Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • darryl

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
da-mi un id de mess... sa vb acolo nu vreau probleme aici
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat

so easy ! nu ?

intru mai tarziu... acum plec !
  • darryl

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
imi poti face rost si mie de asa ceva ?
  • darryl

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut ! am si eu acceasi problema ca "its".la o vectra B din senin mi-a murit claxonul,dar interesant pt ca...am claxonat si la un interval de nici 5 minute am incercat din nou si nu a mai mers.Am verificat claxonul la baterie si merge dar curent la mufa de la claxon nu vine.Siguranta am verificat-o si este Ok ...astept o rezolvare si la id de messenger saliery_andrey. VA multumesc
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ai incercat si acel releu care l-a schimbat si its ? ai avut o solutie in raspunsul lui ...
  • mariandaria

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2008

  • Mesaj Privat
asa am patit si eu la o vectra b, trebuie schimbata spirala din spatele volanului
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sustin si eu faza lui @mariandaria, mi s-a intamplat si mie la fosta masina (Astra F, X16SZ)
daca dati de capat la relee si sunt bune, vedeti cu flansa cum stati !

cateva poze pe cand am reparat-o !

Spor!


scaunu din dreapta cam asa arata:


flansa rupta


... pe cand il curatam


...gata curatate


iata si berea, ca nu strica


...cositorite


...pus lipici cald


...gata de montare



...montarea volanului (cu o cheie de 22 amarata, dar a facut treaba)


...mufa airbag-ului


...montarea airbagului

  • ivanp

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Dupa o perioada de nefolosire de vre'un an si jumatate nu mai functioneaza claxon si stergatoare ...
Gasit siguranta 5 arsa insa se pare ca undeva este un scurt pentru ca daca o inlocuiesc ... la punerea contactului se arde. Am testat claxonul si motorul de la stergatoare si functioneaza ...
Unde fras sa fi aparut acel scurt?

Numai bine,
Paul
Skip ads

  • ivanp

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nimeni?
... in cele doua zile am verificat integritatea celor trei circuite de pe acea siguranta 5: claxon, stergatoare, motorash apa stergatoare si sunt intregi ...
stie cineva ce circuit mai este conectat prin acea siguranta 5? ... nu mai am capacul de la cutia cu sigurante si nu am gasit prin documentatiile ce le am.
Singura posibilitate ce o vad in acest moment este acel circuit necunoscut care este dus si conecteaza prin ele la masa.

Multumesc,
Paul



ivanp a scris:Salut,

Dupa o perioada de nefolosire de vre'un an si jumatate nu mai functioneaza claxon si stergatoare ...
Gasit siguranta 5 arsa insa se pare ca undeva este un scurt pentru ca daca o inlocuiesc ... la punerea contactului se arde. Am testat claxonul si motorul de la stergatoare si functioneaza ...
Unde fras sa fi aparut acel scurt?

Numai bine,
Paul

  • ivanp

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Are cineva o poza cu capacul de la sigurante? ... sau macar ce alimenteaza siguranta 5 la Ascona mai sus amintita?
Sau prin ce documentatie as putea gasi detalii despre fiecare siguranta ce circuite alimeanteaza?

Merci,
Paul


ivanp a scris:Salut,

Dupa o perioada de nefolosire de vre'un an si jumatate nu mai functioneaza claxon si stergatoare ...
Gasit siguranta 5 arsa insa se pare ca undeva este un scurt pentru ca daca o inlocuiesc ... la punerea contactului se arde. Am testat claxonul si motorul de la stergatoare si functioneaza ...
Unde fras sa fi aparut acel scurt?

Numai bine,
Paul

  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In sfarsit am reusit si eu sa ma ocup de butonul crapat de la claxon. Un sfat: daca are mai mult de o crapatura nu va chinuiti sa il lipiti pe spate ca va pierdeti timpul degeaba. Singura varianta este sa lipesti deasupra un alt material. Materialul care l-am folosit eu si care mi se pare cu aceeasi structura e un vechi manson de la frana de mana (ca de, am cuparat altul nou de la dragos ptr schimbator si l-am schimbat si pe ala de la frana de mana).
Ca varianta de adeziv eu am folosit picatura (din criza de timp) dar cred ca mai indicat ar fi altceva, nu stiu ceva gen silicon sau prenandez.

Astea sunt imaginile before and after. Sper sa va ajute. Smile


  • Janos

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit pe e-bay o firma, care pare foarte serioasa, 25326 de tranzactii, power seller, 99.9 % positive feedback, care vinde la 38 lire sterline + transport capace de airbag NOI, si sustine ca se pot schimba.

REPLACEMENT AIRBAG COVER FOR ASTRA MK4/G & ZAFIRA A

Replacement airbag cover to suit all Vauxhall Astra G 1998-2004, and Zafira A 1998-2005. Fits all models - with 3 spoke steering wheel & airbag.

We are finding that a large number of airbag covers on these models are becoming worn through on the horn push.

Replacements from Vauxhall can only be bought as a complete airbag - costing hundreds of pounds.


Please note that these do not come with a badge, however your existing one can be removed and re-used.

* Brand new item.
* Direct replacement for your old, worn item.

Stie cineva ceva concret? Eu as risca sa cumpar, dar cum se poate schimba airbag-ul? Am intrebat sa-mi confirme, si am primit urmatorul raspuns:

Hi,

Yes your airbag can be transferred to fit into this cover, and fits ALL 'Zafira A' models.

Toate cele bune,

Janos
Skip ads

  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am citit toate posturile si in consecinta va impartasesc si ideea mea
tot vazand ca nu am nici o solutie de rezolvare a problemei atat cat sa fie pe gustul meu
am recurs la urmatoarea varinta
am fost in dezmembrari
am cautat un volan de vectra c in 3 spite cu airberg stage1 + comenzi
pe volan la de dezmemrari am dat 150 ron cu tot cu airbeg dar era de vectra c cu 4 spite pe volan ulterior l-am schimbat cu unul in 3 spite imbracat in piele ca sa fie negru cum e bordul de astra g
mai tarziu revin cu poze pt cei curiosi cum a iesit
in consecinta am dat 150 ron volan gri cu 4 spite + 100 ron diferenta shimb cu 3 spite negru
  • cata

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mai exista o solutie de rezolvare a problemei cu butonul , care se preteaza f bine chiar cu butoanele total distruse Confused . Solutia este cam asa : se demonteaza airbag ul de pe volan , si cu un cutter f bine ascutit se decupeaza pe interior marginea de cauciuc a butonului , care este perfect vizibila , chiar in zona in care incepe materialul dur de la volan . Va rezulta un capac de volan cu 2 gauri de butoane ceva mai mari decit originalul ,dar cu o forma perfecta si fara nici o ruptura .
Pasul 2 se taie o bucata de piele artificiala mai mare ceva decit gaura ramasa . Pasul 3 Se lipeste aceasta bucata de piele pe interior de o tablita metalica pe cele 3 laturi din jurul gaurii respectiv sus jos si interior , pe exterior nu se poate datorita formei Sad , si va rezulta o suprafata elastica si bine intinsa intre contactul propriuzis de pe volan si airbag .Pasul 4 Se decupeaza o bucatica de plastic negru cam ca aceeasi textura ca a volanului , eu am gasit fara probleme , avind aceeasi forma cu gaura formata prin decuparea butonului original . Daca se decupeaza cu atentie bucata de plastic sa se incadreze perfect in decuparea din volan nici nu se va observa diferenta fata de original . Am facut aceasta modificare de jumatate de an si nu sint probleme si nici butoanele nu au patit nimic . Sper sa pun si imagini pt ca fac cit 1000 de cuvinte
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este interesant .pune-ne poze sa vedem finalul.
  • rossy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
va salut pe toti colegi opelisti . am si eu o problema cu claxonul opelului meu astra g 16 16v sin 2001 concret cand vreau sa claxsonez se aude in bord un tacanit asemanator cu al unui releu . mentionez ca goarna e buna pt ca am demontato si am probato separat. daca ati mai avut vreunu din voi problema asta si a fost din vreun releu va rog mentionati si unde e pozitionat pe masina . astept raspuns de la voi multumesc
  • chepuiu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2008

  • Mesaj Privat
salutare.am patit la fel la astra g, z16se, 2001. goarna ok, siguranta la fel, si am dat niste pumni jos sub bara unde mufa intra in goarna, si functioneaza de atunci ok. incearca si tu ( daca si siguranta e ok). bafta in continuare
  • rossy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
o sa incerc si varianta asta dar te rog spune-mi si mie care e siguranta ca pe aia nu am controlato daca sti care e
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
rossy a scris:o sa incerc si varianta asta dar te rog spune-mi si mie care e siguranta ca pe aia nu am controlato daca sti care e

Desfaci torpedoul din stanga sub volan si vei gasi o schema cu desemnarea sigurantelor.Ai niste simboluri.Siguranta claxonului este cu nr.10,de 15 A.
  • rossy

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa vad daca e siguranta buna multumesc frumos pentru sfaturi
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR