Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • costelinio

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salutare..am si eu o rugaminte la voi sa ma ajutati cu un sfat.am un opel vectra a di 89 si in mers creeaza socuri(smunceste)cel mai tare se simnte in treapta a 3 a,daca accelerez mai tare nu mai face acele socuri.dar lasata mai la relanti in mers smuceste in orice treapta dar nu asa tare ca in a 3 a.de la ce poate sa fie?va multumesc.....si ast un rasp de la voi.
Skip ads

  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Vrei sa spui ca face acele socuri atunci cand motorul nici nu trage nici nu franeaza nu?
Atunci cauzele problemelor tale pot fi:
-uzura si respectiv jocuri in cutia de viteze
-uzura si respectiv jocuri la planetare
-uzura si respectiv jocuri la arcurile de amortizare ale discului de ambreiaj
PS:Nu-ti fa griji e din cauza miilor de km parcursi.Si a mea face la fel! Laughing
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Curata electrozii din capacul de delcou si bujiile.
  • costelinio

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mariako...masina mea face asa dupa ce se incalzeste motorul la un 40grade.cand face creeaza acele socuri o accelerez mai tare si ii trece dar se simnte ca intra mai greu si in viteze dar cat e rece motorul nu are nimic si intra frumos si in viteze......ms frumos pt rasp.
Skip ads

  • cjalt

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2011

  • Mesaj Privat
frate,fara sa te supar sau sa o iei in nume de rau,gandestete ca din 89 nui tocmai tanara.deci asta este viata
vorba aia ioh trecut vremea.salutare
  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
O explicatie pentru faptul ca merge mai bine rece este ca uleiul din cutie e mai gros si compenseaza o parte din jocurile din cutie.Nu ai ce-i face decat sa schimbi cutia cu totul daca nu vrei sa o desfaci sa vezi care pinioane sau sincroane sunt mai uzate.O cuie buna sh o gasesti pana in 3 milioane.O alta varianta ar fi sa ai arcurile de pe discul de ambreiaj tasate sau rupte ca au si ele rolul lor(e vorba de cele 4 arcuri ce se vad in foto)dar varianta asta cade deoarece spui ca nu iti face probleme la rece.
Oricum ar fi nu te sfatuiesc sa te apuci de schimbat nimic pana nu confirma un mecanic ce si cum e defect daca nu le ai cu mecanica pentru ca la fel de bine ar putea fi de la fise sau bujii sau altele.Pana nu o verifica un cunoscator nu poti sti ce are iar pe net primesti doar banuieli care pentru confirmare iar necesita un meserias.
PS:vezi ca multi confunda temperatura de 80 grade cu 45 grade.Dunga alba dintre albastru si 90 grade e de fapt 80grade.La 40 grade nu se ridica inca acul de pe albastru pentru ca gradatia merge din 10 in 10
  • costelinio

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ms frumos pt informatii....si la masina ta mariako ai rezolvat problema?i am verificat ieri uleiul din cutie si e aproape ca apa,daca ar fi facut si la rece acele socuri e posibil sa fie de la arcurile dp dischisc?multa bafta...
  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu am rezolvat nimic la a mea pt ca sunt constient ca nu am ce face decat daca schimb multe din cutie sau cutia cu totul.Daca merg de exemplu cu 50 la ora constant fara sa accelerez si motorul nu e in sarcina (deci nici nu trage dar nici nu intra in frana de motor)incepe si zdruncina serios inainte si inapoi la fel cum spui tu mai tare in treapta a 3-a.E posibil si la tine sa fie la fel poate chiar mai multe uzuri insumate care sa creeze astfel de simptome.Oricum ti-am mai spus si in celelalte postari si iti spun iar ca nimeni de pe forum nu iti poate spune exact ce are masina ta fara sa o vada.Despre disc ce sa iti spun?E posibil sa fie si de la el dar si un mecanic experimentat ar intampina probleme sa iti spuna daca e sau nu dus cu siguranta fara sa desfaca sa vada ce e inauntru (exteptie fac mecanicii care te pun sa schimbi jumate de masina si problema tot nu se rezolva).
PS:cum ai verificat uleiul din cutie adica pe unde te-ai uitat?
Skip ads

  • costelinio

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1989
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la ulei m am uitat pe la buson,adica are un surub in partea cu volanul mai jos un pic de tija de la schimbator.are cineva aici la mine un model asemanator si mi a zis ca el pe la surubul ala ii pune ulei in cutie cand ii face schimbul.....
  • mariako

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
costelinio a scris:la ulei m am uitat pe la buson,adica are un surub in partea cu volanul mai jos un pic de tija de la schimbator.are cineva aici la mine un model asemanator si mi a zis ca el pe la surubul ala ii pune ulei in cutie cand ii face schimbul.....

Da pe acolo se pune ulei.Are mai jos cam in dreptul planetarei si un surub de nivel.Se scoate surubul acesta de nivel si se pune ulei pe la cel de care zici tu pana incepe sa curga pe la surubul de nivel.Daca zici ca uleiul tau e ca apa ar fi bine sa-l schimbi poate a pus cel dinaintea ta ulei de motor nestiind ce sa puna.Da o cautare pe net ca sigur gasesti documentatie cu tipul de ulei pentru cutia ta care banuiesc ca e f13.
  • octaviani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am aceleasi simptome la opelul meu, va rog sa ma anuntati daca ati rezolvat problema, sau sa postati raspunsul pe blog. Mersi
  • serj
  • **
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
costelinio, daca vezi ca uleiul e ca apa, schimba-l. Dar in mod normal ulei din cutie se completeaza.
Presuspun ca mergi si subturat (1500-1800 rpm)?
Skip ads

  • CFL

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
egr
  • mojado

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Ce motor ai pe masina? Daca e benzinar atunci verifica pompa de benzina si regulatorul de benzina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR