Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • benix

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 17 ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
M-am trezit cu o femeie de 200 KG pe scaunul din dreapta si nu mi se mai rabateaza. Mad Cliseaza normal, dar cand apas manerul nu se mai rabateaza scaunul. Masina e in 2 usi si din cand in cand mai am si pasageri in spate. Unde sa ma duc? Ce sa fac?
Merci anticipat!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ti s-a rupt sigur cablul de comanda, acuma am pentru tine, ca in banc, doua vesti... una buna (costa circa 10 Euro) si una rea (ca sa o schimbi trebuie sa desfaci spatarul aproape complect si dureaza...) Twisted Evil
Eu le-am schimbat pe amandoua... Cool
  • benix

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 17 ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Merci mult pt. raspuns. Ceva detalii poti sa imi mai dai?
De unde fac comanda, si unde le montez?
As vrea sa vand masina si asa cu probleme mai greu...
Merci inca odata.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca iti spun "de unde am luat" o sa zici ca fac misto, si nu asta imi e intentia Wink
Pentru schimbare tapiteria spatarului trebuie data jos, iti recomand sa ai la indemana niste coliere din alea din plastic pentru strans cabluri electrice, e mai usor sa le pui pe ele decat agrafele metalice originale (circa 10 buc/scaun)...
Tapiteria se desface prima data in partea din spate (este acolo un sistem destul de ingenios cu sarniere de plastic, aproape nu iti dai seama ca nu este o simpla cusatura...
Trebuie date jos suporturile pentru tetiera (greu ca naiba, trebuie lucrat din interior cu un "cleste" potrivit) si dupa aceea levierul pentru basculat scaunul, impreuna cu piesa de plastic de langa el (de levier tragi "mai inteligent", ai grija insa sa nu rupi cealalta piesa, cea care "ascunde" gaura)
Se desfac TOATE agrafele care tin partea din tesatura/burete de osatura metalica si se scoate tapiteria prin tragere...
Cablul rupt in forma de Y de vede, schimbarea lui e triviala, cel mai probabil este ca acesta sa fi cedat in partea de sus; iti recomand ca dupa montaj sa fixezi cablul intr-o pozitie buna cu acelasi tip de coliere de plastic ca la tapiterie.
Remontarea se face in sensur invers al demontarii...
Scaunul se poate bascula (pentru a facilita demontajul, de ex.) dupa "deschiderea" tapiteriei in partea din spate, se trage "in sus" simultan de cele doua "degetele" din stanga si din dreapta, acolo de unde trag de fapt si cablurile...)
Descrierea e destul de complicata, executia... mai usoara, daca ai un minimum de dexteritate manuala...
SUCCES !
Skip ads

  • benix

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 17 ydt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai merci! O sa incerc sa urmez instructiunile dar imi trebuie "piesa". Zi-mi unde sa caut s-o cumpar, cum arata si cum se numeste. Ai idee daca toata operatia asta se face si undeva "autorizat" ca nu stiu cum definesti tu "minima" dexteritate?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
"Minima dexteritate" = sa stii sa schimbi un bec, sa bati un cui fara sa iti strivesti degetele, sa schimbi o roata la sasina, si altele de acest gen...
"Furnizor posibil" = Opel Nanterre 92000, Franta, ti-am spus sa nu insisti Twisted Evil
  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si cu faptul ca zdrangane scaunele datorita mecanismelor complexe de prin ele ai reusit sa faci ceva, ca pe mine ma exaspereaza ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La mine nu prea zdrangane, e adevarat ca am scaune sport...
In rest... am strans bine colierele Exclamation
Skip ads

  • cipi2ooo

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si ale mele sunt sport cu reglaj lombar si partea din fata culisanta. Smile
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Ti s-a rupt sigur cablul de comanda, acuma am pentru tine, ca in banc, doua vesti... una buna (costa circa 10 Euro) si una rea (ca sa o schimbi trebuie sa desfaci spatarul aproape complect si dureaza...) Twisted Evil
Eu le-am schimbat pe amandoua... Cool



Salut sorin666.
Cum se manifesta in maner (levier) defectul "s-a rupt sigur cablul de comanda de la scaun"?

La mine problema e in felul urmator: scaunul de la sofer nu se mai rabateaza; atunci cand trag de manerul pentru rabatare, acesta face cursa completa in mod normal, revine si singur la loc (se aude chiar ca se misca ceva la imbinarea dintre sezut si patar) dar scaunul sau macar spatarul nu se misca deloc, stau tapene.
Ce defect as putea avea eu, tot cablul sa fie rupt sau vreo clema cazuta ceva?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Desfa tesatura din spatele scaunului si o sa te lamuresti singur (si repede...) Rolling Eyes Totul dureaza nici macar 5 min. si nu iti trebuie nici o scula...
Levierul revine pentru ca are un arc, indiferent de starea cablului... Exclamation

In alta ordine de idei, cablul de fapt... este unul in Y, care actioneaza doua mecanisme stinga-dreapta, in fiecare din "balamalele" scaunului, de obicei numai una din "ramuri" se rupe, ceea ce ajuge pentru ca sistemul sa devina nefunctional...
In alta ordine de idei, totul s-ar putea repara, in lipsa piesei noi, cu o "chestie" din cablu de bicicleta, dar eu am preferat sa dau 10 Euro si sa nu imi bat capul...
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
La mine e alta problema din cauza grasilor :
scaunul din dreapta nu se mai rabateaza pt ca levierul nu mai face cursa ci e blocat in primul sfert Question
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oricum trebuie desfacut, probabil este o cauza similara, e greu sa iti explic dar va fi usor sa iti dai seama singur...
Cu "grasii" e mai complicat, eu sar bine peste 100 kg ( la 1m87) si scaunele sunt bine, mersi... Twisted Evil
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
Trebuie date jos suporturile pentru tetiera (greu ca naiba, trebuie lucrat din interior cu un "cleste" potrivit)



Sorin666, m-am oprit din demontatul scaunului in mijlocul operatiunii pentru ca nu reusesc sa dau jos suporturile de la tetiere, nu pot sa-mi dau seama ce cleste trebuie sa folosesc sau cum sa actionez ca sa dau jos sa pot scoate si eu tapiteria sa ajung la cablul rupt.

Am constatat defectul - este rupt cablul din dreapta, in partea de sus, langa levier.

Am atasat doua foto ca sa imi indici exact la obiect unde trebuie sa-mi bag manutele: in partea de sub suportul de tetiera (sub tapiterie) sau pe deasupra, unde am aratat cu surublenita. Dupa cum vezi in prima poza, am demontat si cele doua suruburi ale suportului ca sa-l pot impinge mai in sus, dar nu m-a ajutat prea mult.


Te rog sa-mi explici amanuntit ce trebuie sa fac si ce trebuie sa folosesc. Dexteritate am, cunostintele mai imi trebuiesc . Multumesc anticipat. Confused

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din pacate nu pot sa vad pozele (sunt la job si e filtrat) iar acasa nu am internet (m-am mutat in WE asta si mai dureaza...) eu pot doar sa iti spun cum am facut eu, se lucreaza din interior (este destul de incomod) cu tapiteria cat mai "degajata" inainte, deci practic desfacuta complect, mai putin cele doua suporturi, se foloseste un "cleste" din ala reglabil de instalator SAU o surubelnita foarte mare, cele doua piese de plastic sunt tinute in tabla de doi "braduleti" deformabili situati la 180 de grade...
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sorin666,
Cand spui "tapiteria desfacuta complet, mai putin cele doua suporturi", inseamna ca trebuie sa ridic tapiteria complet si din partea umerilor? (ma refer la umerii unei persoane ca ar sta asezata in mod normal pe scaun)

Ma gandesc, ca sa dezvelesc umerii spatarului, trebuie sa scot tapiteria si din partea din fata (dinspre volan) a spatarului, si din partea din stanga (cum privesti spatarul din spate)-cea cu airbag-ul din scaun? Asa e?

Cum faci sa scoti tapiteria din partea din fata si din stanga a spatarului, ca sa ajungi sa dezvelesti umerii??
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ATENTIE en nu am airbag in scaune, ceea ce voi afirma este valabil LA MINE ...
Trebuie scoase toate agrafele ( "cerculetele" ) din sarma care tin tapiteria pe suportul metalic, , plasticul de la mecanismul de rabatere al scaunului, cele doua de la tetiera, si tragi tapiteria CU TOTUL in sus "ca o manusa"
  • dom79

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare...am si eu o intrebare....cum sar putea repara un scaun rabatabil la o astra g 2+1 usi din 2001, cineva spunea sa scot partea textila din spatele scaunului si sa ma uit acolo, problema este cum sa desfac partea din spate a scaunului ?
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
dom79 a scris:...problema este cum sa desfac partea din spate a scaunului ?

A scris mai sus si sorin666.
Tapiteria scaunului se imbina cu niste sine din plastic. In partea din spate a spatarului, pe imbinarea laterala, la fel in in partea de jos a spatarului, o sa gasesti aceste sine. Le desfaci cu degetele tale, nu-ti trebuie scule. Sa vedem ce reusesti sa faci mai departe.

@sorin666
inca nu am reusit sa desfac suportul de tetiera; altei idei pentru asta?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
la mine s-a scos scaunul de pe masina , s-a facut bucatele si s- a constatat ca nu e rupt cablul . si ca pe undeva pe langa airbag il blocheaza ceva . Si ca ar trebui sa desfac tapiteria . Drept care am zis pas.
A doua problema este ca daca ma imping pe spate , scartaie ceva la nivelul omoplatilor mei . Numai casnd ma impuing si la gropi . Si ma scoate din minti chestia asta . Ne-am uitat cand am desfacut scaunul si nu e nimic de strans prin zona aia ..
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR