Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Cum trebuie facut? a mai avut cineva de a face cu asaceva?Atasez 1 poza sa vedeti despre ce vorbesc
in primul si in primul rand trebuie sa trag un fir pt turometru fiindca eu nu am la masina mea..ceasurile noi cu turometru le am cumparat separat.De undeva trebuie sa descarc marcajele (fundalul numeric) habar nu am unde o sa gasesc...dupa care nu stiu cum o sa calibrez acurile...Astept propuneri ..
Skip ads

  • cloodvand

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 C 16 NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
zi si tu despre ce masina e vb ca sa stie toata lumea ce limba vorbesti.
Poze cu cadranele gasesti pe forum.Incearca cu succes functia search.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
se vede dupa ceasuri despre ce masina e vorba,daca nu ajunge e acolo avatarul sau in cel mai rau caz garajul,sau dai click pe numele meu si scrie ce masina am,cadrane 12h pe forum?!..nu nu...
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dar ia spune tu de unde are ala din poza ace iluminate...cred ca ii mai impt decat cadranele?
da-ne mai multe detalii despre acele iluminate, ca ala e bord de corsa b sau de tigra si alea nu au ace iluminate!
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Chiar daca nu am desfacut niciodata bord de corsa B pot sa dau niste sfaturi. Calibrarea acelor o sa fie cea mai mica problema a ta deoarece indicatia se face tot in sensul acelor de ceasornic si nu e nevoie decat se le muti la noul 0.
Acele iluminate sunt mai mult ca sigur home made sau custom made. Vezi in topicul de astra G cum sa iluminezi doar acele.
Daca vrei sa iti faci tu folia din spate sa arate ca aia din poza cred ca o sa ai mai mult de munca, dar in principiu ai nevoie de o imprimanta care stie sa scrie pe autocolant, si de o folie transparenta mai groasa. Apoi mult de munca intr-un program de editare.
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sper sa gasesc undeva cadrane pe net care numai descarc si la o firma X mi-l imprima...dar decoamdata nu am gasit nimic. din pacate
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
In curand urmeaza tutorialul...
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Deci...demontam consola si scoatem acele de la ceasuri...o sa iasa putin greu,de preferat a se folosi o furculita.Se scot cadranele si se scaneaza...in corel se modifica dupa preferinta(aici am fost ajutat de colegul nostru McFly) dupa care se printeaza pe o foaie alba normala si tot acelasi cadran se printeaza pe folie transparenta.(Pe folie nu ramane destula vopsea pt a acoperii in totalitate deci in spatele foliei punem cadranul de hartie.) Este greu sa tai la fix cadranul de hartie si de folie fara sa fie vre-o diferenta,trebuie sa se potriveasca la FIX.Eu am fosit statia de lipit pt a face gaurile din mijloc(pt ac indicator) deasupra cadranul din folie,dedesupt cadranul de hartie.Cum se topea folia facea un contur mai gros ce a lipit efectiv si hartia.Procedura sa repetata la fiecare ceas in parte.La final acele le-am montat dupa preferinta.Am folosit mai multe modele de cadrane pana am ajuns la produsul finit,la urma sa iasa lucrarea-n evidenta am pus si inele bord cromate.
*Atentie am folosit un bord electric nu cu spirala!*
Din pacate nu prea am facut poze...cate ceva va arat,cine are intrebari astept si raspund cu mare placere.






  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare... ma tot uita la prima poza si la cele ale tale... acum de la kilometraj trece de 110 km/h, ca din poze nu prea pare
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu,nu trece doar daca scot afara betisorul de plastic cu ce resetez trip-ul
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR