Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • Beemar

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare, problema ar fi in felul urmator se aude o bataie pe dreapta fata la denivelari si gropi dar cand virez stanga nu se mai aude.Am fost astazi cu ea la mecanic mi-a verificat tot si surpriza nu are joc la nimic, am zis nu se poate am fost cu el in test si a auzit si el apoi iar desfacuta si verificat fiecare parte si tot nimic.Cand masina sta pe loc daca o ii fac un balans puternic dreapta stanga se aude bataia dar nu ne dam seama de unde vine.Astept orice parere.....
Skip ads

  • Beemar

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Beemar a scris:Salutare, problema ar fi in felul urmator se aude o bataie pe dreapta fata la denivelari si gropi dar cand virez stanga nu se mai aude.Am fost astazi cu ea la mecanic mi-a verificat tot si surpriza nu are joc la nimic, am zis nu se poate am fost cu el in test si a auzit si el apoi iar desfacuta si verificat fiecare parte si tot nimic.Cand masina sta pe loc daca o ii fac un balans puternic dreapta stanga se aude bataia dar nu ne dam seama de unde vine.Astept orice parere.....

Imi cer scuze am uitat sa precizez e vb de un vectra b2 Y20DTH daca are vreo legatura.
  • cyflo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.Incearca bieleta antiruliu,la mine la fel se auzea bataia.
  • nicu_opel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca nu e ce zice colegul mai verifica in capul telescopului sa nu ai probleme la flansa de acolo - are un rulment in ea.
Skip ads

  • Beemar

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Si eu ma gandeam la ea dar a verificat-o a tras de ea si nu are nici un fel de joc.
  • cyflo

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
pune masina pe canal si intra sub ia si prine cu mana de bieleta,iar cineva sa balanseze masina,daca e de la bieleta bataia trebuie sa simti la mana.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si eu am patit asa ceva . si mi sa schimbat altceva. a fost pivotul dupa acea parte scartaia la viraje si la denivelari , bafta
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ionel dobre a scris:si eu am patit asa ceva . a fost pivotul dupa acea parte scartaia la viraje si la denivelari ,
cel putin am un mecanic bun nici nu sa uitat la ea si mia spus ce are . ca sa iti dai seama daca asta e injecteaza cu un ac de siringa sprei din acela cu ulei in el si apoi misco de 2 ori vezi daca se mai aude
Skip ads

  • aladin79

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Beemar a scris:Salutare, problema ar fi in felul urmator se aude o bataie pe dreapta fata la denivelari si gropi dar cand virez stanga nu se mai aude.Am fost astazi cu ea la mecanic mi-a verificat tot si surpriza nu are joc la nimic, am zis nu se poate am fost cu el in test si a auzit si el apoi iar desfacuta si verificat fiecare parte si tot nimic.Cand masina sta pe loc daca o ii fac un balans puternic dreapta stanga se aude bataia dar nu ne dam seama de unde vine.Astept orice parere.....

ai rezolvat problema?...batai auzeam si eu la masina mea in mers pe drum cu denivelari si daca o balansam stanga-dreapta....la mecanic ridicata pe elevator nu s-a reusit depistarea ....doar pe canal si cu masina pe roti s-au depistat ca vinovatele erau bieletele antiruliu
dupa schimbare ,zgomotul a disparut
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
bieletele antiruliu pica mai des, din cauza drumurilor, pivotii (cel putin la vectra b) pica mai greu. Alt zgomot poate sa vina si de la flansele amortizoarelor, insa sunetul este unul specific, ceva mai infundat(deobicei la denivelari). Cel de bieleta are un sunet metalic si se aude cand dai in gropi sau denivelari mai mari(depinde si de uzura bieletei)
Tot pe bieleta dau si eu vina in cazul tau , cum au spus si colegii, baga masina pe rampa si trage de bieleta respectiva, eventual pune pe cineva sa balanseze masina (poti verifica si starea bucsilor de la bara antiruliu)
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La fel si eu am patit.La denivelari si gropi parca se auzea un pendul cum se misca din stanga in dreapta,un trancanit.La prima vedere nu se gasea joc la roti.
Alti mecanici mi-au testa mai bine bucsaraia si au gasit bieleta antiruliu de pe stanga ca are joc.
  • nicu_rx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
am si eu aceasta bataie / poc pe partea stanga care mi s-a accentuat acum de la un drum mai lung... inainte facea rar, acum se aude cam la orice denivelare Neutral
am vazut ca la roata este un manson din cauciuc care e mereu umed de la ceva si mi-a spus mecanicul ca nu am tampoane pe fata (ceva din fier improvizat am) si stanga fata complet lipsa. si risc sa imi cada cutia de viteze, ceva... in trebuie un ceva si suportul la acel ceva.
ce ar putea fi bataia si lipsa ?
Skip ads

  • nicu_rx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am fost azi la mecanic. Ce era bataia ? Pai azi cand m-am uitat am ramas uimit, nici nu am mai dus-o acasa... Motorul si cutia de viteze mai mai sa cada... imi stateau pe planetara. Maine sa dea comanda de 2 tampoane, un suport pe acolo la tamponul lipsa si burduful la o roata. Sper sa scap cu atat.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vai vai... mai deschideti si capota si mai uitati-va pe acolo la una alta cand puneti lichid de parbriz chiar si numai de curiozitate ca altfel ajungeti sa plece motorul inainte din caroserie...
  • nicu_rx

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
toate bune si frumoase. a dat mecanicu comanda de 2 tampoane pentru mine. ala modificat si cel lipsa. surpriza!

masina ce o cumparai are alta cutie de viteza decat cea originala de zafira se pare (se pare ca e de la un model mai vechi... o sa iau detaliile sapt. viitoare, sa vad si eu ce e. fapt e ca merge. si sa iau originala ma ustura la buzunar, nu ma bag). cert e ca nu se potriveste nici un tampon... de acu incropeala de strungar, sa vad... Neutral credeti ca era o alta solutie la cutie ? of of...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR