Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.

prin wastegate se mareste presiunea in turbina, nu intarzie deschiderea turbinei


Nu interpreta ce nu am scris eu. Stiu ce vorbesc, de cateva luni numai despre asta citesc ca sa-mi maresc puterea la masina din semnatura: https://www.clubopel.com/vie...37&highlight=
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,666
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
marele_pitik a scris:
Steffano a scris:
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.

prin wastegate se mareste presiunea in turbina, nu intarzie deschiderea turbinei


intradevar acel weastgate este responsabil cu presiunea pe care o face turbo.
o mica particica de dreptate are si ahappyuser, deuarece umbland la weastgate, largind putin acea tija, si lasand-o sa faca presiune mai putina, se va simtii turbina ceva mai sus.
insa la mine turbina se simte la 1800 Smile acolo unde este normal, acum ca o face boost maxim la 2400rot/min Confused nu am de unde sa stiu, tot ce pot spune este ca acolo simt cum ma 'baga in scaun'


Faci o confuzie. Ca sa simti turbina la o turatie mai mica (si implicit sa aduci la turatie mai mica cuplul motor... pentru ca turbo se adjusteaza de asa natura sa produca boost din momentul in care motorul este la cuplu maxim - sa poata beneficia de debitul de aer marit) trebuie umblat la pompa de injectie, adica electronic in cazul tau (ceva electronica iti comanda cresterea avansului pompei cu 2-3 grade). Wastegate-ul daca deschide mai repede ai presiune mai mica in admisie si daca deschide mai tarziu ai presiune mai mare. Influenteaza doar presiunea/volumul de aer din admisie, alta functie nu are si daca nu e reglat corect atunci motorul scoate fum negru la turatie mare (motorina nearsa).
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
Steffano a scris:
ahappyuser a scris:Cred ca iti comanda partea electronica de pe pompa de injectie si ti-a marit putin debitul de motorina (si avansul pompei atunci cand apesi acceleratia la maxim), altceva nu cred ca poate face. Cine a facut treaba asta probabil ti-a ajustat si turbina (wastegate-ul sa deschida un pic mai tarziu) ca sa bage o ideie mai mult aer in admisie ca sa tina pasul cu debitul de motorina marit. Nu sunt sigur, dar banuiesc ca asta face box tuning-ul ala de pe masina ta.

Daca faci un test (imprumuti de la un service un manometru de turbo electronic cu memorie) la turbina ta ai sa vezi cati bari baga la max boost si daca e conform manualului, sau mai mult.

Testul trebuie facut in mers in viteza a 3-a /4-a pentru ca la turatul in gol turbina nu produce max boost.

prin wastegate se mareste presiunea in turbina, nu intarzie deschiderea turbinei


Nu interpreta ce nu am scris eu. Stiu ce vorbesc, de cateva luni numai despre asta citesc ca sa-mi maresc puterea la masina din semnatura: https://www.clubopel.com/vie...37&highlight=

dar n-am interpretat, asta am inteles eu si asta a inteles si el, zicand ca intra la 2400 bla bla...
si eu m-am documentat un an cred cand am avut diesel si voiam marire de putere cu orice pret
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
eu am patito recent, imediat ce am schimbat garnitura de chiulasa, a inceput sa mi se auda un zumzait de la turbina. mecanicul nestiind 'cu ce se mananca' a modificat weastgate-ul si a facut in asa fel incat turbina sa nu se mai auda la turatii mici. deci modificaste weastgate-ul si turbina facea presiune mai tarziu, apoi m-am documentat aici pe forum si am readus weastgate-ul in pozitia initiala (cea in care era inainte de modificare). singurul lucru pe care nu l-am putut reface a fost zumzaitul turbinei.
Lungind tija weastgate, clapeta de inchide gazele se largeste, asa ca turbina va face presiune mai greu, daca tija se scurteaza, clapeta va inchide mai bine gazele de evacuare si va face boost mai repede si mai mult Smile
cel putin eu asta am inteles, pentru ca am puso in toata pozitiile, si la fiecare modificare, trageam cate o tura sa ii vad comportamentul.

on topic: nu am gasit pana acum vectra de 82cp dar m-am dat cu un cielo din 2000, cel in 16v Razz si a fost egalitate pe 100m
  • marele_pitik

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2010

  • Mesaj Privat
in sfarsit reusesc si eu sa va atasez poze cu aceasta cutiuta cu pricina...





Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR