Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
FUGA DE LA LOCUL ACCIDENTULUI este doar atunci cand este un accident cu victime. La un accident usor nu esti obligat sa te duci pe loc la politie, ai termen de 24 sau 48 h. DUpa acest timp ramai fara permis pentru neprezentare, nu pentru FUGA.
Skip ads

  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca in zona sunt camere de filmat deoarece este la periferie ,este adevarat ca acolo este o intersectie mare semaforizata dar coliziunea a fost la cca 100m dupa intersectie . Nu- mi ramine decit sa mai astept inca 11 zile sa vad daca depune escrocul contestatie. In caz ca depune stiti de ce mi-e teama .... sa nu aduca nenorocitul martori mincinosi.Asta e viata si cu bune si cu rele . Cind l-am intrebat pe agent ca eu ce fac vazind ca asta refuza sa-mi de copie rca ,si mi-a zis sa-l dau in judecata , am plecat destul de optimist de acolo dar uite ca nu este chiar asa .Am sperat ca cineva dupa forum a avut o situatie asemanatoare cU a mea dar constat ca nu ,ceea ce denota ca aceste cazuri sunt rare si cred eu ca asta este UN LUCRU BUN.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si cine te impiedica sa ai si tu inca patru martori? Zici ca era masina ta plina!
Dar mai bine sa asteptam sa vezi daca a depus contestatie si apoi vedem noi.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Este cel mai bine ca ai mers la politie, acum ai procesul verbal care atarna decisiv in cazul in care ajungi la proces. Poti aduce un martor dar instanta iti da tie dreptate fara sa stea pe ganduri. Baza este pv de la politie, astia au experienta si dupa lovitura isi dau seama de dinamica accidentului, judecatorii merg pe mana lor. De regula politistii in cazul coliziunilor usoare sunt de treaba, patit pe pielea mea. M-a invatat politistul ce sa scriu ca sa nu pot fi atacat cumva plus cum sa trec si parbrizul spart de un an de zile.

In cazurile 'discutabile' neaparat suni la 112 sa vina politia si nu miscati masinile. Din aia gura casca imediat racolezi ceva martori, stai de vorba cu ei, le dai bomboane, tigari numa sa nu plece. Caz de acum cateva zile intersectia cantemir cu nationala , sigur cineva a intrat pe rosu si evident chemata politia de unul din ei.

Skip ads

  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din punctul meu de vedere greseala este a politistului care a intocmit procesul verbal, acesta trebuia sa'ti dea el copie a RCAului vinovatului.
de altfel tot un politist te poate ajuta sa obtii copia rcaului avand destule metode "politienesti" prin care o poate face..
este deajuns o simpla "citatie" telefonica a vinovatului din partea unui politist, sa se prezinte la politie cu actele masinii, si problema este rezolvata.
motivul lui ca nu'ti da RCAul pentru ca v-a face contestatie e complet nul din punct de vedere legal, poate contesta procesul verbal dar asta nu insemna ca nu trebuie sa-ti dea copie dupa RCA
  • tery

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Deci baieti, dupa incheierea procesului verbal impotriva vinovatului de catre politist, intr-o rubrica speciala vinovatul are libertatea sa mentioneaze in scris cu mina lui daca este sau nu de acord ,a da copie pagubitului de pe rca fara ca politistul sa aibe vreo influienta asupra lui[asta e legea]. Deci prin orice metode ai ajunge tu pagubit in posesia copiei rca sa zicem si contringere, pina a ajunge la politie ,aici te face cu chestia de mai sus.iar asiguratorul bineinteles ca citeste si el PV. Faptul ca vinovatul mentioneaza pe pv ca nu este de acord ,asiguratorul o ia ca posibila contestatie si poti sa ai 5copii asguratorul nu-ti face masina..Faptul ca nu am mai trecut prin asa ceva ,ma facut si pe mine sa sun la 112 ,dar mi sa spus spre dezamagirea mea. ca politia nu mai vine la accidente usoare.
Desi suna cam aiurea ,am sa iau aceasta intimplare ca pe o experienta , este mare lucru sa sti ce ai de facut in situatii din astea.
  • nunrg

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
rastafarianul a scris:Ala daca a gresit, stii ce merita? Sa ii faci public nr de inmatriculare........si jur ca am momente in care imi vine sa uit ca am pedala de frana > astea sunt momentele in care mi-as dori sa am o masina mai veche si neintretinuta sa ii civilizez pe mitocani.


la asta m-am gandit si eu, trebuie o cotiga de dacie sa ii linistesti cu toata smecheria lor..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR