Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.. urmaresc forumul de ceva timp si acum m'am hotarat sa postez si eu cu o nelamurire la vara doresc sa achizitionez un opel astra bertone.. acum sunt nehotarat in privinta motorizarii..as vrea o motorizare care sa consume ok am inteles ca 1.8 ar consuma la fel ca 1.6..si de aceea nu vreau sa ma orietez spre 1.6 si apoi sa constat ca defapt consuma la fel ca 1.8. in privinta fiabilitati? care este mai fiabil.. fiind tanar sofer si neavand un loc de munca..ma intereseaza mult consumul.. deci in concluzie .. ce imi recomandati ? din experienta.. z16xe sau z18xe avand in vedere consumul fiabilitatea performantele ..?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cel mic motor va consuma cel putin. teoretic. practic depinde de tine cum accelerezi sau cati saci de pamant cari in portbagaj. Daca te intereseaza mult consumul, renunta la ideea de bertone si ia-ti un g 1.4 sau diesel 1.7
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la bertone nu o sa renunt .. iar motorul de 1.4 nu este asa de bine gandit pe astra g Smile pot sa spun din experienta ca la un mers mixt consuma mai mult decat un 1.6

problema este ca 1.6 e cam rar...oricum.. initial o sa caut 1.6
consumul ma intereseaza intr-o mare parte .. adica cu un consum de 9-10 in oras si 6-7 in afara sunt impacat
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@cryssl: Sper sa nu-mi iei sfatul in nume de rau, dar data fiind situatia ta actuala, mai bine limiteaza-te la un Astra G pentru inceput. E si mai ieftina, diferenta dintre cele 2 masini o poti transforma in benzina si Bertonele e un pic mai greut decat G-ul cu aceeasi motorizare.
Skip ads

  • coostta

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Sl..eu am avut zafira cu 1.8 care e mult mai grea decat bertone..vreau sa zic ca dak mergi cu ea frumos..adik schimbi pana in 2000,pe autostrada 120-130 ai un consum mix de 7.5 ...dar am facut si test cu ea..adik am alergato..mai mult de 10 nu ia in oras si in afara un 8 maxim 9 dar din 140-160 si chiar peste nu o scoteam..Sper ca tia ajutat la ceva comu meu..Bafta!
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am 10 in oras cu astra g 1200kg si 1.6. Permite-mi sa nu te cred ca 1.8 pe zafira ia maxim 10 in oras, si alergata. As vrea sa raspunda cineva cu bertone 1.8 sa ne lamureasca despre consum in oras- mers calm sau sport.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
motorul mai mic consuma mai putin in oras ,iar un motor mai mare consuma mai putin in afara lui
la zamfirica mea motor 1.9 120 cai consuma in afara 7% viteza medie 120-140km/h iar in oras 9%


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Sam 02 Jan, 2010 7:50 pm
  • Cypher

  • Mesaje scrise: 317
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:motorul mai mic consuma mai putin in oras ,iar un motor mai mare consuma mai putin in afara orasului


Teoretic. Dar daca masina este mai grea? Atunci motorul mai mic (in special benzina) este mai mult solicitat deci mai multa benzina pompata.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Diferentele de consum intre 1.6 si 1.8 is nesemnificative (in realitate, ca pe forumuri... 1.8 nu trece de 10% in bucale dar 1.4 trece de 15% in cluj) Eu zic sa iei 2.0 T, ce esti tu curios de consum? Oricum nu platesti tu la benzinarie. Macar nu te faci de ras la liniutele de la caminu' cultural. Embarassed
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
coostta a scris: in afara un 8 maxim 9 dar din 140-160 si chiar peste nu o scoteam..

Hai ca acum vorbim din ce am visat azi noapte.
Ideea unui coupe pe langa feeling-ul special pe care ti-l da este motorul mare. Eu nu prea concep Bertone cu motor de 1.6. Cum nu vad coupeuri sau decapotabile cu motor diesel. Ia 1.8 daca vrei neaparat motor mic. Asa 2.0 T merita. Macar pentru a sterge zambetul BMW-istilor. Laughing Sau macar a unei parti dintre ei. Wink
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@ elegance : cum adica nu platesc eu ?ah ,ma rog.. 2 t este exclus din discutie
ai dreptate..ca ce vorbim aici si ce e afara..e cu totul altfel.. dar macar imi formez si eu o idee..si discutam ceva interesant ..ca nu cred ca sunt singuru cu nelamurirea asta..

in ultimele posturi am citit doar ideei cu tenta de "liniutar" in primul rand imi iau o masina care sa imi placa si sa ma simt bine in ea.. nu la fiecare colt sa ma iau la curse cu toate "pisicutele"(a nu se intelege ca sunt contra,doar ca momentan sunt realist )

un bertone are 1300 kg...acum chestia e ca.. un tovaras a avut 1.8 si a zis ca in oras mers normal avea consum pana in 10 .. performate ok .. apoi si'a luat un bertone cabrio 1.6 unde avea consum tot de 10..ce e drept cabrio e mai greu ..

nu inteleg de ce imi recomandati astra g.. pentru ca la pret sunt foarte apropiate.. si piesele sunt aproximativ la fel .. la pret ..dar sincer in sl .. astra clasic sunt de ordinul sutelor..in schimb betone 2-3 Smile

acuma desigur ca daca te apuci sa chinui motoru sa schimbi numai cand atinge rosu..e normal sa consume si e normal ca asta sa nu te intereseze.. dar la un mers mixt de gen... mergi normal schimbi in 2500 3000 ture..apoi te mai grabesti sa mai prinzi un verde ii mai dai a 2 a blana .. sa nu vezi ca sta consumul mixt la 9-10 ..

multumesc tutror de opinii si mai astept


Ultima modificare facuta de cryssl la Sam 02 Jan, 2010 9:38 pm
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ce e sl? deci pana la urma o iei ca sa te simti tu bine in ea sau sa se uite lumea la tine? sau sa te simti bine cand se uita lumea la tine?
Skip ads

  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
slatina ,orasul nu asa aglomerat ca de ex bucuresti Smile

imi iau o masina sa imi placa din toate punctele de vedere si in toate situatiile .. chiar daca o sa am un "- " la performantele care le cere un coupe Wink

acuma sa nu se inteleaga gresit ca eu caut masina cu cel mai mic consum..ca aveti dreptate..nu ar trebuii sa ma orientez spre coupe .. dar nici sa fie ceva exagerat Smile
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ca posesor de bertone 2.0 T iti spun cum vad eu problema: daca iti faci griji legate de consum iti iei o astra G 2.0 DTI, daca vrei o sportiva nu mai intrebi de consum si iti iei un bertone 2.0 T....parerea mea Smile
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cryssl a scris:
nu inteleg de ce imi recomandati astra g.. pentru ca la pret sunt foarte apropiate.. si piesele sunt aproximativ la fel .. la pret ..dar sincer in sl .. astra clasic sunt de ordinul sutelor..in schimb betone 2-3

Ce vorbesti? Embarassed Cauta o bara fata de bertone si apoi cauta una de astra G. Cauta Apoi un far de bertone si apoi unul de G, etc. Nu mai zic nimic de consum ca nu am cu cine. Nu stiu cat de aglomerat e slatina, dar daca 10% te sperie, iti recomand agila 1.3 diesel. Wink
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@cryssl: O sa-ti mai pun cateva intrebari si pareri personale care poate te vor pune pe ganduri:
1. De cat timp ai permisul ? Crezi ca la inceput n-o sa ai mici incidente cu masina ?
2. Aproximativ aceeasi idee a avut o prietena care voia Astra G si care pana la urma si-a luat Rover 75 pe motiv ca e mai extravaganta si ca nu se gasesc pe sosele si de-abia a gasit mecanic la care sa duca masina pt o schimbare de distributie, iar pretul pt operatia respectiva+piese e de 3 ori mai mare decat la Astra meu.
3. Pretul nu stiu daca e asa de apropiat. O Astra G in 3 usi iti iei la 5000 E din Germania in stare foarte buna si cu km relativ putini, pe cand Bertonele nu stiu cat de OK e la banii aia.
4. Cum au spus si altii Bertonele se vrea o masina sportiva. Gandeste-te "ce bine" te simti cand tu esti in spatele unui TIR cu Bertone de 1.6, si in spate ai un tractorasi de 1.9 TDI si in timp ce tu te gandesti daca sa te bagi in depasire sau nu el v-a depasit pe amandoi.
  • cryssl

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@ elegance :bara fata opel astra g=70 e /bara fata/ spate opel astra bertone -100 e (o mica diferenta ,nu este de speriat )

farurile pot sa le inlocuiesc cu cele cu lupa ..care se potrivesc pe ambele modele si costa la fel

@ death . da ai reusit sa ma pui pe ganduri ,dar mai apar si anumite contradictii... eu intretimp am vorbit cu posesori de bertone/ fosti posesori.si care nu au dramatizat asa de mult.. nu stiu de ce ai adus ca exemplu faza cu piesele scumpe..pentru ca motoarele sunt aceleasicu cele de pe g z16xe si z18xe ..cutia cred ca difera..

de ce imi spui asa de putere ? tu vad ca ai Z16SE pe astra g => 84 cp pe 1200kg..cam acelasi lucru .. cu ce zic eu 1.6 101 cp pe 1300 kg ..deci cred ca tractorasu de 1.9 o sa ne depaseasca pe amandoi

astra g personal nu imi place..

ai dreptate..in 5000 euro gasesc o astra g mult mai ok decat as gasi un bertone.. dar nici ce bertone gasesc in 5000 nu imi este rusine Smile pentru ca majoritatea in afara in jurul asta se invart de prin 2002 ..


Ultima modificare facuta de cryssl la Dum 03 Jan, 2010 12:03 am, modificat de 2 ori in total
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cauta un bertone diesel de 2.2 si ai consum mic si caluti cat cu 1.8
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cryssl a scris:fiind tanar sofer si neavand un loc de munca..ma intereseaza mult consumul..

In situatia asta cred ca ambele variante sunt prea scumpe pentru tine!
Z18XE are asigurare mai scumpa decat Z16XE. Eu am Z18XE pe Vectra C si un consum realist in Bucuresti este intre 14-16 litri la 100 km si in niciun caz sub 12 litri. La drum intins indiferent cat de grea a fost talpa abia m-am apropiat de 10 litri.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cryssl a scris:fiind tanar sofer si neavand un loc de munca..ma intereseaza mult consumul..

Nu mi-o lua in nume de rau dar cati ani? Iar daca esti tanar si fara loc de munca eu cred ca tintesti prea sus la Bertone. Tie iti trebuie o masina care sa te duca dintr-un loc in altul ieftin si fara batai de cap. Gen Matiz pe GPL. Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR