Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
deci...am cautat probleme similare ...dar nu am gasit rezolvare
am schimbat placutele fata...la inceput nu prea aveam frane pt ca erau noi si nu se "pasuisera" pe discuri...
nici o scartaiala!
dupa ce s-au "pasuit" au revenit si franele ...dar odata cu ele si un scartait infernal....nu exagerez....infernal
cei care se afla in vecinatatea mea in momentul cand franez au senzatia ca sunt in gara.
acest scartait se manifesta numai la franarile la rece, dupa ce se incalzesc putin ,incet ,incet dispare.
placutele sunt englezesti...ceva cu W...nu mai am cutia...
dpdv al eficientei franelor...totul este ok,ABS-functioneaza normal.
vechile placute erau Ferrodo,cu senzor
astea nu au avut lacasul senzorului bun si nu l-am mai montat,dar l-am pastrat si securizat,spre o folosire ulterioara.
acu vine intrebarea:dauneaza cumva discurilor?din ce sunt constituite? mai mult fier...presupun
L.E. nu cred ca o problema tehnica ...astept parerile voastre
Skip ads

  • octopus

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
cred ca e vorba de asa zis placutele "ecologice" fara azbest , dar mai scartaitoare!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, asa face si la Vectra mea. Placutele au mai multe insertii metalice si provoaca rezonante la frecvente mai joase, perceptibile de catre urechea umana. Am citit ca se poate rezolva cu o grasime pe baza de cupru, de gen CopaSlip, dar pe care nu am gasit-o in Romania decat ca en-gros. Grasimea respectiva se pune pe spatele placutei si absoarbe vibratiile.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu la omega.. dar chestia e ca nu scartaie cum scartaie normal placutele, ci ca trenu.. practic fier pe fier desi placutele nici nu au ajuns la jumate. se poate sa se fi umplut cu praf canalul de pe placuta? am inteles ca ala mai face asa. am tot dat cu spray de curatat dar fara nici un rezultat Sad
Skip ads

  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
este vorba de textura placutelor ..-alea cu o textura mai tare scartaie in general
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da in cele mai multe cazuri vaselina pe baza de cupru pusa pe spatele placutei pentru micsorarea vibratiilr si disiparea caldurii,mai exista o sticluta cu o pensula in set care contine o chestie neagra si se da pe materialul de frictiune...sant ambele incercate si ambele frectie ,nu se intampla nimic.Placute de calitate e singura varianta ....iar cele care scartaie mai si distrug discurile.
  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am dus-o ieri in service si la mine nu este problema din placute.. cum am spus mai sus zgomotul era de fier pe fier nu de scartait normal.. a fost din uzura prea mare a discurilor. la exteriorul discurilor se formase o buza care freca practic in etrier. mi-au polizat-o ca o solutie temporara pana luna viitoare cand o sa cumpar discuri noi
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cine le-a montat era musai sa vada uzura,se rezolva din prima demontare,dar asa nervi intrebari si nelipsita noua reparatie,bine ca macar ai rezolvat si ede notat pentru mine cel putin la posibile cauze,....mecanic legat la ochi nu vede uzura cand schimba placute,bine ca macar nu le-a pus cu partea metalica pe disc cum am patit eu cu unii... Very Happy
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
asa e.. dar stii ca normal discurile se schimba la uzura de 3 mm si noi fiind romani nu urmam indicatiile astea si le tinem mai multicel Smile. chiar si asa franele sunt impecabile la omega, iti zboara fata Smile. chinul a fost la polizat in cazul meu ca e tractiunea pe spate si a trebuit sa invarta cu mana roata
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema cu franele. Nu am schimbat nici discuri si nici placute pe spate, si scartaie ca trenul in gara dar am mai gasit aici o cauza si anume ca s-ar uza o garnitura de la pistonul etrierului si nu mai trage placuta de pe disc si atunci scartaie. E adevarat? Daca da unde pot gasi garnituri?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Mai ai placutele in parametri?Te-ai uitat la ele?
  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Placutele nu stiu sigur, dar discurile sunt in limita. Buza aceea tocita nu este foarte mare. Acceptabila. Dar scartaie de ma scoate din sarite. Sunt curios de faza cu etrierele.
Skip ads

  • CoconeaValentin

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Si chestia e ca nu imi scartaie cand pun frana. Scartaie in mers si cand ating pedala de frana foarte putin se opreste.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu ca cea a colegului valentin. eu am placutele noi, schimbate recent, rulate pana in 300km. pistonasul nu este blocat, mecanicul a suflat cu pistolul de aer comprimat deci nu sunt impuritati.. care sa fie cauza? placute de proasta calilate sau dureaza pana se mai tocesc?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
poate se mai aseaza...
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Miky din aia 300km vreo 250-270km sunt facuti pe autostrada unde nu prea am utilizat prea mult frana
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Frânele pot sã scârtâie atunci când etrierul rãmâne blocat (uneori problema poate fi remediatã cu un set de garnituri noi), material de frictiune dur (mai ales la plãcutele textar), plãcute uzate sau montate gresit, disc de frânã uzat, sau corpuri strãine în zonele ansamblului de frânare .
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!

Atentie la etrierii blocati, prin incalzirea discului de frana, la unele modele se poate ajunge la o uzura prematura a rulmentului.

Adi G.
  • sudcraiova

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2015

  • Mesaj Privat
O perie de sarma si niste smirgher si o rezolvi !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR