Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
zgomot ciudat la rampa de culbutori ! masina e la tatal meu in italia a fost la service dar era inchis , si era doar seful lor acolo si i-a spus ca sar putea sa aive probleme la ungere sau ceva de genu ... masina e un opel astra h 1,7 cdti 81 CP 2005 are 120-123 mii KM !
Care credeti ca este problema ? Prima data o sa o puna la un test pe calculator la sevice si o sa o lase acolo sa vedem ce are ! Sad
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Primul lucru de verificat ar fi nivelul si starea uleiului...daca e bine asta ,urmeaza dat baia jos daca si sorbul este curat,desfacem la distributie ca se mai slabeste piulita care fixeaxa roata dintata din distributie care invarte pompa de ulei ...si astea cat mai repede pana nu se farama si altele pe acolo.Toate astea nu au nici un rost sa le faci daca ai pus aditiv in ulei,stii tu minunatie din aia de face de toate inclusiv distruge motorul intr-un final ...vezi ce se potriveste la masina ta si anunta-ne poate cu mai multe amanunte vom sti si ce sfat sa-ti dam.
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
uleiul a fost schimbat de curand nus sigur de care da era castrol sau cam asa ceva la fel si distributie filtre de motorina ulei polen etc... cureaua de distributie la fel oricum a facut 3-4 mii de km de cand le-a schimbat . masina a luato vara trecuta si deja a picat alternatoru bn asta intrun drum sre italia Smile) de fapt alternatoru a picat din cauza tatalui meu pentru ca nu a schimbat sau nu a mai pus apa distilata sau ce se pune in baterie asa ca aia a murit si masina cred ca a ramas doar pe alternator si caldura caludura pe autostrada vara si aer conditionat a rupt alternatoru si s-a dus . Baterie noua alternator reconditionat de la GM original pt opel si ala o gramada , masina sa ne tracteze o gaura asa de 1000 de euro Smile) pentru o prostie cel putin de astra cred ca a picat alternatoru pt ca bateria aproape fierbea! Peripetii !
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
si mai am o intrebare oricum o sa o duca la un testar pe calculator , o sa iasa sigur problema la iveala sau pot ramane ascunse diferite probleme. o duce la un service opel are noroc ca e chaiar la 2 strazi de el .
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
daca este un defect mecanic (ax cu came, culbutori, vibrochen uzat sau cuzinet spart, circuit de ulei infundat, etc.) nu o sa apara defectiune la tester insa daca o duce la un service ar trebui ca mecanicii sa-si dea seama.
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pentru raspunsuri ,o sa se duca sambata cu ea la service cred ca o sa o puna pe testar oricum vrea sa o puna la punct, sper sa nu fie nimic important, o sa va spun dupa ce o sa se duca cu ea ce si cum ...
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Foarte tare a fost q ea si aia zic ca nu are nimic masina , ca asa e sunetul ei !? I-au spus sa ii schimbe uleiul , are 8000 km facuti stiu sigur 8000 si cv dar costa 50 de euro Smile) si vreo 35 uleiul ... din pacate nu are timp sa se duca la reprezentanta opel pt ca lucreaza pana vineri iar taicamiu lucreaza si sambata , a fost la un service normal . Din ce am mai citit eu pe net am vazut ca se curata masina se curata nus ce o gramada de chetii, daca imi puteti spunde mai exact despre intretinerea si curatarea motorului ! Va rog !Am mai vazut ca se baga aer cu o pompa pe undeva la motor ca sa curete evacuarea sau cv de genu Sad io am 18 ani o sa dau de perimis si eu dar stiu prea putin de masini , taicamiu stie ceva dar nu e mecanic. Daca puteti sa imi spuneti asa cum se intretien la cat timp etc ... astept raspunsuri
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
a fost cu masina si la service GM opel de acolo si i-au spus ca asa e sunetul ei ca are ceva km si ca e normal dar i-au spus sa ii puna un aditiv in ulei si sa schimbe si uleiul si filtrul si daca se aude tot asa o sa se uite si la injectoare ... cam cat costa un injector ? e neaaparat sa il schimbe sau se poate si curata eventualul injector defect?
  • deejay.flavor

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z 17 DTl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa problema cu zgomotul de la motor au aparut si alte noi probleme Sad
1. aerul conditionat e mort merge degeaba nu raceste nici un grad si stiu ca a fost schimbat freonul vara trecuta
2.claxonul merge doar cand vrea
3.faza scurta e moarta sigurantele au fost verificate si par in regula nu e nimic ars sau deranjat

Cat costa o incarcare cu freon ?
Cam cat costa un set de becuri pt faza scurta , cv mai bune!?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR