Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Discurile de frana sunt de mai multe marci ?La cati km se schimba aceste discuri?Cand se schimba aceste discuri trebuie schimbate si placutele de frana?Cineva mi-a spus ca discurile de frana se schimba la 100.000km.Masina mea , un Opel Astra G, 1,7 CDTI, are acum rulati 110.000km si inca nu am schimbat deloc aceste discuri.
Skip ads

  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea , discurile de frana se schimba doar cand sunt uzate si la fel este si cu placutele de frana,nu neaparat daca masina are 100000 KM.Discurile de frana si la fel cu placutele sunt de diferite marci si diferite preturi.Totul depinde de bugetul tau si sa zic asa de preferinte.Mai degraba trebuie schimbate placutele de frana decat discurile,medii sau moi ca si duritate sa nu distruga discurile de frana in timp.E adevarat ca acestea le schimbi mai des decat un set de placute dure.Pretul lor variaza si aici in functie de producator.
Numai bine, sanatate si drumuri fara incidente
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat discutile cam la 160.000 pentru ca erau uzate. Dar masoara-le , vezi daca sunt la minim si atunci le schimbi. Altfel, doar placute si drumuri bune!
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Saptamana asta ajung la un mecanic auto, revin pe forum sa va spun opinia acestui mecanic fata de subiectul luat in discutie de mine.
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La mine se implinisera 170 de mii de km cand le-am schimbat, deci e o chestiune de uzura la "fata locului", doar cand e necesar.
  • DING

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva prin TIS referitor la discuri de frana. Sper sa fie de folos

  • bogdan_alex

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2008

  • Mesaj Privat
wow. Nu stiu cum ati reusit sa le tineti atat. Eu am fost la revizia de 60.000 si mi-a zis nenea ala ca trebuie schimbate discurile.
Acum nu tin minte sa fi pus placute abrazive Laughing

De curiozitate o sa le masor, ca multi mecanici vorbesc sa se afle in treaba....
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Saptamana asta ajung la un mecanic auto, revin pe forum sa va spun opinia acestui mecanic fata de subiectul luat in discutie de mine.


Ei, a trecut ceva vreme de cand am fost la mecanicul auto.Tipul mi-a spus ca mai pot sa circul multi kilometri fara sa schimb discurile de fana si ca acestea se schimba in functie de uzura lor.Aceasta uzura este determinata in primul rand de stilul de condus al fiecarui conducator auto(unii folosesc foarte des frana de serviciu iar altii, printre care si eu, folosesc mai des frana de motor) si nu de vechimea lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR