Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pana astazi credeam ca am avut aproape toate bubele posibile acestui model. Fiind in trafic vad o masina identica cu a mea ca si culoare si cu urme vizibile de rugina pe haion. Va da-ti seama ca instantaneu mi-a revenit in memorie flashuri despre Dacia si problemele ei cu rugina. Ajuns acasa zic ca n-ar strica sa verific si eu starea haionului si ce sa vezi si al meu a inceput sa rugineasca. Evil or Very Mad.
A doua zi aveam programare in service sa-mi schimbe un tampon de motor si un semering de planetara si ......vorbesc cu individul care se ocupa de garantii. Initial m-au luat cu faze de genul a fost lovita, revopsita, in fine, a vazut ca nu tine imi cere caietul de service. Pe motiv ca n-am continuat sa fac reviziile periodice intr-o reprezentanta Opel chiar si dupa ce masina a iesit din garantia de 2 ani oferita de producator, nu mai pot beneficiea de garantia pe caroserie de 10 ani, lucru care m-a intrigat si revoltat. Faza cea mai misto a fost cand el ma intreba(ma certa) pe mine de ce colegii lui nu mi-au scris in caietul de service si reviziile facute la caroserie! Oare?
Cred ca am acumulat destul de multe frustrari si vizite in service ca sa pot sa spun cat ma tine gura ca OPEL NU O SA-MI MAI CUMPAR IN VIATA MEA . E O MASINA DE CACAO. NISTE AMARATE DE TABLE NU SUNT IN STARE SA LE FACA SA NU RUGINEASCA! .

Promit ca maine am sa pun si poze
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ne arati tu masina care nu rugineste, in Romania.Ti-o fac cadou.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu sincer nu am vazut rugina pe astra h. masina o ai de noua? asteptam poze
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
va zic eu ca intr-adevar haionul rugineste la H !
intra apa pe langa bara cromata din spate (pe care scrie CDTI) in locul se apasa cu mana ca sa ridici haionul !
sub numarul din spate (mai ales la break) se arunca si sta apa foarte multa si acolo deasemenea iese rugina !
mai devreme sau mai tarziu din cauza sarii si a pietrelor toate sunt mancate de rugina !
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Corbu masina are 5 ani.
@Comisarul pozele certifica spusele tale. Sad
@Cangri astept cadoul si ca sa vezi ca nu sunt egoist am sa deschid o lista cu posibili doritori. Bineinteles eu sunt primul si vreau un a4 2006 benzina Razz
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
din pacate este o problema cu rugina la H, din cate am vazut doar la haion. in alte parti ale caroseriei nu am vazut, ci doar pe haion, si am observat asta la mai multe H-uri. si a mea are o singura pata, care momentan este sub stiker-ul ClubOpel. Embarassed pozele sunt inaite de a primi stiker.




dar sa nu-mi mai doresc opel e cale lunga. mai bine asta decat alte probleme.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cj79raa@ in acelasi loc aceasi forma aceasi pata am si eu dar un pic mai mica.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tiaz ia fa tu o chestie. dezlipeste insemnele de pe masina da cu o pasta abraziva, eu am o presimtire ca nu este rugina. !
Skip ads

  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@Corbu asa am sa fac. In poza a doua (pe care am s-o refac) se vede foarte clar cum vopseaua este ,,impuscata '' de rugina. ,,Bonus'' am mai gasit rugina si pe pragul dreapta in dreptul rotii din fata. Cred ca rugina se scurge din aripa pe prag. Ramane sa-i fac o constatre in service, urmeaza picanteriile! Ca si concluzie nu pot sa spun decat ca sunt ,,super incantat'' ca o masina de 15k euro a incput sa rugineasca in 5 ani!
Urmeaza pozele
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tiaz, tu est sigur ca e vorba de rugina, si nu vreo murdarie/sare acumulata acolo?
Te intreb pt ca mi se pare ciudat sa rugineasca in 5 ani; eu am un Clio Symbol din 2003, si nu a ruginit nimic la el. Am avut alte probleme, dar cu motorul si cu rugina caroseriei nu am avut probleme.
In cazul asta iti urmez sfatul: nu imi iau Opel in viata mea, e inadmisibil sa rugineasca dupa 5 ani, fara ca masina sa fie lovita/zgariata.

@Cangri: uite eu nu am vazut skoda Octavia ruginita.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dupa o scurta sesiune de poze am mai descoperit ceva !!!! si pragul e ruginit Mad Dupa cum se vede in imagine este in dreptul rotii dreapta fata. Masina cu certitudine de 100% n-a avut nici un accident in aceea zona. M-am apucat si am tras de contraripa de plastic si am constatat cu aveam in spatele ei foarte mult nori. Am o vaga banuiala ca apa nu s-a scurs si a adunat atat de mult noroi deoarece in intre aripa si stalp pe interior este ceva ca de pasla care nu stiu ce rol are si dupa parerea mea a cazut si a obturat canalul de drenare a apei. in service am sa elucidez problema si am sa pun poze.
In imaginea doi se vede cum rugina din interiorul stalpului dreapta fata se scurge pe prag
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nenea in toate pozele tale masina e murdara rau....tu nu obisnuiesti sa ti speli masina..? uite eu dupa o iarna in mocirla din romania fac o sedinta de spalat cu turbojet peste tot pe unde stiu ca se acumuleaza noroi ,,,,noroiul tine umezeala ! ai facut ce ti am sugerat? eventual sa dai cu un pic de polish pe pata de rugina si vezi ce mai ramane pe haion? sunt pete multe care seamana perfect cu rugina. iar pe prag poate ai luat o piatra de ceva timp.
Skip ads

  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Tiaz, aceea e vopea sarita+rugina, fara indoiala. Imi pare rau, dar asta e realitatea
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Tiaz a scris:
@Cangri astept cadoul si ca sa vezi ca nu sunt egoist am sa deschid o lista cu posibili doritori. Bineinteles eu sunt primul si vreau un a4 2006 benzina Razz


Astept dovada.
"By the way" si A4 rugineste.(Am un amic cu un A6 din 2006 ,si are destula.)
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@corbu aici nu se pune problema spalarii masini. Cel putin odata pe luna merg cu ea la spalatorie. Zilele astea a plouat in fiecare zi plus ca am alergat ceva cu ea prin tara. Pentru mine e destul de clar ca e o problema, poate e a mea mai cu ,,mot''. Varinata cu piatra in prag am luat-o si eu in calcul, dar mai ramane rugina care se scurge din stalp pe prag(poza doi). Cum v-am zis ramane sa ajung in service si sa vad cauza.
Cocluzionand pot spune ca deja datele problemei se schimba, cel mai deranjant pentru mine in momentul de fata este rugina de pe stalp + prag, deja haionul l-am trecut la capitolul consumabile.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
eu nu cred ca un A4 rugineste, daca nu e lovita. Fac comparatie cu Symbolul meu: in 8 ani nu a aparut nici o pata de rugina (e adevarat, am spalat-o lunar). Numai daca sunt lovite si sudate caroseriile ruginesc dupa 3 ani.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
interesant ar fi daca as putea sa si dau bara cromata de pe haion jos ca sa curat rugina Shocked !
am desfacut suruburile de la interior de la haion , parca doua la numar, dar cucu, nu iese, stie cineva cum e prins ornamentul pe interior, cleme , ceva ? sau o poza pentru habarnamisti cum se poate da jos ?!
eu am rugina dupa cum am spus mai sus exact la mijloc sub bara cromata si dupa numar !
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
uite aici am incercat eu sa explic cum se desface.
https://www.clubopel.com/vie...60&highlight=
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
merci este destul de explicit am sa incerc !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat

La 2 ani se face revizie la tabla. Teoretic se spala masina inclusiv pe burta, se face inspectia vizuala, se aplica 'ceara'=wax un fel de prenadez in anumite puncte si inca doi ani nu ai treaba. Asta se face la nemti, la noi nu am auzit de asa ceva, nu ai pe caietul service facut deci pa garantie. La Logan nu au pus ceara si au ruginit primele serii de numa', rechemare si spoire ...

Eu in 10ani nu am rugina Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR