Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Sunt interesat sa imi montez proiectoarele. Proiectoarele in sine le am, bloc lumini am cumparat cu buton pentru proiectoare, acum raman legaturile de fac. Are cineva idee?, are instalatie deja trasa? sau trebui sa o fac eu? daca da cum?.
Multumesc
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni interesat, nu stie nimeni?Sad
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Unele masini au si instalatia trasa.Dar trebuie sa te uiti sa vezi daca e acolo.Eu de aici de la birou nu pot sa spun daca o ai sau nu.
Daca e trasa trebuie doar montat blocul,proiectoarele si sigurantele.
Daca nu atunci treaba e mai complicata.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut pustiu_pst! Pentru inceput te poti uita pe sub spoiler sa vezi daca ai sau nu mufele pentru proiectoare. Daca exista inseamna ca ai precablarea facuta si treaba devine mai usoara, daca nu...
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am dat jos spoileru si nimic...

Atasez si niste poze poate mi-a scapat mie....

sau stie cineva cat costa la un service? vreau doar sa mi se aprinda proiectoarele din butonu de la blocul de lumini, cum nu ma prea intereseaza, nu vreau improvizatii cu butoane pe bord sau altceva.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Azi am dar farurile jos pentru a schimba culoarea si puterea cercurilor si am dat de doua mufe, care nustiu de la ce sunt, sa fie una din astea mufa de la proiectoare?:X

Astept un raspuns va rog, multumesc
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
la proiectoare ai mufele albastre .. cel putin la cablarile din fabrica ... si mufa seamana cu cea neagra care o ai in mana ...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce-a neagra are 2 gaurele pentru fire, ce-a negru cu garnitura verde are 3 fire, probabil de la farurile originale.., cum as puteaq sa aflu daca este ce-a neagra? sau are cineva vreo schema a instalatiei de proiectoare?
Multumesc
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tot nu am aflat nimic...chiar nu stie nimeni din cei care au de ce este nevoie pentru proiectoare?Sad
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Teoretic daca aveai precablajul...acesta se oprea in "spatele" barei din fata...in primele poze vad ca ai ceva cabluri langa sirena posibil sa fie acelea.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mufa neagra este ce-a de la motorasul care stropeste geamurile
mufa de langa goarna este ce-a de a doua mufa de la al doilea claxon.

in concluzie, nu am instalatia trasa:(

ceva sfaturi idei cum sa imi montez instalatia?Sad macar una cat sa mearga sa nu am probleme. multumesc
  • olivermed

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut!
eu am montat proiectoarele pe vectra mea B2 .
treaba e relativ simpla- montezi blocul de lumini cu buton proiectoare, apoi identifici siguranta si releul pt acestea. releul este unul mic, pe primul rand de sus al tabloului de sigurante, identic cu cel al claxonului, bec ceata spate etc. .... identificarea se face cu ajutorul simbolului de pe capacul de la sigurante. montezi siguranta si releul...apoi vezi ca sub capacul de plastic al stalpului din stg la picioarele soferului este o mufa cu multi pini.Urmaresti in ce pin ajunge firul de la siguranta montata anterior(la mine a fost pinul 1 si era cu fir negru).din acest pin pleaca plusul la proiectoare, minusul(masa) poti sa o iei de oriunde de pe caroserie...cablajul este facut pana la acest pin la toate masinile , tu trebuie sa tragi doar acest fir pana la proiectoare si o masa de oriunde de pe caroserie... succes!
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
olivermed, se poate o poza cu mufa aceea? am desfacut dar la ce am acolo nu inteleg nimic:(
Releul il cumpar din magazin de la opel? cred ca au asa ceva...

Multumesc Frumos!
  • B79KHR

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salutare daca doresti da-mi maine un telefon 0762732088 ne intalnim si te ajut eu in legatura cu montarea proiectoarelor si daca ai mufa Shocked
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi iasa singur, e o ambitie de a mea Evil or Very Mad , DOAR ca nu vrea...am gasit si mufa care se ocupa cu lumina farurilor, are capacul albastru, firul negru si la mine doar ca nimic.... l-am si verificat nu da nici un semn 0,
Din spatele de la releu pleaca 2 fire, unu negru si unu rosu, cel rosu se duce la siguranta daca nu ma insel, daca iau + de pe cel rosu, stau in permanenta aprinse cand aprind farurile butonul este NUL. Chiar nu imi pot da seama, am verificat si butonu , imi da 12-14v si scade la 0.05 cand il apesi.Sad
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Vreau sa imi iasa singur, e o ambitie de a mea Evil or Very Mad , DOAR ca nu vrea...am gasit si mufa care se ocupa cu lumina farurilor, are capacul albastru, firul negru si la mine doar ca nimic.... l-am si verificat nu da nici un semn 0,
Din spatele de la releu pleaca 2 fire, unu negru si unu rosu, cel rosu se duce la siguranta daca nu ma insel, daca iau + de pe cel rosu, stau in permanenta aprinse cand aprind farurile butonul este NUL. Chiar nu imi pot da seama, am verificat si butonu , imi da 12-14v si scade la 0.05 cand il apesi.Sad


Sa inteleg...ti-ai luat releul de la proiector+siguranta+ bloc de lumini cu functia de proiectoare....ai tras toate firele si nu merge? sau?!..
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Exact, am releu, siguranta(20A) si bloc lumini cu buton proiectoare. am urmat toate intructiunile, am luat firul negru din spatele releului care ajunge langa stalp jos ca + si o masa, dar nimic. Daca iau firul rosu(care se duce in siguranta) din spatele releului ca + si o masa problema este ca mi se aprind proiectoarele permanent(odata cu pozitiile)...Sad
  • fratelo4u

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai reusit sa finalizezi proiectul ? Ca as vrea sa montez si eu pe vectra b2 . Ceva poze ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu da, dar nu prin metoda ca la fabrica, ca nu vrea pur si simplu...nustiu de ce dar nu vrea si am facut alt circuit mai simplu pana o sa ma duc la opel sa imi faca ei ca la carte.

Bafta!
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
proiectoare model 2000-2001, sau din alea mari model 1996 ? vreo diferenta intre ele la luminozitate ?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR