Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Mi-am comandat pe 2 martie un Opel Insignia 2.0 CDTI 130 CP Cosmo plus urmatoarele optiuni :
- Pachet Driver pack 2 (AFL+, Senzori parcare)
- CD 500 NAVI
- Scut motor
- Priza 230 V spate
- oglinzi rabatabile electric
- culoare metalizata maron inchis MAHAGONY
- alarma
- winter pack (scaune fata incalzite)
- vehicle status information (computer de bord avansat)
- roata de rezerva dimensiuni reduse

Sincer, mi-am pus tot ce vroiam pe masina, dar n-am un singur lucru : multifunction controller care vine doar cu dvd 800. Am vazut pe un alt forum din strainatate care merge pus si separat, asa ca am facut un drum la reprezentanta si i-am intrebat daca se poate si cat m-ar costa cu tot cu manopera (piesele costa 60 EUR). Cand primesc raspuns , va spun.
Cu siguranta mi-as dori sa pot sa folosesc navigatia si in tara , dar nu se poate, mi-as dori sa pot vedea un film pe display dar nu se poate, as dori sa imi montez o camera in spate pt marsarier (o sa vad daca se poate si cum se face Smile....dar nu vreau sa subliniez nemultumirile pt ca majoritatea optiunilor pe care le doresc de la o masina, le am Very Happy.

Mentionez ca masina e acum in Gyor si mi s-a spus ca urmeaza sa vina in 2 sapt. Pretul a fost de 23.000 EUR din care se scad 2800 EUR tichetele, deci aprox 20.200 EUR.

Ce parere aveti ?

Tks
Gabi
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am ceva asemanator, 2.0 CDTI 160 CP. Iti spun de pe acum ca vopseaua, pe cat este de frumoasa pe atat este de pretentioasa (am aceeasi culoare). Altfel eu sper sa nu regreti cei 30 CP lipsa. In rest sa nu ai parte de evenimente neplacute (cunosc pe cineva care in 300 km a ramas fara servodirectie) si sa-ti aduca zambet pe fata.

Legat de multifunction controller eu astept cu mare interes rezultatul de care vei avea parte. Si eu vreau unul...

Harta pt CD 500 nu se stie cand sau daca va fi facuta de Navteq (in plus cea de pe DVD 800 acopera DOAR 17% din teritoriu)

Pretul este foarte bun pentru cat/e primesti.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hmmm....sa inteleg ca nu este aceeasi harta cu cea de pe "vechiul sistem" de la Vectra CD70 NAVI pe care o am si eu ?Mi se pare cam aiurea faza in acest caz!

In rest, pretul mi se pare destul de piperat, insa sunt sigur ca merita! Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente !
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca o sa regret cativa cai in plus. Cert este ca in acest moment cred ca imi sunt suficienti 130cp (nu sunt un vitezoman), dar daca simt ca masina nu trage asa cum mi-as dori pot sa adaug putere prin soft.Va spun cum aflu ceva de controller, sper k se poate...
Poti sa imi arati cateva foto cu masina ta mahagony ca nu prea am gasit multe pe net , iar in realitate nici atat.
Skip ads

  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pai cum minus 2800 euro tichetele, nu le cumperi? Poate minus sub 2000 euro... zic eu.
La ce dealer ai comandat?
Scaunele sunt piele+textil?
  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
La masa ei cei extra 30 CP sunt bineveniti.

Poza cu un Sports Tourer curat:
http://www.opel-magazine.cz...Image.564.325.jpg

Si cu a mea murdara:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=76620
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
x678001 - corect, am cumparat tichetele cu 1500 ron bucata, deci sa zicem 1100 EUR => reducerea e diferenta de 1700 EUR, deci costul masinii e practic 21.300 EUR (totusi e ceva de la un pret de lista de 30.500 EUR cu optiunile si motorizarea amintite mai sus).
Am comandat-o de la Dibas de pe Fundeni si scaunele intr-adevar sunt piele+textil (imi place f mult combinatia), culorile din interior sunt exact cele din pozele lui Stemi (bej + insertii de lemn).

Stemi - mi se pare ca bate foarte mult inspre negru aceasta culoare , numai cand e soara afara cred ca pare mai deschis nu ?

Oricum fata de prima poza postata de tine (cea de pe net) este diferenta mare...din punctul meu de vedere.

Multumesc tuturor pt urari, sper sa nu am incidente cu ea si sa imi gasesc un CASCO bun si .... cat de cat ieftin Smile
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ai mare grija cu CASCO, bun si ieftin nu prea exista.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
casco am facut eu in urma cu 2 saptamani. am platit 600 euro fara furt, exact la valoarea de 22 mii cat a fost factura.

le: diferenta dintre 160 si 130 cai eu am resimtit-o in primul rand la consum. la 160 cai aveam mediu de 5,8 , la 130 am acum 7,1.
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian - unde ai facut casco atat de ieftin ? banuiesc ca ai fransiza si la dauna partiala si la totala, dar tot mi se pare f ieftin ,,,
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gabithu1986 a scris:sever iulian - unde ai facut casco atat de ieftin ? banuiesc ca ai fransiza si la dauna partiala si la totala, dar tot mi se pare f ieftin ,,,


ai pm. am fransiza doar daca sunt eu vinovat.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Stai ca nu inteleg cum e cu fransiza doar daca esti tu vinovat. Daca te loveste altul, ai doua posibilitati: 1 repari pe RCA-ul vinovatului; 2 repari pe CASCO cu regres. Ar mai fi si 3, vinovatul nu are RCA si repari pe CASCO si se descurca societatea de asigurare mai departe. Intrebarea e in cazurile 2 si 3 platesti fransiza?
In situatia in care gasesti masina lovita in parcare, practic nu e vina ta, platesti fransiza in cazul asta?
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
si eu sunt curios de casco, la mine 20500e platesc 1100e fara fransiza
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru foto la navigatia mea vezi posturile mele pentru ca o am si la vanzare, sper sa te ajute, desi mi se pare cam curioasa treaba...
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru foto la navigatia mea vezi posturile mele pentru ca o am si la vanzare, sper sa te ajute, desi mi se pare cam curioasa treaba...
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
din pacate, raspunsul pt instalarea acelui controller este NU Sad pt cei cu cd 500.

Mi-au spus ca nu au mai facut asa ceva si exista o mare posibilitate sa nu functioneze toate functiile controller-ului. Le-am spus ca nu ma intereseaza, imi asum ca nu merg toate functiile ... au zis ca o sa intrebe la gm sa vada daca le poate da un tutorial Smile cu privire la instalarea acestui controller.

Mi se pare f ciudat pt k am vazut pe un site din anglia ca un baiat si-a facut singur, nici makr nu a fost la opel ... ma rog, vauxhall.

Oricum, nu ma las, ma duc si la alt dealer si tb sa se poata cumva... Smile sunt eu mai optimist.

E pacat, pt ca piesele (controller + plastic) sunt doar 60 eur deci nu e o avere
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
gabithu1986 a scris:- vehicle status information (computer de bord avansat)


Intrebare, ce cod are optiunea asta? Eu am comandat Sambata tot un Cosmo, 160 CP, si n-am vazut-o ca optiunea separata, ci era in dotarile standard de la Cosmo si e la modul "computer de bord cu sistem de afisare si check control"... Intr-adevar ca optiune este doar sistem de verificare presiune pneuri, dar nu cred ca optiunea asta face computer bord avansat...
Cum e?

Merci,
  • gabithu1986

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2011

  • Mesaj Privat
da, asa e trecut in manuale cu sistem de presiune pneuri, este acel UJN, dar am discutat la reprezentanta si este mult mai mult, practic iti poate arata 99 de coduri pe computer-ul de bord pt orice e neinregula cu masina ta... practic vei stii mereu daca e ceva neinregula
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
gabithu1986 a scris:da, asa e trecut in manuale cu sistem de presiune pneuri, este acel UJN, dar am discutat la reprezentanta si este mult mai mult, practic iti poate arata 99 de coduri pe computer-ul de bord pt orice e neinregula cu masina ta... practic vei stii mereu daca e ceva neinregula


iar mie la reprezentanta mi-au spus ca e doar senzor de presiune si ca e numit in engleza mai pompos, dar defapt e doar pt presiune...
cred ca check control face asta cu codurile...
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nici nu vreau sa ma gandesc cat mai costa de noua aceasta optiune Very Happy

Mai repede zic ca o rezolvi cu Opcomul pe care ai dat 100 ron si iesi mult mai ieftin dar e mai incomod cu laptopul mereu...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR