Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salutare,am si eu o problema,am avut plafonul murdar,si am incercat sa il curat cu apa si o solutie,si am observat ca a inceput sa se lase materialul de deasupra,facandu-se o "burta" a plafonului,cum as putea sa il relipesc sau ceva? va rog frumos sa ma ajutati,multumesc mult
Skip ads

  • liviuliviub

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2002 Y 2.0 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
sal.am patit si eu ceva de genul.dai plafonul jos si il lipesti cu mastic,este special pt.asa ceva.eu asta urma sa fac dar...am vandut masina.
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
si plafonul cum il dau jos,nu are nimeni vreun desen cum sa il dau jos?
si masticul ala unde gasesc sa cumpar?
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu am patito cu plafonul si cred ca iti pot da un sfat ,decat sa bagi bani in material si lipit si toate alea mai bine te duci frumos la un parc de dezmembrari si iti iei unu la mana a 2 eu am dat 100lei cu tot cu demontat montat si e perfect operatiunea am facuto in octombrie 2011.bafta!
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
asa o sa fac,m-am lamurit pacat ca pe pielea mea,daca stie cnv de unde gasesc un plafon,sa ma anunte,de preferat in jud alba Very Happy
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu am patit ca voi si am dat jos plafonul si l-am tapitat eu acasa...pentru al da jos este foaarte usor doar trebuie sa dai pilarii (toti) jos sunt prinsi cu capse cel mai greu de desfacut sunt parasolarele ,odata ce ai facut aia acoperisul cade singur jos, asa era al meu...spuma aia care se vede maro trebuie data jos si sa ramana plafonul ca in ultima poza,si dupa cumperi material si lipici si il tapitezi






si rezultatele



  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Trebuie urgent sa ma apuc si eu sa il fac ,spune-mi te rog costurile fara a se considera reclama si cu ce lipici ai facut si material.
Foarte bine arata ,felicitari !
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
eu sunt in spania daca vrei iti zic materialele ce am folosit aici, panza aici se numeste alcantara in romania nustiu cum o fi e ca un fel de catifea ceva mai rafinat, si de lipit am folosit prelandez de o marca care se numeste supergen ma costat 6 euro o cutie, au fost nevoie cam 2 cutii (2kg) dai lipici pe tavan si pe panza apoi lipesti si gata, marginile lasi 2 degete de margine si apoi o lipesti, in colturile unde sunt multe forme in reliev am folosit super glue industrial ca sa lipesc in punctele unde era mai multa tensiune
Skip ads

  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Materialul care l-ai folosit are burete pe spate ca cel anterior?...Am aceiasi problema ca a ta...s-a desprin tapiteria de pe buretesi imi pica toata in cap
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu materialul nu are burete este doar panza
  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
eu am cam renuntat la ideea sa il reconditionez,am incercat sa il lipesc cu un silicon care zicea vanzatorul ca e bun,cand am lipit si s-a uscat,s-a vazut tot siliconul intrat in material.am luat spray pt. material textil,cu speranta ca se acopera urmele de silicon,si nimic...Neutral sapt asta o sa caut spre cluj niste dezmembrari ( eu fiind din jud. Alba) sa cumpar altul si gata,nu stiu ce altcv sa fac...
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
cel mai usor e cand se dezlipeste il dai jos cureti si opui alta panza si punct
Skip ads

  • Murderer27

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
am cumparat pana la urma altul,100 de lei,imediat il pun si gata Very Happy abia astept sa fie din nou masina completa
  • Dany94ro

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut....Stie cineva pe unde pot gasi si eu material prin Alexandria?
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Murderer27 a scris:am cumparat pana la urma altul,100 de lei,imediat il pun si gata Very Happy abia astept sa fie din nou masina completa

eo am stat q masina fara plafon vreo 3 zile Smile)
  • 3713

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu cu plafonul de la o Zafira. Mi-a cazut in cap panza lipita. Cine are timp (vreo trei zile, pentru ca trebuie sa astepti sa se usuce adezivul), poate face singur reparatia. Adaug o fotografie cu rezultatul final si materialele folosite (ca si utizatorul Laur, in Spania).Materiale folosite : ca si panza -catifea pentru draperii, doua cutii supergen (prenadez), superglue la margini, pensule ,cutter, o foarfeca.
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Si eu sunt unul dintre cei carora le-a cazut tapiteria plafonului in cap .Problema este ca in timp buretele dintre plafon si tapiterie se rupe si de aceea se intampla fenomenul.Asa ca impreuna cu un prieten m-am apucat de treaba.Am mers in ''dragon'' si am cumparat 3 m de piele sintetica ( 3x20 lei) si prenandez 1,5 ltr din dedeman ( aprox 15 lei ,nu mai tin minte exact... ) .Am demontat totul (e ceva de munca si e preferabil sa fie doi ) si trebuie avut grija cu manipularea carcasei care este din fibra de sticla si se poate rupe.Am curatat ft bine carcasa de acel burete si apoi am taiat si lipit noul material.Eu am facut si stalpii din fata,sa fie totul nou si curat Smile .
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat partea textila a fetelor de usi si vazand rezultatul , proprietarul mi-a spus ca va face intocmai si cu plafonul. Din pacate n-am mai apucat sa vad masina de atunci sa vad cum a iesit.

De la un atelier de tapiterie/croitorie auto am cumparat materialul. Un material ,,textil,, pe fata , si pe spate un burete. Mi-a placut ca are o oarecare elasticitate si cu putina indemanare il poti plia in adancituri sau pe usoare profile fara sa formezi cute. Fata textila nu cred ca e chiar textila pentru ca are o rezistenta uimitoare ! M-am chinuit sa tai surplusul si abia l-am taiat cu un cutter nou-nout.
Apoi mi-am facut griji ca partea ,,buretoasa,, se va dezlipi de cea textila dar mi-am dat seama ca mi-am facut griji degeaba cand prima fata de usa am lipit-o putin stramba si cand am tras de ea inapoi , a inceput sa vina bucati din cartonajul portierei. Oricum prima usa a fost experimentala si un esec total si am reluat totul de la zero pentru ca dupa aplicarea materialului pe lipici , am apasat cu degetele ca taranu' si din aceasta cauza buretele de pe spatele materialului a absorbit zonal lipiciul aparand mici gropi ( n-am urmat nici eu intocmai instructiunile de lipire de pe ambalaj )
Dupa ce m-am prins cum sta treaba , am capatat viteza si calitate m-ai ales ca am folosit si un trafalet mic si buretos destinat aplicarii tapetului pe pereti.

Pe concret
- materialul m-a costat vreo 30 lei ( am cumparat aiurea , o bucata cam de 1,5 X 3 m ) Dintre negru si rosu , am optat pentru negru. ( cred ca atelierul confectiona huse pentru scaune din el )
- ca si lipici , dupa ce am batut magazinele pana m-am saturat , am optat pentru Bison-textile. Parca 12 lei am dat pe un tub dar e cam putintel. Pentru un plafon cred ca ar trebui vreo 3-4-5 tuburi. Conform instructionilor de pe el , am aplicat un strat de adeziv pe partea cu burete a materialului cu un cartonas si un strat pe locul destinat. Le-am lasat sa se usuce ( 10 min ) pana au devenit neaderente la atingerea cu mana apoi am fixat materialul textil si pentru lipirea lui m-am plimbat ferm cu trafaletul buretos.
Mie cel putin la cele 4 usi , pentru inlocuirea materialului textil am folosit 2 tuburi.
- trafaletul l-am luat de la Praktiker ( tot de acolo si adezivul ) si a fost vreo 7-8 lei parca.

Avantajul acestui material textil buretos este ca umple toate neregularitatile , da senzatia de plin si cel mai important lucru este ca are elasticitate si poti profila cu el fara cute.

Asta ca idee.


PS - vara trecuta cand am intrebat aiurea la o spalatorie cat ar costa un spalat tapiterie la un Astra , baiatu' a sarit ca ars si mi-a spus: ,,numai astra F sa nu fie ca nu facem , ca dupa citeva zile vine omu si urla la noi ca i-am stricat plafonu' ! '' Smile
  • Red_dog

  • Mesaje scrise: 1,112
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2009

  • Mesaj Privat
mariocove a scris:Salut ! Si eu sunt unul dintre cei carora le-a cazut tapiteria plafonului in cap .Problema este ca in timp buretele dintre plafon si tapiterie se rupe si de aceea se intampla fenomenul.Asa ca impreuna cu un prieten m-am apucat de treaba.Am mers in ''dragon'' si am cumparat 3 m de piele sintetica ( 3x20 lei) si prenandez 1,5 ltr din dedeman ( aprox 15 lei ,nu mai tin minte exact... ) .Am demontat totul (e ceva de munca si e preferabil sa fie doi ) si trebuie avut grija cu manipularea carcasei care este din fibra de sticla si se poate rupe.Am curatat ft bine carcasa de acel burete si apoi am taiat si lipit noul material.Eu am facut si stalpii din fata,sa fie totul nou si curat Smile .



Foarte frumos ti-a iesit. Cand o sa imi cada mai rau plafonul (momentan e cazut putin doar in cateva locuri) o sa ma bag si eu la ce ati facut voi.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR