Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa foliez bondaru meu si as vrea sa il foliez total, dar nu stiu exact care e limita maxima de transparenta admisa pe fata sau ce amenda mi-as lua daca totusi as pune transparenta maxima si pe fata sa vad daca se merita:)))....si daca stie cineva prin iasi pe undeva unde folieaza fara sa scoata geamul si ceva preturi ar fi super. 10x
Skip ads

  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai nu se merita pe fata daca o iei asa. Pt folie e 4 mil + certificat luat. Un prieten de al meu nu a dat certificatul si a luat 9 mil :O
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Mda....e cam nasol...dar ar arata mult mai bine toata neagra....o sa ma mai gandesc totusi ca acu a crescut si punctul de amenda....si totusi ar cam fi un sfert din cat am dat eu pe masina:)))) Ms
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Mai ia calcul si faptul ca noaptea nu o sa mai vezi nimic in lateral. Cand esti intr-o intersectie neiluminata va trebui sa deschizi geamul sa te asiguri ca nu vine nimic din lateral; aici ma refer la biciclete, scutere, carute care au "bunul" obicei de a circula nesemnalizate. La parcari acelasi lucru.
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Poti face daca vrei ceva de genul: Pe spate sa iti pui opacitate 95%, iar pe fata unde maxim opcaitate este 55%, iti poti pune opacitate 73% dar cu abtipild de 55%(asta daca vorbesti frumos cu oamenii de acolo).
Diferenta intre 73 si 55 nu e mare...dar face in asa fel incat trecerea de la fata la spate sa fie placuta, sa nu fie neagra pe spate si transparenta pe fata.

Daca alegi sa iti pui maxim si pe fata...mai mult ca sigur o sa te observe politistii si iti vei lua si amenda.
Ce iti zic eu e cea mai comoda solutie, parerea mea
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ok...am sa ma duc saptamana asta sa ii pun si apoi o sa pun niste poze sa vedem ce iese:p
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
maj0r a scris:Ok...am sa ma duc saptamana asta sa ii pun si apoi o sa pun niste poze sa vedem ce iese:p

Daca vrei sa iti dea autorizatie, pe spate poti punde de 95 max, iar pe fata 25/30 max, diferenta este una majora dar asa nu ai probleme. Bafta
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Dar folie transparenta 100% (antiefracie) se gaseste si la ce pret?
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pe fata nu se pot pune! Maxim este 25%, care este deja din fabrica la aproape toate modelele.
Daca te prinde nu e vorba numai de amenda, este vorba ca te pune sa le dai jos si sa te duci sa-ti iei talonul fara ele. Chiar se verifica si nu merita...
Si eu am vrut sa imi pun si pe lat fata, dar mi-a zis ca nu se pot omologa si m-am lasat. Pe spate am folie 95% peste 75% verde din fabrica si NU incurca noaptea la vizibilitate mai mult decat fara.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
io la 2 tre sa ajung la RAR sa-mi trec toate dimsnsiunile de anvelope in CI
ma bate gandu sa trec si foliile in CI ca sa nu mai umblu cu hartiile alea dupa mine in masina...
ce ziceti?
se merita sau ba?
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am gresit mai sus...am incurcat opacitate cu transparenta

Pe spate opacitate maxima admisa 95%, adica transparenta 5%
Pe fata opacitatea maxima admisa este 27%., adica transparenta 73%.
Daaar, daca iti pui opacitate 45%(transparenta 55%), arata f bine si nu stiu daca te prinde careva.
Ideea e asta, ca desi are opacitate 45% are abtipild si in foaia aia care ti-io dau trecut 27%.
Eu stiu pe cineva care are asa ceva de un an de zile si nu a fost niciodata oprit de politie.

Pentru ca daca iti pui pe spate 95% si pe fata lasi stock...arata destul de ciudat.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
...Si te opreste RAR-ul si iti masoara opacitatea si ti-o iei si tu si aia de ti-au dat autorizatia pe naspa.
Eu cand mi-am pus folia pe spate (80%) am vrut sa imi pun si pe fata legala (27%). Cei de la service-ul respectiv mi-au masurat opacitatea de fabrica a geamului si deja aveam 27%, asa ca au refuzat sa imi puna folie pe fata cu autorizatie. Se putea fara, dar nu am vrut sa risc.
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
rstefan a scris:...Si te opreste RAR-ul si iti masoara opacitatea si ti-o iei si tu si aia de ti-au dat autorizatia pe naspa.
Eu cand mi-am pus folia pe spate (80%) am vrut sa imi pun si pe fata legala (27%). Cei de la service-ul respectiv mi-au masurat opacitatea de fabrica a geamului si deja aveam 27%, asa ca au refuzat sa imi puna folie pe fata cu autorizatie. Se putea fara, dar nu am vrut sa risc.

Ai perfecta dreptate, iti pot masura opacitatea geamurilor....din fericire, sunt foarte putine echipaje mobile RAR care au in dotare un astfel de instrument. Eu am folie de 25 cu geamuri verzui din fabrica, si a rezultat o opecitate de aproximativ 30% pe fata. Este insesizabila diferenta cu ochiul liber, dar mai bine sa suflam si in iaurt decat sa ne frigem mai tarziu. De aceea sfatul meu sa aplici folia conform reglementarilor 95% spate si maxin 25% fata, si nu vei avea probleme. Si neaparat, sa ai timbrele acelea cu omologarea rar, lipite la vedere.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
[quote="RaduAL"]
rstefan a scris:... Si neaparat, sa ai timbrele acelea cu omologarea rar, lipite la vedere.


Pe langa timbrele lipite intre folie si geam trebuie sa ai certificat ca au fost montate in service autorizat. In certificatul asta pe care ti-l elibereaza firma aplicatoare trebuie sa ai trecuta aceeasi serie care se gaseste pe timbrele lipite pe geam.
  • maj0r

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Deci doar pe spate ar ramane cea mai buna varianta....dar un pret ceva?...am un corsa in 2 portiere...deci pe spate geamuri micute micute:p
  • blue_shark

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2011

  • Mesaj Privat
stie cineva unde se pot pune foliile cat de cat mai profesional in iasi? asta fara a da geamurile jos de pe masina
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De unde atatea sute la sute? Mai bine zis de unde le scoateti?
Laterale fata transparenta min 70%. Spatele nu conteaza. Iar parbrizul cum a iesit din fabrica.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR