Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • avradri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut tuturor ! Am lovit masina, Opel Vectra C din 2004 si s-au declansat airbag-urile frontale si pretensionerele.Am schimbat airbag-urile,pretensionerele si calculatorul de airbag ,iar calculatorul meu de airbag l-am aruncat crezand-ul stricat(stiu am gresit).Intrebare : Calculatorul pe care l-am cumparat si montat pe masina ( sh , de la o masina nelovita) se poate rescrie ,reseta etc.?.Multumesc.
Skip ads

  • maximia1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal,trebuie ca sa cumperi kit-ul complet pt airbag de pe o masina cu aceeasi monitorizare ca a ta...sper sa nu te dezamagesc dar daca nu sunt toate(8 sau cate ai tu) airbagurile+calculatorul lor+tot ce mai este nu se vor mai deschide niciodata in caz de ceva...calculatorul il resetezi ca sa nu se mai aprinda in bord dar garantat nu se vor deschide niciodata daca nu ai kit-ul complet....daca nu e asa sper sa ma corecteze cineva
  • avradri

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
maximia1 a scris:sal,trebuie ca sa cumperi kit-ul complet pt airbag de pe o masina cu aceeasi monitorizare ca a ta...sper sa nu te dezamagesc dar daca nu sunt toate(8 sau cate ai tu) airbagurile+calculatorul lor+tot ce mai este nu se vor mai deschide niciodata in caz de ceva...calculatorul il resetezi ca sa nu se mai aprinda in bord dar garantat nu se vor deschide niciodata daca nu ai kit-ul complet....daca nu e asa sper sa ma corecteze cineva

Multumesc pentru raspuns !
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate calculatorul de airbag nu se poate rescrie.
Totusi daca il gasesti pe cel original, poti reseta "crash data" si il poti folosi in continuare.
Skip ads

  • maximia1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sal,chiar daca se pun toate airbag-urile de pe alta masina si resetezi calculatorul cum zici tu, becul din bord se va stinge dar in caz de ceva airbag-urile nu vor sari,eu asa stiu
  • andreicristea

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
concluzie:daca pe masina ai airbag-uri:frontale,laterale pe scaune si cortina,la accident iti sar doar cele din fata va trebui sa cumparam toate airbag-urile si calculatorul de airbag-uri ca altfel nu mai functioneaza niciunul!?

P.S>maximia1 de unde stii tu,din auzite,din citite sau din ghicitul in palma?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
maximia1 a scris:sal,chiar daca se pun toate airbag-urile de pe alta masina si resetezi calculatorul cum zici tu, becul din bord se va stinge dar in caz de ceva airbag-urile nu vor sari,eu asa stiu

Stai linistit ca vor sari daca se reseteaza corect "crash data".
  • maximia1

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
prieteni,fratemiu a avut airbag-urile laterale sarite,doar atat. A pus altele,a resetat calculatorul cum zice colegul si intr-o buna zi s-a dus la reprezentata opel la service si un baiat de acolo ia zis frumos "Vezi ca nu iti functioneaza niciun airbag" desi le avea pe toate si calc resetat....,nu vorbesc din auzite, va salut
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.Sa inteleg ca daca in urna unui accident mi-au sarit airbagurile laterale(cel din scaun si cel perdea)si montez altele se pot rescrie si se inchide becul din bord?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Exact.
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
mai ramane sa gasesc pe cineva care sa le rescrie.sti cumva cu ce program se pot rescrie?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dany_ionutz a scris:mai ramane sa gasesc pe cineva care sa le rescrie.sti cumva cu ce program se pot rescrie?

Daca ai drum prin Bucuresti sau Alexandria anunta-ma cu cateva zile inainte si te pun in legatura cu cineva.
Treci pe la intalnirile ClubOpel din zona ta poate gasesti pe cineva acolo.
Bafta.
Skip ads

  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Merci pentru tot,iar in club opel suceava sunt un membru vechi
  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut!

Stiu pe cineva cu un Opel Vectra C (1.9 CDTI 2008) lovit acum o saptamana si au sarit airbag-urile frontale.
Am vazut ca se vorbeste despre calculatorul de airbaguri si ca ar fi probleme cu el daca se inlocuieste. E vorba doar despre unul SH?
Prietenul meu spunea ca va pune un calculator nou, aibag-uri noi si centuri noi (pretensionere de la scaune).
Va avea probleme cu unitatea/calculatorul?
O alta varianta era sa cumpere aibagurile SH iar calculatorul sa fie nou. Aceeasi intrebare: Va avea probleme in a le "imperechea"?
Eu i-am spus ca am citit pe forum ca se poate resofta dar el spunea ca in acea unitate/calculator sunt niste senzori cu un fel de bile care in caz de impact se depaseaza si fac un contact, dand comanda la airbag. Spunea ca unul resoftat, sau in care s-a umblat, nu mai ofera aceeasi siguranta.

Mersi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR