Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Eus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut, am un opel astra j 1.6 115 cp benzina,cutie automata, imi poate da cineva un sfat cat m-ar costa un kit turbo, daca merita, cati cp pot castiga,acceleratie, consum etc, in acest domeniu sunt jale, multumesc.
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Costa mai mult decat ai fi luat de prima data masina cu 1,6T
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
in constanta costa 1000euro sai faci conversie de la aspirat la turbo....si castigi 75-100cai...
  • aalew

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Daca castiga 75-100 de cai, eu ii dau foc la masina mea de 80CP cu turbo cu tot, mama supararii de turbo diesel, mi-a spus "nea Vasile" i-ati 1.6 aspirat si pune-ti turbo dupa aceea dar eu nu batman batman ...
Skip ads

  • Eus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mai nou am inteles ca nu pot sa pun turbo pe masina ca am cutie automata... nu stau in turbo si nu plang ca nu am, dar eram curios dak se poate pt viitor, niciodata nu ai o masina indeajuns de rapida si de puternica.
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
aalew ce nu'ti este clar? se adauga o turbina...u la diesel ai deja una la care ai putea sai adaugi maxim 25 cai parca prin remap....si pt Eus...pai inainte de turbina ai putea sai faci alte modificari pe care sigur ai sa le simti...admisie sport din inox, filtru sport, evacuare din inox , finala sport , remap, suspensii...astea pt viteza....iar ca sa te opresti iti mai trebuie si frane Smile))
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aalew a scris:Daca castiga 75-100 de cai, eu ii dau foc la masina mea de 80CP cu turbo cu tot, mama supararii de turbo diesel, mi-a spus "nea Vasile" i-ati 1.6 aspirat si pune-ti turbo dupa aceea dar eu nu batman batman ...


dbilas-dynamic.de a scris:Fahrzeugtyp
Opel/Vauxhall Astra H, Vectra C, Zafira B Z16XER
Komplett-Kit kW/PS: 158/215 TÃœV: Ja

Einbau des Turboladersystems



Te asteptam joia viitoare la intalniri cu cate o canistra de benzina. Wink
  • Dumitrachecosmin

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si la opelu meu 1.6 8 v (z16se) merge turbo Question
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Merge la orice motor ...conditia e sa si merite iar rezultatul sa fie pe masura asteptarilor si a banilor investiti,calcule pe care le poate face numai proprietarul masinii in cauza
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iar cand proprietarul a auzit de "turbo" de pe net suma calculata poate fi lejer inmultita cu 2 sau 3, la fel si timpul cat va sta masina prin service Smile
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Calculele pe care le fac pentru reparatii capitale nu mizilicuri ...nu deviaza mai mult de 10-15% din suma prevazuta la 20-25% consider ca e catastrofa si ajustez din manopera ...unii oameni chiar stiu ce fac ,problema modificarilor de motoare nu este calculul initial ci nehotararea si dorinta de a obtine cati mai multi armasari nervosi din sume cat mai mici,in detrimentul fiabilitatii aproape mereu Very Happy net-ul este izvor nesecat de dezinformare iar ca sa poti selecta minciuna de adevar trebuie sa stii bine o meserie care nu se invata de pe youtube si se slefuieste in ani,munca,incercari,bani investiti.
Raspunsul strict la intrebare este POSIBIL restul depinde .... singura satisfactie cand iese un asemenea proiect este ca e facut de tine atat ceilalti parametri de genul,eficienta,cost/rezultate..nu mai conteaza altfel situatia se schimba cu 180 de grade.
  • VRM

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Uite un site si fati o imagine Dbilas Dynamic si o imagine . Pret destul de mare, dar daca te scot bani din casa atunci spor la cumparaturi.
Skip ads

  • Dumitrachecosmin

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut ma ajuta cineva , as vreau sami spuneti care dintre cele douo chituri se pot monta pe astra g 2001 1.6 8 v (z16se)

asta http://www.dbilas-shop.com/...-Vauxhall:77.html

sau asta http://www.dbilas-shop.com/...XE-X16XEL-:5.html

eu as prefera prima daca se poate , sper sa nu se considere publicitate .

Multumesc!
  • Dumitrachecosmin

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si la a doua masina a mea un golf 3 1.6 aspirat merge sa ii pun kit turbo cati cp mai castig ?
Astept raspunsuri.


Multumesc!
  • misublu89

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2011

  • Mesaj Privat
la golf 3 nu stiu dar stiu un tigra de 1.4 care sia pus turbo ,a castigat aprox 50cai , si l'a costat 800euro + diferite adaptari...
  • ftw

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cu tot cu mana de lucru pe la 800 900
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce modificari fac cei care monteaza kit-uri TURBO pe motoare proiectate sa fie atmosferice si multe din ele ies mutanti care bubuie la prima incercare de a folosi cei X cai putere promisi,in primul rand se decomprima exact cat este nevoie pentru presiunea de aer si cantitatea de benzina la care va functiona motorul,intercoolerul este vital pe timp de vara sau la o forja mai hotarata,supapele au alte compozitii pentru temperaturi mai mari la care are loc arderea in motorul supraalimentat,profilul si avansul deschiderii e altul la axa cu came pentru turbo,alte injectoare pompa de benzina regulator presiune ...etc alt sistem de ungere ma refer la pompa de ulei racirea uleiului adica schimbator de caldura apa/ulei..ori aer/ulei racirea pistoanelor cu ulei (la unele atmosferice exista) admisie/evacuare corespunzatoare ... multe modificari de adus si tot atatea motive de a da gres ,realizarea lor cu aproximatie ori deloc nu are efect imediat,dar te alegi cu un motor distrus in care tocmai ai bagat 2000-3000E la prima forja...si daca nu-i dau forja atunci de ce l-am mai modificat?
Ca o incercare pentru cei care promit conversii de la sareta la racheta ....intrebati cu ce incepe modificarea ...daca au omis pe primul loc verificarea/reconditionarea motorului e clar vorbesc din filme de pe youtube ,spor la cumparaturi iar pentru cei care reusesc sa faca asemenea modificari sa nu se uite faptul ca masina tasneste ,trebuie sa se inscrie pe o traiectorie ...si sa se opreasca in deplina siguranta exemplu despre orice nefunctionalitate a ceea ce trebuie sa fie siguranta este un promotor al curselor legale si ilegale care nu trebuia sa plateasca cu viata faptul ca a experimentat mai multa viteza cu acelasi sistem de franare.
  • Eus

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Merge la orice motor ...conditia e sa si merite iar rezultatul sa fie pe masura asteptarilor si a banilor investiti,calcule pe care le poate face numai proprietarul masinii in cauza


la o astfel de masina:
Motor Opel Astra 1.6 TWINPORT ECOTEC 115 CP:
- Capacitate cilindricã (cmc): 1598
- Cutie de viteze: 5 M/T [6 A/T]
- Putere maximã (CP@RPM): 115@6000
- Cuplu maxim (NM@RPM): 155@4000
- Viteza maximã (km/h): 188 [182]
- Acceleraþie 0-100 km/h (s): 11.7 [13.3]
- Carburant: benzinã

ce recomanzi? cam ce ar face un turbo pus ok? si cam cat ar costa cu tot? eu unu nu gasesc pe net nik sa zica se potriveste pt opel astra j cutie automata...
  • marius.marius.2013

  • Mesaje scrise: 335
  • Locatie: Gorj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2012

  • Mesaj Privat
aalew a scris:Daca castiga 75-100 de cai, eu ii dau foc la masina mea de 80CP cu turbo cu tot, mama supararii de turbo diesel, mi-a spus "nea Vasile" i-ati 1.6 aspirat si pune-ti turbo dupa aceea dar eu nu batman batman ...


Smile))) Laughing nota 10 pentru texte!
Dar nu uita... de optiunea "o vand" ... o pui la vanzare.. o vinzi si-ti iei alta 1.6 benzina.
bafta.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ca sa montati un kit turbo trebuie cel putin, pe langa ce a scris colegul mecaNIK si: biele forjate, pistoane forjate, alti segmenti, galerie de evacuare modificata, harta pentru ecu, sa stie ce sa faca cu turbo, pompa ulei cu debit marit, sa se faca racirea turbo, o gramada de mataraie de fire si conducte. operatia costa prea mult, iar daca vreti o masina sa se infiga,cum se zice, cel mai bine ii dati talpa la ce aveti, cu benzina buna si reviziile facute la timp, sau chiar un pic mai devreme, sau va luati alta mai puternica si ati terminat discutia.
ca sa scoateti 100cp trebuie sa mergeti cu rpesiune destul de ridicata in turbo, iar ceva facut pe principiul lasa ba ca merge va duce la un motor facut varza in mijlocul drumului. ca sa nu mai vorbesc ca au existat cazuri in care nu au mai putut opri motorul, de la turbo montat aftermarket.
o varianta mai ieftine este cumpararea unei masini din partea ailalta busita, cu motorul dorit, adica cu turbo, si schimbarea tuturor internelor in motorul vostru. astfel veti sti ca aveti ceva facut sa reziste, si calculat de ingineri care s-au chinuit ceva sa faca acel lucru.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR