Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ntz!
nu darul lu' Mafalda ci
haru' lu' nea Vasile
Cool
Skip ads

  • Wiz_KeeD

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pardon am crezut k am zis...pare rau...Vectra A din 93,sorry!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ai fost la mecanic? Laughing Mr. Green
  • over100hp

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1.6 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Wiz_KeeD a scris:Intrebare simpla raspuns...nu stiu cat de simplu!

De cand am masina cand apas pe claxon iese un sunet infundat si ragusit...de se uita toata lumea la masina de parca plange saraca,nici nu stiu unde dreq e claxonu ala si ce trebuie sa-i fac...e infundat?sau se da cu ceva solutie speciala?spuneti-mi voi!


asta patesc si eu la astra,dar eu stiu sigur ca am un contact imperfect pe undeva, imi face de un an faza asta cu claxonu ragusit uneori...dar acum de cand a venit frigu, e mereu ragusit,cateodata chiar MUT...cel mai bine fa-i o verificare la instalatia electrica,sau cauta direct sub ea si schimba, claxonu e in partea dreapta sub far...bafta
Skip ads

  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa rezolv butoanele de la claxon rupte, dupa ce am cautat in zadar sa cumpar un capac de volan cu airbag. Cu o forfecuta indoita am decupat butoanele rupte, am taiat din piele alba(masina mea e alba) alte bucati identice, am pus silicon transparent in locasul fostelor butoane( nu ajunge la airbag si nici nu lipeste prea tare ca sa produca intarziari la declansare, oricum in caz de declansare a airbagului butoanele, fiind separate, raman lipite de claxoane) dupa care am aplicat noile bucati de piele. iata cum a iesit:

  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sinistru. Mai bine fa bucatile alea negre. Parerea mea.
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Au o culoare in fiecare zi. azi e marti si sunt albe. maine vor fi rosii, etc....Acuma serios, nu m-am hotarat sa ramana albe, dar caut pe cineva care o presa la cald pentru piele ca sa-mi stanteze semnul de opel pe ele.probabil ca vor fi negre in final.Mersi de parere oricum.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai bine stantezi pe bucatelele alea o goarna in locul semnului Opel?
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca-ti spun ca i-am tras un pansament cu o rola de izolatie electrica din PVC neagra.
Oricum e mai bine asa decat cu gaura care ne-a fericit calitatea GM
Prefer sa cred ca e din vina GM si nu Opel...
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Personal imi place sa stantez semnul de opel. Se poate rezolva la un atelier de pielarie. Dar e posibil sa incerc si cu goarne. o sa pun poze cand e gata.
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am o problema cu claxonul nu imi mai merge am schimbat am pus unul nou si tot nu mai merge ce ar putea fi ?
precizez ca am verificatr siguranta talpici si cam atata masina este astra f caravan 1993 tc4ee1
  • adria1977

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Verifica daca ai tensiune la borne. Poate ai un fir intrerupt si atunci e de inteles. Cand verifici tensiunea ar trebui ca cineva sa tina apasat calxonul ca sa iti inchida circuitul. Sau poate e din butonul de comanda...
Skip ads

  • dany_m2v

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2008

  • Mesaj Privat
vezi sa nu cumva sa fie si contactele alea din volan exidate.
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
contactele din volan cum le gasesc ? si cum desfac volanul ca am si airbag mie sa nu imi pocneasca in fata astept raspuns
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Verifica sigurantele : si eu am schimbat un claxon (sunt DOUA) . si dupa aceea , la un claxonat mai puternic s-a ars siguranta .Siguranta este de 15A si am inlocuit-o provizoriu cu una de 25A. Am spus provizoriu deoarece o sa pun un releu de protectie si claxonul va fi legat direct de la baterie.
Cele 2 claxoane sunt legate in paralel. Deci daca unu merge ar trebui sa ai tensiune si pe celalat.Eu am taiat mufa originala ca nu se potrivea si am montat papucei electrici clasici.
Oricum daca nici asa nu se rezolva verifica contactele din volan , cum de altfel a zis si un coleg de forum mai sus.
Vezi ca unele modele de claxoane au nevoie de respectarea polaritatii conexiunii.
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi-a crapat cauciucul de pe buton claxon stinga
am demontat capac volan si am lipit pe dos un petec pt pana de bicicleta cu picatura
a mers pt ca s-a topit cauciucul (a ramas si pe degete si unghii)
trebuie privit f f atent ca sa se observe unde a fost lipit
la vecinu" nu a iesit asa bine pt ca nu a facut-o la timp si cauciucul a devenit spongios
atentie la demontare , mufa de la airbag are o siguranta de plastic in centru , dar dupa ce se scoate aceasta mufa iese f usor
  • neuradu

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2007

  • Mesaj Privat
si mie mi-a crapat cauciucul de pe buton claxon stinga
am demontat capac volan si am lipit pe dos un petec pt pana de bicicleta cu picatura
a mers pt ca s-a topit cauciucul (a ramas si pe degete si unghii)
trebuie privit f f atent ca sa se observe unde a fost lipit
la vecinu" nu a iesit asa bine pt ca nu a facut-o la timp si cauciucul a devenit spongios
atentie la demontare , mufa de la airbag are o siguranta de plastic in centru , dar dupa ce se scoate aceasta mufa iese f usor
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
eu nu am (inca) problema voastra, dar am vazut pe forum o solutie:
se imbraca volanul cu tot cu butoanele de claxon. Din ce am vazut - eraatasata si poza - rezulattul era foarte elegant.
Nu pot decat sa va urez cautare placuta Smile - chiar nu-mi mai aduc aminte unde era topicul...sorry...
  • revolter

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Dragster a scris:Asa mi l-am facut eu, sacrificand un portofel la care tineam foarte mult ! Very Happy
Si da, este si la vanzare acum - 40 E Smile


Salut,
Bucatilea alea de portofel sunt cusute sau lipite (si daca da cu ce ca din cate am inteles eu nu prea prinde nici picatura nici prenandezul?)

Merci!
  • mario-bandit

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1998 x17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut dragi colegi .......am cautat sa postez in discutiile despre volanurile astrei, dar nu am gasit paginile ..functia ..cauta ..imi da eroare deaceea imi cer scuze daca deschid un nou topic ........ok ..treaba e ca aveam volanu destul de rupt in dreptul butoanelor ..., am incercat sa dau cu banda izolatorie .. pe bratele volanului.( parea ceva tuning ) dar din cauza caldurii se desfacea .....am cautat pe la dezmenbrari si un capac de volan cu airbag in barcelona costa in jur de 150 euro sau la un service intre 250-300 euro cu mana de lucru inclusa ......am cautat sa imi pun un momo sau ceva asemanator nu mai pot trece inspectia tehnica ( se apropie in noiembrie) .......asa ca azi cum nu aveam ce face .......am zis sa ma ocup de treaba .......am luat un metru de musama ....piele nu am gasit .....plus ca asta e putin mai groasa......mult efortu de a gasii , pe ea nu am dat niciun cent , plus 2 tuburi de super glue , cam 1.5 euro..........si nelipsita bericica Mr. Green .......si la treaba .......se incepe cu desfacerea cablului de masa a bateriei ( minus) ca sa nu provoci accidental explozia airbagului si sa iti dea una in fata ....se desfac suruburile din spatele volanului ...( sunt pe imbus dar nu stiu de ce marime e .) se desface mufa airbagului .......se curat putin zona butoanelor ........se taie un petec dupa forma capacului . in deprul bratelor superioare ..se pune super glue ...si se lipeste ...acum cum se pricepe fiecare .......am mai observat pe forum cu m au facut unii colegi si m-am descurcat destul de repede .....cam o juma de ora ........si uitati ce a rezultat ....un volan ...,,tunizat

destul de binisosor zic io .... acum sa vedem cat tine ...investitia- daca cedeaza o iau de la capat ......si economisesc bani ..cel putin pana dupa revizie.......si daca tot eream acolo ..,,bagat in meserie,, am hotarat sa repar si spataru scaunului dreapta care se blocase de ceva timp ......am descut partea din spate a imbracaturii scaunului si a am observat ...ca unul din cabluuri erea rupt ......nu prea aveam scule ca sa desfac si suporti tetierelor , plus maneru de rabatare ..etc .. am decis sa ...fac o improvizatie ........destul de usoara ......nu stiu daca la toate scaunele sunt 2 cabluri care pleaca separat ..unu pe stanga unu pe dreapta ....dar am decis sa le unesc ......ceva in forma de y culcat......taind imbracatura cablului pe la jumate si unund cele 2 cabluri cu o clema de aluniniu , si ....functioneaza ca nou ...poze nu am mai facut ca mi sa terminat bateria la tel ......dar e simplu ..........scaunele fara airbag ......la dezmembrari sunt 300 perechea ....dar estea sunt f bune is inca nu merita aruncate .......am vazut in un service opel ...cum dadeau pe plasticurile usilor si pe bord cu un fel de crema ..gen crema de ghete ...si ma gandeam sa incerc si io ......crema de ghete ..dar mie frica sa nu mi se ia pe haine sau pe maini ... a incercat cineva ?
sau ati folosit un product anume ...sprayurile silicon nu fac altceva decat sa inalbeasca plasticurile ........pt cei care vor manualul de reparatii il gasiti pe .... http://www.estel.ro/manual_...ra&zefira.pdf se descarca repede ......si merita gasiti chestii utile ......numai bine dragi colegi ....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR