Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Dar de recarosare ce spuneti?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
normal nu ai masina pe numele tau. Asa ca recarosezi ce? Sa recarosezi presupune sa ai o masina identica, pe numele tau, in cazul asta. Daca gasesti una varza, la bani de nimic.. poate merita.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da Florin la asta ma refer sa caut o epava sa o trec pe numele meu si sa fac presupusa recarosare.Doar la atat ma mai pot gandi ca sa pastrez masinutza asta
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Atunci ramane sa faci in asa fel incat sa nu depasesti, cu recarosare, valoarea unei corsa asemanatoare pe piata noastra.
Skip ads

  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Lumea nu e informata,legea e foarte foarte prost facuta!Eu cumpar o masina,si eu am de suferit ca fostul proprietar nu si-a platit impozitul?
Cand mi-am cumparat masina am fost in graba,urma sa plec cateva saptamani si cand m-am intors am zis sa o inmatriculez.Abia apoi am aflat ca am nevoie de fiscal,pe care vanzatorul nu mi-l daduse.Am sunat de mai multe ori,m-am dus la respectivul acasa,dar nu-l gaseam.Eram chiar intr-o situatie disperata,dar spre seara mi-a raspuns o persoana din familie,omul mi-a dat fiscalul si si-a cerut scuze,ca a crezut ca mi l-a dat.Era pierdut printre acte.Asa ca era sa o patesc si eu.
E foarte nasoala situatia,nu ai cu cine sa te certi si ce sa faci,suferi din cauza nesimtirii altora.Incearca sa vorbesti cu proprietarul.Spune-i ca ii dai o parte din bani(10 mil nu stiu) si convinge-l ca e bine si pt el,ca oricum va plati candva impozitul,si tu chiar ii faci si lui un favor.Incearca,ar fi cam cel mai mic rau.Sper sa auzim de bine
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
b13jyz, nu cred ca ai sa vezi tu rrom sa isi plateasca impozitu veci Laughing . Cel putin nu unul care nu raspunde la telefon refuzand sa dea un fiscal. Dar da, poti incerca sa ii dai cati va bani, in orice caz nu 1000 ron, ci cu mult sub aceasta valoare, si sa faceti cumva sa ii convingeti pe cei de la primarie ca masina nu va fi cumparata daca nu se elibereaza fiscalul, si ca masina se va vindi "cica" pentru a putea obtine banii necesari platii acelei sume restante la primarie. Totul tine de puterea de convingere, sper.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Statul este cel mai bun recuperator. Nu-l intereseaza ca tu nu poti inmatricula masina pana cand vechiul proprietar nu-si plateste impozitele. Faptul ca-ti trebuie certificatul fiscal este cunoscut iar daca tu ca si cumparator nu-ti iei masuri de precautie, te priveste, cu atat mai mult cu cat cumperi masina de la un neproprietar.
@CKY
Si daca reusesti sa obtii certificatul de la Constanta, va trebui sa obtii unul si de la intermediar pentru perioada cat a fost masina la el.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca va dati interesul sa ma ajutati.Eu sincer ii dau si 1000 lei numai sa fie a mea si sa scap
Skip ads

  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si b13jyz eu sunt de aceeasi parere.E o lege proasta.Numai la noi e asa in italia dc nu e asa?ei sunt mai prosti sau ce?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In italia si in alte tari nu e asa deoarece aia nu isi lasa guvernul sa isi bata joc de ei. Wink
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Gata fac revolutie pt masina mea Smile)
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
As merge de-al cu 100 pe langa fiecare radar din oras, sa ma prinda toate radarele posibile si imposibile.
Si nu i-as face rovigneta si as trece pe lanaga camere de 100ori/zi.
Ca amenzile tot la el se duc:)))
Si apoi as vinde-o sau as dezmembra-o.
Skip ads

  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
M-a lovit si ideea asta dar am una mai economica Very Happy o pun pe trecerile de pietoni Smile)
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Da, ideea propusa de cangri nu prea ai des sansa sa o pui in aplicare.. Doar ca se poate stabili la cine a ajuns masina.. Dar poti sa negi Laughing sa zici ca nu ai fost tu.
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Incetati sa mai speriati omul! Circula cu masina asa cum e! NIMENI nu o sa-ti ia masina, sau certificatul de inmatriculare. Cunosc minim 5 -6 persoane care, din diverse motive) circula cu masina inmatriculata pe fostul proprietar fara sa aiba cea mai mica problema (doi au si iesit cu ele din tara fara procura doar cu contractul de vanzare cumparare) chiar e avantajos ca nu platesti impozuitul (sunt o gramada de oameni care nu-si inmatriculaza masinile pe numele lor ca sa nu plateasca impozitul). Eu personal am o masina vanduta care e in continuare pe numele meu si nu pot sa-i fac nimic celui care a cumparat-o.
Ca sa te convingi de ce spun, cel mai simplu e sa mergi la un birou de inmatriculari si sa intrebi acolo.
Si faza cu amenzile nu tine. Cand faci contractul de vanzare cumparere vanzatorul primeste primeste o copie cu care poate demonstra ca masina nu mai este in posesia lui deci amenzile vin la tine.
Repet, intreaba la un birou de inmatriculari, nu toti cei ce dau safturi stiu despre ce vorbesc.


Ultima modificare facuta de lkn la Sam 07 Mai, 2011 9:53 pm
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Da dar e bun ca rromul nu stie cine sunt.Afla dar mai greu Wink
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
lkn a scris:Incetati sa mai speriati omul. Circula cu masina asa cum e! NIMENI nu o sa-ti ia masina, sau certificatul de inmatriculare. Cunosc minim 5 -6 persoane care, din diverse motive) circula cu masina inmatriculata pe fostul proprietar fara sa aiba cea mai mica problema (doi au si iesit cu ele din tara fara procura doar cu contractul de vanzare cumparare) chiar e avantajos ca nu platesti impozuitul (sunt o gramada de oameni care nu-si inmatriculaza masinile pe numele lor ca sa nu plateasca impozitul). Eu personal am o masina vanduta care e in continuare pe numele meu si nu pot sa-i fac nimic celui care a cumparat-o.
Ca sa te convingi de ce spun, cel mai simplu e sa mergi la un birou de inmatriculari si sa intrebi acolo.

Tare bine suna...cand iti spune cineva asta parca devii mai increzator.ms lkn
  • lkn

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Printr-o serie de coincidente in ultimul an am inmatriculat si radiat 8 masini deci m-am batut de aproape toate stupidzeniile ce tin de inmatricularea unei masini, si crede-ma sunt multe. De exemplu la noi in cluj daca vrei sa inmatriculezi o masina pentru prima data in tara, si ai cumpart-o cu numere rosi scoase de fostul proprietar, trebuie sa duci fiscalul celui care a scos numerele, adica sa o hartie care sa ateste ca cel care ti-a vandut masina si-a platit impozitul pe masina respectiva, masina care de atfel nu e inmatriculata in romania deci pentru care nu trebuie platit impozit.
  • deleted-21402

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Am vandut acum ceva vreme o masina care a fost bineinteles inmatriculata pe numele meu. Am vandut-o cuiva din Brasov, care la randul lui a vandut-o cuiva din Bucuresti. Eu am incheiat un contract de vanzare cumparare cu cel din Brasov si bineinteles am scos-o de la Administratia Financiara.
Acum se pune problema ca cel care circula cu masina are actele pe numele meu (carte si talon) dar este inregistrata fiscal in Bucuresti pe numele lui (are inclusiv ITP-ul facut de curand si asigurare valabila).
Intrebarea mea este urmatoarea: practic masina pe numele cui este si ce se intampla daca nu are actele masinii pe numele lui; o mai poate inmatricula la politie in sensul sa isi scoata talon pe numele lui si numere noi?!
Multumesc pentru raspunsuri!
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CKY a scris:
lkn a scris:Incetati sa mai speriati omul. Circula cu masina asa cum e! NIMENI nu o sa-ti ia masina, sau certificatul de inmatriculare. Cunosc minim 5 -6 persoane care, din diverse motive) circula cu masina inmatriculata pe fostul proprietar fara sa aiba cea mai mica problema (doi au si iesit cu ele din tara fara procura doar cu contractul de vanzare cumparare) chiar e avantajos ca nu platesti impozuitul (sunt o gramada de oameni care nu-si inmatriculaza masinile pe numele lor ca sa nu plateasca impozitul). Eu personal am o masina vanduta care e in continuare pe numele meu si nu pot sa-i fac nimic celui care a cumparat-o.
Ca sa te convingi de ce spun, cel mai simplu e sa mergi la un birou de inmatriculari si sa intrebi acolo.

Tare bine suna...cand iti spune cineva asta parca devii mai increzator.ms lkn


poti sa circuli si asa cat vrei;
dar cel mai corect trebuie sa ceri certif fiscal de la constanta, daca nu vor, poti sa-i dai in judecata si sa ceri asta in instanta, inclusiv pe proprietar, ai un contract de vanzare-cumparare valabil.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR