Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mitluc a scris:si eu am aceeasi problema si dupa cate am citit pe aici, e o "boala" din pacate foarte raspandita, ideea e ca nu poti pune capac separat decat daca renunti la airbeg. Eu am gasit o bucata de piele la fel cu capacul si am lipit-o peste ruptura. Nu arata prea rau si cred ca am sa pun la toate trei spitele volanului sa fie simetric.
ZAFIRA 2001 Y2.0DTI

Te-as ruga sa pui niste poze ca sa vedem shi noi cum arata si eventual sa rezolvam shi noi "cei multi" aceasta problema? Eventual si de unde ai facut rost de pielea respectiva,pretzuri ceva?
Merci !!
P.S.: Da cautare ca undeva am pus shi eu o parere despre cum s-ar putea rezolva problema.
Skip ads

  • halexro

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Imi puteti trimite specificatia cu restul sigurantelor de la 20 la 50..., rolul lor... , soclurile alea se folosesc probabil functie de optiunile existente. merci.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si la mine e inceput de crapatura si motivul a fii ca este mai comod sa conduci decat cu mana stanga in zona acelui buton,si folosirea mai des a clacsonului pe acea parte care este mai aproape de degetul mare.
la cineva am vazut ca a lipit un material pe acel buton dar nu era f estetic,sau nu a reusit el operatiunea.
nu am incercat sa lipesc cu silicon care este cat de cat flexibil si nu rigid ca celelalte lipituri(super glue,etc)
daca are cineva alte ideei de reparare a butonului nu va sfiiti sa ne spuneti si noua
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu as recomanda VUL-CO
vedeti aici
personal nu l-am folosit la asa ceva, pentru ca deocamdata nu am probleme cu butoanele acelea, dar e o banda relativ groasa, foarte adeziva si practic se vulcanizeaza singur pe suprafata aplicata.
eu zic ca poate merge...
ah! si izoleaza si electric la o adica Smile
Skip ads

  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
cam toti avem sau vom avea aceasta problema la un momentdat dar nu este vina noastra pentru calitatea slaba a materialului folosit . Solutia cred ca ar fi sa gasim ceva care sa acopere acea zona cu ceva flexibil .....sunt si eu unul care am la activ ceva incercari cu moment si bison dar fara rezultat .....asteptam rezultatele celor ce au reusit cu succes. Sad
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
asteptam un raspuns si niste poze de la cel care a reusit sa lipesca piele peste butonul claxonului ........multumim anticipat si o rugaminte personala spune-ne cu ce solutie ai lipit caci la aceasta varianta ma gandisem si eu insa nu am gasit adezivul potrivit ???
  • mitluc

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am luat piele de la o geanta veche si am lipit cu prenandez, fara prea multa bataie de cap. Acum as vrea sa pun sa fie la fel si in partea stanga. Am vrut mai intai sa vad daca tine, si la mine e asa din noiembrie, si nici gand sa se dezlipeasca, am folosit anume claxonul numai pe stanga. Razz Poza poti sa o vezi la mine in garaj. Spor la treaba!
  • deleted-4904

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
frumos ......chiar e reusita operatia . Ar mai fi ceva ....ai lasat ramasitele sub sau ai taiat frumos butonul cel explodat ???????? oricum multumesc mult pentru informatie si sa speram ca va fi de folos si altor persoane care au aceeasi problema .
Skip ads

  • LUCIANO IS

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toti ! Stie cineva unde si cum se poate repara un capac volan Astra G ? Al meu e rupt la claxon in partea stinga. L-am desfacut si tare slab e conceput-ca o foita de tigara si nici posibilitate de a schimba fata nu e! Este vreun magazin de tuning de unde poti cumpara ceva de aplicat pe colturile alea? Daca stie cineva, rog un raspuns rapid! ANI DE VIATA!
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic mai bine sa incerci sa cumperi altul de la dezmembrari.
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si eu am aceeasi problema...
daca cineva a gasit o solutie sa o zica ...
care ar fi o solutie, care ar fi pretul ? care i treaba cu airbagul din volan ? daca schimb volanul ... ce se intampla cu airbagul ... se poate muta airbagul de pe un volan pe altul ?
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Exact aceiasi problema am si io de cateva zile: la butonul de claxon din partea stanga s-a taiat vreo 2 cm capacul de la volan si ma gandesc la solutii. Sa dati de veste daca gasiti capac si ce implica schimbarea lui. Bafta!
Skip ads

  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista asa capat de airbag, nu stiu cine a scos asa ceva. Exista numai airbag-ul cu totul. Din pacate este singura solutie in momentul de fata.
  • AIR_jhanes

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2000 ey7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2006

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Nu exista asa capat de airbag, nu stiu cine a scos asa ceva. Exista numai airbag-ul cu totul. Din pacate este singura solutie in momentul de fata.


care ?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
poate un baiat priceput la o vulcanizare,ca pare din cauciuc
am miscat si eu un pic de cauciuc si s-a stins incredibil becul de eroare airbag ce era aprins de vreun an...(ma rog,vechiul proverb cu cizmarul fara pantofi)


Ultima modificare facuta de 1.7dti_edition2000 la Mie 25 Jul, 2007 1:42 am
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu va complicati cu baieti harnici de la vulcanizari ca nu o sa iasa nicicum. In cj stiu firme care se ocupa cu lipirea capacelor de volan si a bordului si cu exceptia faptului sa bordul o sa fie mai aspru in zona respectiva nu se vede absolut nimic. Tre' sa fie si in bucuresti asa ceva... Smile
  • rbv1806

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ma io stiu ca la noi la Cluj se repara "totul" (Airbag-uri) da baiatu intreba de butonul claxon si nu de plansa bord.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si daca iti face tot capacul de la volan crezi ca butonul ala nu stie sa il lipeasca?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Operatia in sine de lipire a bordului si a capacului se face numai pentru a ascunde ca masina a avut un accident si au sarit air bag-rile.
Oricum Opel a avut cea mai nefericita solutie pentru carcasa volanului si cred ca e o mina de aur pentru cel care va reusi sa rezolve problema.
Oricum din ceea ce am vazut cu ochi mei la fabrica de air bag-uri de la Sibiu nu cred ca v-a fi posibil vreodata sa cumperi separat mizeria aia de cauciuc decat impreuna cu air bag-ul.Deci injurati mai departe pe imbecilul care a inventat asa ceva si pe cei care nu l-au imbunatatit in timpul in care au tot fabricat Astra G!
  • its

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Claxonul de la Vectra B nu functioneaza!
Am verificat siguranta pentru claxon (este OK), claxonul (este OK). Am scos mufa care alimenteaza claxonul si am verificat daca primeste tensiune in momentul in care apas pe butoanele de pe volan - lipsa tensiune!
Nu am o schema cu instalatia electrica ca sa vad daca mai sunt ceva puncte intermediare (mufe, relee, etc.), pe cablul electric care alimenteaza claxonul.
Astept sugestii.
Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR