Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am un opel vectra B,motor X1.6XEL,1996,74 kw,101cp.In luna februarie mi s-a rupt cureaua de distributie in mers,am fost la service si am rezolvat problema,cu schimbul unor injectoare,supape si alte piese.Dupa reparatie mi s-a parut ca merge bine,insa acum am constatat ca motorul nu mai sta turat,si viteza imi scade foarte repede,trebuie sa accelerez destul de des.Am incercat sa o las si pe liber,si mi se intampla aceeasi problema.Care ar putea fi cauza,si care ar fi rezolvarea problemei?Mentionez ca am cautat pe forum,insa nu am gasit aceasta problema.Va multumesc Sad
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
PEDALA DE ACCELERATIE TREBUIE DESFACUTA, CURATATA APOI TOTUL E CA NOU
  • cyflo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Na asa ceva nu am mai auzit(fara suparare).Cum adica desfaci pedala de acceleratie si e ca nou? :roll:Poate clapeta.
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
[i].Dupa reparatie mi s-a parut ca merge bine,insa acum am constatat ca motorul nu mai sta turat,si viteza imi scade foarte repede,trebuie sa accelerez destul de des.

salut. aceeasi problema am avut-o si eu la acelasi motor, distributia era pusa la punc la axele cu came, semn pe semn, insa jos la arborele cotit era decalata 1-2 dinti, asta pt ca multi "mecanici" se iau de pe semnul de pe motor insa semnul cel bun este pe aparatoarea din plastic din spatele ccurelei respectiv pinionul arborelui cotit. Multe am schimbat din cauza asta si pana ce un mecanic priceput s-a dus direct acolo unde a costatat decalarea, si sa vezi acum ce merge. uita-te acolo sa vezi daca e asa
Skip ads

  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa o pui si pe tester la valori reale sa vezi cum sta treaba cu aprinderea....daca detonatia e la fel pe toate 4 pistoane...
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsurile voastre,osa incerc sa fac ce mi-ati spus voi si o sa revin dupa ce o sa rezolv problema pentru a spune exact ce a avut masinuta. Very Happy
  • ionutadrian

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2010

  • Mesaj Privat
deasta suntem pe forum sa ne ajutam, asteptam sa vedem ce ai rezolvat....sa ai spor
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR