Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • Haker

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Omega 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Are cineva o idee care ar fi problema de ce nu imi merg luminile de marșarier?

Poate fi vorba despre sonda de lumini de marsarier? unde se afla si daca aveti vreo poza si cum se poate schimba?
Va multumesc!
Skip ads

  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
intai asigura-te ca becurile sunt bune, pe urma verifica continuitatea firelor, la mine s-a rupt chiar la iesirea din caroserie si trecerea inspre capota de la portbagaj (acolo se indoaie firul cand deschizi portbagajul), iar in ultima instanta vezi ca sonda de lumini e pe latralul cutiei in partea stanga. accesul e destul de facil daca ai un elevator sau macar un canal. spor la treaba.
  • iriahu

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Despre ce masina vorbim ? Aut sau manuala ? Dane si noua o informatie sa intelegem ceva .Nu sunt toate la fel.
  • Haker

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Omega 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Omega B motor 2.0 16V, cutie manuala...

Mersi pt sfaturi Titus, becurile sunt ok, am sa mai verific cablurile dupa care ma bag la sonda Very Happy
Skip ads

  • boditza

  • Mesaje scrise: 765
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
sonda este pe lateralul cutiei, singura cu fire in ea Wink. nu mai stiu daca e pe stanga sau pe dreapta dar o vezi usor ca aia este singura cu fire la manuala Smile
  • TitusRomcea

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si mie mi-a facut figuri sonda odata, dar am schimbat garnitura(saiba) si am pus una mai groasa si functioneaza fara probleme. acum vezi tu, dupa ce o scoti pune inapoi firele pe ea, pune contactul si baga in marsarier. apesi sonda si vezi daca functioneaza. daca nu se aprind sau se sting becurile cand o apesi, schimb-o, daca merge pune garnitura mai groasa si mai vorbim. spor la munca.
  • nicurusu75

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2010

  • Mesaj Privat
... va salut pe toti , sonda despre care vorbiti este intr-adevar pe cutie pe partea stanga mai exact partea soferului si are o priza cu doua fire , de fapt sunt singurele fire care vin pe lateral stg. al cutiei, se scoate aceasta priza si folosesti o cheie fixa de 19 sau 22 . Desurubezi sonda si o poti verifica cu un aparat de masura pentru aflare continuitate in timp ce apesi partea de sus a sondei , o sa intelegi dupa ce o vezi in mana, cu privire la ulei stai linistit nu-ti va curge nimic. Daca sonda este ok atunci verifica firele care iti asigura iluminatul stopuri spate , cele de la portbagaj tot in partea stg. cum deschizi portbagajul , este simplu rau de tot.
Un pret al pietii ptr. sonda asta ar fi undeva la maxim 50 lei/buc.
Atentie deci sonda este in partea lateral stg. al cutiei ,ai nevoie de rampa acolo nu-ti incape decat mana si la montare nu strange prea tare vei strica filetul de pe sonda. BAFTA !
  • Haker

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Omega 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pt raspunsuri si lamuriri...acum trebuie numai sa i-au cheia in mana si sa ma apuc de treaba!Wink)

Multumesc!
Skip ads

  • daniel882

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 1994 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am si eu aceaiasi problema .....si am umblat la bulb pare ok mufele si la becuri ..habar nu am ce are? Sad
  • Marian75

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2008 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un Astra G clasic2 din 2008. Am verificat sonda, sigurante, am verificat fire, tot nu merge. Ce poate fi?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu consider ca prima data trebuie verificate becurile, si daca vine curent la ele. Dupa aceea, siguranta, abia apoi trecand la bulb.
Avand in vedere ca bulbul este un amarat de intrerupator, daca uniti firele, se aprind becurile? Daca nu se aprind, trebuie verificata continuitatea cablajului.
  • yuly76

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 2000,16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am avut aceeasi problema cand am cumparat masina.La mine a fost sonda.
Skip ads

  • stefan112

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Omega 1997 x25dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sonda care este montata pe cutia de viteza inchide circuitul,
Are dreptate Gabi.B.HD , daca unesti firele care duc la sonda (asta cu , contactul pus ) becurile trebuiesc sa se aprinda daca circuitul este in ordine
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
stefan112 a scris:sonda care este montata pe cutia de viteza inchide circuitul,
Are dreptate Gabi.B.HD , daca unesti firele care duc la sonda (asta cu , contactul pus ) becurile trebuiesc sa se aprinda daca circuitul este in ordine

Asa am rezolvat-o si eu la Corsa mea, am scos mufa de la sonda, am bagat capetele unei sarme in gaurile mufei, am pus contactul si...becurile s-au aprins.
Cumparat sonda, schimbat si gata.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...unde se afla sonda de mers inapoi la astra h 2005 diesel?uneori nu mi se aprinde becul de mers inapoi.lucrul asta l-am observat de vreo 2 ani ca uneori nu se aprinde,deoarece mi-am alimentat afisajul de la senzorii de parcare pe lampa de mers inapoi,dar nu imi dadeam seama de ce nu se aprinde afisajul.cand am becul ars,imi arata la bord ca este ceva ars,deci becul este bun.precizez ca nu face mereu.poate fi vreun contact imperfect?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
nu are nimeni nicio idee?as putea verifica ceva cu op-com,inafara de erori?pentru ca erori nu are.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Up.nu a mai intalnit nimeni aceasta problema?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de problema nu am scapat si devine din ce in ce mai deranjanta,mai ales ca a inceput sa se intunece devreme afara si dupa ce ca nu mai am senzori,nu mai am nici luminile de marsarier si ma chinui cu luminile de ceata sa vad ceva in spate cand parchez.am observat ca dupa ce se incalzeste motorul undeva peste 70 de grade nu mai functioneaza luminile sub nicio forma,dar pana atunci totul este in regula
  • augustin andrei

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2002 Y20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,am cumparat nu de mult un opel astra g 16 v sport din 2002 si am o problema putin cam mare zic eu,problema este la mansalier am verificat becurile sunt bune am dat bateria jos sa ma uit la sonda dar sincer sa fiu nu am gasito mam mai uitat aici pe forum si cred ca este sub cablul de ambreaj dar din ce am vazut este mufa de pe masina smulsa.intrebarea mea are vreo importanta cum pun firele
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Nu are nici o importanta, cum vin prinse - el este un simplu intrerupator.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR