multumesc si bafta.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca le schimbi cu tot cu burete nu iti ia mai mult de 2ore, daca vrei sa schimbi doar materialul trebuie sa ai grija sa aibe aceeasi forma buretele. Daca cumva ai scaunele intregi iei airbagurile de pe ale tale si le montezi pe celellate.
  • florin1974

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Kay a scris:daca le schimbi cu tot cu burete nu iti ia mai mult de 2ore, daca vrei sa schimbi doar materialul trebuie sa ai grija sa aibe aceeasi forma buretele. Daca cumva ai scaunele intregi iei airbagurile de pe ale tale si le montezi pe celellate.


Am inteles ca se da usor jos materialul. Din cate am inteles sunt doar niste sine de plastic care tine materialul... Cred ca e mai simplu. Au aceeasi forma. Pe spate le schimb cu totul ca e mai usor.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR