Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • marcelromel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna.Sunt nou pe forum asa ca va rog sa ma scuzati daca nu am scris unde trebuie.Am o problema la un opel vectra b benzina 96 si va cer ajutorul.
Acum cateva saptamani mi s-a aprins check engine in bord in timp ce mergeam cu spatele.Si dupa asta apar problemele.....a inceput sa consume foarte mult cc 6 litri -40 km si merge in suturi....Am fost la tester si tipu mi-a spus ca este un senzor de aer...cred ca debitul de aer(care am auzit ca este destul de scump).De la ce poate fi?Am uitat sa specific ca se aude foarte rau si da rateuri ..se aude urat de la teava de esapament.
Skip ads

  • B79KHR

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
vectra din 96 dar ce capacitate cilindrica?
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
marcelromel a scris:Buna.Sunt nou pe forum asa ca va rog sa ma scuzati daca nu am scris unde trebuie.Am o problema la un opel vectra b benzina 96 si va cer ajutorul.
Acum cateva saptamani mi s-a aprins check engine in bord in timp ce mergeam cu spatele.Si dupa asta apar problemele.....a inceput sa consume foarte mult cc 6 litri -40 km si merge in suturi....Am fost la tester si tipu mi-a spus ca este un senzor de aer...cred ca debitul de aer(care am auzit ca este destul de scump).De la ce poate fi?Am uitat sa specific ca se aude foarte rau si da rateuri ..se aude urat de la teava de esapament.

tipul care ti-a facut diagnoza ti-a spus si ce erori a gasit? sau cum a ajuns el la concluzia ca e de vina debitmetrul? codul erorilor este primul pas in diagnosticarea problemei.
Salutari
  • marcelromel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vectra b 16 16 v 74 kw.Si tipul care mia facut diagnoza mia spus ca imi da eroare la senzorul de aer si atat.Mia ajuns peste urechi cu meseriasii astia de prin service-urile noastre.....
Skip ads

  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
poate gasesti pe cineva care sa iti masoare cu op-com-ul, valorile date de debitmetru, si sa le compari cu cele din TIS2000
  • marcelromel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Aham...Poate sa fie problema de la EGR?sa fie infundat sau cv de gen?
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu am un motor diesel, nu cunosc motorul tau, dar daca ti-a fost indicat debitmetru, ma gandesc ca de acolo ar trebui sa incepi, de ce te-ai gandit la EGR?
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
x16xel nu are debitmetru, are doar un senzor care masoara tempetatura aerului in admisie si map-ul care masoara depresiunea din admisie, acesti 2 senzori inlocuiesc clasicul debitmetru de care vorbesti tu
senzorul de temp de aer, cred ca de acesta vorbesti tu ca ti-a aparut cu eroare se afla pe "furtunul" dintre filtrul de aer si clapeta de accelretatie undeva la o palma distanta de la filtru de aer.
verifica daca mufa e bafata si daca nu are vreun fir rupt, apoi incerca daca ai posibilitatea cu alt senzor imprumutat de la cineva
succes
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR