Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut!
am ridicat capota zilele trecute si am gasit urmatuarea chestie care m-a bagat la banuieli Smile
este o cutie neagra 7/5 cm, pe care scrie BOX, MOTORTUNING CAO-74 si vine cuplata prin cablu in pompa de injectie.
Nu stiu exact ce si cum este, iar in cartea masinii nu scrie nimic despre ea.
am vectea b din 97 X20DTL....mai are cineva aceasta cutiuta?
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Box tuningul e o varianta mai proasta a chiptuning-ului.
Partea lui buna e ca se poate da usor jos.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
deci nu stiu foarte multe despre aceasta cutiuta Confused daca imi poti da mai multe detalii te rog mult, cum pot verifica ce si cum face cu adevarat?
v-am zis, scrie doar BOX(x-ul este rosu) iar sub scrie - Motortuning. iar sub scrie Cao-74
am sa incerc zilele viitoare sa fac niste poze Smile
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai ca sa afli ce face ...o scoti frumusel de acolo si gata ai sa afli imediat ce stia sa faca/nu faca,n-are rost sa-ti faci asa multe probleme mai ales ca se poate monta/demonta in doi timpi si trei miscari s-ar putea totusi sa ai surpriza placuta sa nu fi fost pusa degeaba acolo ...da cu turbina ce-ai facut? Rolling Eyes
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Dar cu schimbatul garniturii de chiuloasa ce ai mai facut ? Rolling Eyes
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Pai ca sa afli ce face ...o scoti frumusel de acolo si gata ai sa afli imediat ce stia sa faca/nu faca,n-are rost sa-ti faci asa multe probleme mai ales ca se poate monta/demonta in doi timpi si trei miscari s-ar putea totusi sa ai surpriza placuta sa nu fi fost pusa degeaba acolo ...da cu turbina ce-ai facut? Rolling Eyes


pai m-am uitat bine pe acolo, insa nu cred ca se da chiar atat de usor jos:) am sa incerc Smile
cu turbina...mai nimic, la fel face, insa dupa un drum pe a1, in fortza (numai peste 3000rpm) a mutat 'polizorul' de la 2500rpm la 3000rpm.

ahappyuser a scris:Dar cu schimbatul garniturii de chiuloasa ce ai mai facut ? Rolling Eyes



am schimbat garnitura, am scapat de presiunea din vas. da acum pierd apa si nu stiu pe unde.
nu ies bine din una, ca dau in alta.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Probabil cu box tuning-ul ala ai 90cai la motorul tau.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Probabil cu box tuning-ul ala ai 90cai la motorul tau.


oare o fi conectat? unde pot afla cati cai (mai are) masina ?
nu am gasit nimic pe net legat de acel box tuning:-?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.


da, m-am gandit si eu la traba asta Smile insa asa cum am spus si mai sus, nu am gasit nici un detaliu despre aceasta cutiuta.
legat de wastgate, am vazut ceva modificari in zona lui.
turbina o simt la 1800RPM, unde este normal sa o simt (de fapt aici simt un zvac, nu stiu daca turbina este sau nu)
astazi daca imi ramane ceva timp pe seara am sa arunc o privire mai in detaliu Smile poate o pot demonta sa vad cum se comporta fara ea...ca am inteles ca nu mai e nevoie de nici o alta ajustare, doar o dau jos.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sa fie a naiba daca dau eu de ceva detalii despre ea...
am cautat si am rascolit tot netu, o gramada de pagini, dar nimic despre acest box, cao-74 Sad
faza nasoala e ca imi este frica sa imi bag nasul prin mufele alea, imi e sa nu stric ceva, ca am tras de o mufa dar nu a vrut sa iasa Sad

Cer ajutorul celorlalti colegi care vad postul asta, este vorba de o cutiuta neagra 8/6cm(aprox), pe care scrie BOX(x-ul rosu) iar sub scrie Motortuning si jos de tot Cao-74, vine montata la un 'T' care merge mai departe la pompa de injectie, respectiv ECU Smile
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
marele_pitik, mai simplu decat sa cauti un loc in care sa iti testezi motorul(care poate fi si destul de costisitor) mai bine cauti un Vectra B cu X20DTL. Caii aia in plus sigur se vor vedea mai ales ca e vorba de o masina cu putini CP/tona.
Skip ads

  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:marele_pitik, mai simplu decat sa cauti un loc in care sa iti testezi motorul(care poate fi si destul de costisitor) mai bine cauti un Vectra B cu X20DTL. Caii aia in plus sigur se vor vedea mai ales ca e vorba de o masina cu putini CP/tona.


da, asta e varianta ce-a mai 'easy'. daca ii pot spune asa...insa: 1 cele de 82cp sunt rare, si 2 cine iti da masina sa tragi pe ea sa vezi diferenta Wink)
oricum am sa incerc varianta asta...atunci cand gasesc un DTL Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa faci o comparatie trebuie sa gasesti una ca a ta fara cip, sau sa mergi la un dyno.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:...atunci cand gasesc un DTL Smile


da am sa caut una ca a mea Wink 82CP, cu una de 100cp nu cred ca am vreo sansa Smile (la modu ca si daca testez, a mea va iesi pe minus)
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Uita-te in cartea tehnica, vezi cat are acceleratia 0-100km/h, ia un GPS si fugi la aeroport. Vezi daca scoti un timp mai bun. Vreo 15-20 CP in plus ar trebui sa se traduca in cateva secunde in minus la acceleratie.
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Uita-te in cartea tehnica, vezi cat are acceleratia 0-100km/h, ia un GPS si fugi la aeroport. Vezi daca scoti un timp mai bun. Vreo 15-20 CP in plus ar trebui sa se traduca in cateva secunde in minus la acceleratie.


am sa caut in carte. desi nu am vazut nimic asemanator Smile
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.

prin wastegate se mareste presiunea in turbina, nu intarzie deschiderea turbinei
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.

prin wastegate se mareste presiunea in turbina, nu intarzie deschiderea turbinei


intradevar acel weastgate este responsabil cu presiunea pe care o face turbo.
o mica particica de dreptate are si ahappyuser, deuarece umbland la weastgate, largind putin acea tija, si lasand-o sa faca presiune mai putina, se va simtii turbina ceva mai sus.
insa la mine turbina se simte la 1800 Smile acolo unde este normal, acum ca o face boost maxim la 2400rot/min Confused nu am de unde sa stiu, tot ce pot spune este ca acolo simt cum ma 'baga in scaun'
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile) nu cred ca simti la 2400 ca te baga in scaun din cauza turbinei
turbina intra la aceeasi turatie, doar presiunea e mai mare, de la 2400 simti ca te baga in scaun deoarece este si normal la diesel, cand o calci la turatia aia ssa te bage in scaun, turbina isi face treaba la fel, intra cand trebuie, "doar ca intra mai puternic"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR