Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • cri5ti

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salutari..

nu stiu daca e anormal, dar volanul are un joc mic (mic, dar suficient sa se simta), la miscarea stanga dreapta.. adica are sa zic 1-2mm in care se misca mai usor, fara nici un efect..

iar daca merg pe un drum accidentat se aude o vibratie mai puternica..

si o alta problema.. am volanul putin stramb.. ca sa merg drept, e un pic stanga.. probabil am fortat la maxim si a sarit un zimt, .. are idee cineva cat costa de indreptat directia? nu ma deranjeaza.. dar is curios..

o zi buna!
______________________________
Opel Vectra B, 1.8i, X18XE, '96
Skip ads

  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Aceeeasi problema o am si eu tot la Vectra B.I-am schimbat bieletele de directie si capetele de bara si tot face,cred ca este de la cuplaj sau mai rau de la caseta de directie,alte pareri? Shocked
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
cri5ti a scris: ca sa merg drept, e un pic stanga..probabil am fortat la maxim si a sarit un zimt, ..


N-are ce sa sara. Zimti nu sunt nici pe axul casetei, nici pe coloana volanului, iar dac-ai vrut sa spui un dinte de la pinion-cremaliera, asta-i imposibil. Poate ca cineva a schimbat capetele de bara si n-a mai facut corect geometria.
  • marius_ovidiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: buk
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
hmm ..undeva in partea de jos exista o bieleta ..acolo e problema .a prins joc acolo nici macar nu e o bucsa ..e un teu nituit...pe drum accidental ati bate ceva in volan Wink..bieleta se poate desface si se poate reconditiona aceeasi prb o am si eu ..ma interesez pe unde se poate face reconditionarea si postez aici ...m am interesat cat e una noua la Karma ..nu o aduce din germania decat cu toata tija de la volan si ajunge pe la 10 mil ..
Skip ads

  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Sa sti ca ai nimerit buba,pe gropi are o bataie in volan si se mai simte jocul la viteze mari,mentionez ca am schimbat bieletele si capetele de bara de 4 luni.Ma interesez si eu poate aflu ceva cum sa-i dam de cap. Wink
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Ce bielete (marca) ai pus? Cred ca le mai schimbi o data cat de curand...
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am pus TRW.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Jocul si senzatia de ceva in neregula la volan mai pot fi de la:

-cauciucuri prea grele
-roti neechilibrate
-discuri de frana ovalizate
-jante indoite

Volanul iti sta stramb din cauza geometriei.
Skip ads

  • dannone222

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceasta problema.Daca ai jante din aluminiu nu trebuie decat sa-i pui inele de centrare(se fac la Sama Service 80 ron).Garantat merge.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
simteam ca 'agata' directia pana zilele trecute. mai ales la viteza mica si cu mult tras de volan (cand parcam sau luam viraje la viteze mici)...am dat jos rotile fata, le-am pus, la loc si manifestarea a disparut... eu banuiesc ca nu au fost stranse bine prezoanele la roti, acu vreo 3 luni am dat jos rotile fata ca sa montez aparatorile de noroi, dupa miscarea asta a aparut "agatatul" volanului.... poate ajuta... probabil ca e acelasi lucru cu ce zicea dannone222 mai sus, ori nu le-am montat centrat ori nu am strans destul de bine prezoanele si se descentrau rotile pe ax in timpul mersului...
  • marius_ovidiu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: buk
  • Masina: Tigra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2006

  • Mesaj Privat
aici aveti dreptate:P numa ca subiectul era despre o bataie care chiar te sacaie si nu dispare ..e ceva stresant cel care avea prb si simtea bataia in volan ..se aude un fel de dang dang rapid poate sa si probeze chestia asta ..tine o mana pe volan si misca usor de el iar cu cealalta mana cauta jos in drepotul pedalei de frana acolo unde este bieleta ..ai sa gasesti un teu care in mom cand invarti de volan ai sa simti ca are un joc ...cauta sa l dai afara ,e foarte simplu si dul frumusel la reconditionat ..nu ai sa mai ai prb
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
legat tot de manifestari ciudate ale directiei...la Cielo lu' taica-meu... era minunata directia pana ajungeam pe la 120 km/h ... atunci incepe sa vibreze volanul... nu ma afecteaza prea tare dar e stresanta faza...de la ce poate fi? sa fie dezechilibrate rotile sau cauze "mai adanci" ?


revin...
dupa niste 'rasfoiri' ale paginilor forumului am gasit topic-ul:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7356
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Am schimbat deja cap de bara stanga (antiruliu asa cum se zice Embarassed ) si este necesar sa fac geometria rotii? este neaparat sa fac sau nu???? Rolling Eyes
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=10174

uitativa si aici, si eu am probleme cu zdranganit doar ca la mine este ....
  • maryus_407

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Tigra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si mie imi sta volanul stramb in stg dupa ce ma furat intro bordura in care am strambat o janta destul de serios nu am ajuns inca pe la service de frica am schimbat janta si tot sta un pic stramb ce poate fi ? nu trage in nici o parte masina doar sta un pic virat in stg.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR