Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Nicky_84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! Revin cu o problema:acum de cand s-a incalzit putin afara am observat si niste anomalii in racirea motorului,mai exact cred ca termostatul e blocat pe deschis dat fiind ca furtunul dintre radiator si motor este permanent cald. As vrea sa stiu daca pot scoate termostatul si sa circul asa cateva zile,pt ca acum chiar nu am timpul necesar sa il schimb si am niste drumuri importante de facut! Deci,va rog sa-mi spuneti daca circul asa o perioada de timp se poate intampla ceva grav? Poate fierbe motorul daca termostatul e scos? Va multumesc!
  • victor tanasa

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu, nu va fierbe apa doar ca motorul se va incalzi mai greu nemaifiind un circuit scurt al apei. Dar nu vad ce rost ar avea sa-l scoti pana nu ai altul sa-l pui in loc. Termostatul e defect atunci cand masina se incalzeste foarte greu (tarziu) iar la viteza mare , pe timp rece, scade temperatura apei de la 85 spre 70 de grade.
  • Nicky_84

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2010

  • Mesaj Privat
victor tanasa a scris:Nu, nu va fierbe apa doar ca motorul se va incalzi mai greu nemaifiind un circuit scurt al apei. Dar nu vad ce rost ar avea sa-l scoti pana nu ai altul sa-l pui in loc. Termostatul e defect atunci cand masina se incalzeste foarte greu (tarziu) iar la viteza mare , pe timp rece, scade temperatura apei de la 85 spre 70 de grade.
Ok...am inteles! Merci frumos Victor Tanasa,e clar acum,il voi scoate azi si voi merge aproximativ o saptamana fara termostat,nu de alta dar in cateva zile vine un prieten din Franta si imi aduce unul nou cu tot cu carcasa,asa ca nu e cazul sa mai cumpar altul de aici. Merci inca odata si o zi buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR