Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua!Am o problema si nu stiu cum sa mai fac sa o rezolv.Am cumparat o corsa b acum 6 luni inmatriculata cu 1300 euro.Eu am cumparat-o prin act de vanzare-cumparare de la un cetatean din braila dar actele nu erau pe numele lui ci erau pe numele altuia din constanta.Cel din braila mi-a spus ca atunci cand ma hotarasc sa o inmatriculez pe numele meu sa il sun sa imi dea numarul de tel al proprietarului din actele masinii ca sa imi dea fiscalul.Mi-a dat nr si cand am sunat mi-a spus ca are datorii la fisc de 7000 lei si ca nu imi poate da acel act...A fost greseala mea.Eu acum circul cu ea pe numele celui din constanta.Am copia lui de buletin si toate actele masinii.Am acte de vanzare-cumparare dintre Constanta-Braila si Braila-Galati.Eu sunt din galati.
Ce pot face eu acum sa fie a mea in totalitate? Ce se poate intampla in totalitate daca merg asa? Ce se intampla daca vreodata imi ia politia certificatul masinii?se duce la constanta?
M-am interesat ce as putea face cu ea...
1. Sa o vand mai departe (dar nu stiu cine o ia asa)
2. Sa merg asa cu ea daca nu am probleme
3. Sau sa fac o recarosare (daca se poate)
Sa cumpar actele altei corsa b si sa le trec pe masina asta precum ca am recarosat de pe cea cu actele care le cumpar.Nu prea inteleg procedura asta.Cine se pricepe il rog sa imi explice si mie si daca este nevoie de proprietarul din acte pt a face asta.
VA ROG URGENT SA IMI SPUNETI CE POT FACE CA VISEZ SI NOAPTEA SITUATIA ASTA Shocked
Ms mult!
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu casti ochii inainte sa cumperi marfa, acum suferi..
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Daca nu casti ochii inainte sa cumperi marfa, acum suferi..

Am nevoie doar de ajutor nu de vorbe din astea pt ca greseala e deja facuta.Asa nu ma ajuti deloc...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai mergi si faci vreo manevra la primarie cu fostul posesor, da de reusiti sa scoateti fiscalul. Asta daca e dispus fostul proprietar.. Nu o sa inteleg veci de ce se grabesc oamenii sa dea bani pe ceva incomplet.. Ciky, de pe urma celor ca tine traiesc bisnitarii de masini, stii? Datorita celor ca tine, oameni care nu se informeaza, ei prospera si continua sa vanda rable. Pentru ca asta e acum masina ta acum: o gramada de fier.


Ultima modificare facuta de florinianc la Sam 07 Mai, 2011 2:58 pm
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da o cautare pe forum. Vei gasi o groaza de discutii despre acest subiect.
Daca are datorii si nu le plateste nu ai ce face. O faci bucati.
Eu chiar nu inteleg cum sa cumperi un lucru de la cineva insa acel lucru e pe numele altcuiva. Pana la urma proprietarul se poate duce la Politie ca i-a fost furata masina cu acte cu tot. Wink
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ms daniel ms florin asta e sunt constient ca e greseala mea dar merg inainte.prima mea masina prima greseala.mai invat si eu cate cv dar vreau sa rezolv cumva problema macar sa scot inapoi 1000 euro
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Da o cautare pe forum. Vei gasi o groaza de discutii despre acest subiect.
Daca are datorii si nu le plateste nu ai ce face. O faci bucati.
Eu chiar nu inteleg cum sa cumperi un lucru de la cineva insa acel lucru e pe numele altcuiva. Pana la urma proprietarul se poate duce la Politie ca i-a fost furata masina cu acte cu tot. Wink

Nu cred ca mi-o poate lua cineva atata timp cat am actele de vanzare cumparare.Fierul ramane al meu
  • Opelll
  • Suspendat
  • 3 mesaje
  • din 09 Apr 2011
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • Opelll

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2011

  • Mesaj Privat
O lasi asa si mergi pe numerele celui din CT.Contractul de vanzare cumparare e valabil 30 zile timp in care trebuie sa o inmatriculezi .Atata timp cat il reinoiesti dupa ce expira nu e nicio problema.


Ultima modificare facuta de Opelll la Sam 07 Mai, 2011 3:13 pm
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai de ce sa imi multumesti. Imi pare rau ca necazul asta te-a adus la noi pe forum.
Singura posibilitate ar fi sa reuseasca fostul proprietar sa iti scoata certificatul fiscal pe principiul pile-cunostiinte-relatii avand in vedere ca are datorii.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Opelll a scris:O lasi asa si mergi pe numerele celui din CT.Contractul de vanzare cumparare e valabil 30 zile .Atata timp cat il reinoiesti dupa ce expira nu e nicio problema.

ms.faza e ca au trecut 6 luni deknd l-am facut.scz ca te contrazic dar am auzit ca nu poti inmatricula pe numele tau daca trece luna sau poti dar platesti o amenda dar doar atat.inca ramane valabil actul
  • Opelll
  • Suspendat
  • 3 mesaje
  • din 09 Apr 2011
  • Astra 2005 Z17DTH
  • Bucuresti
  • Opelll

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2011

  • Mesaj Privat
"Actul" ramane valabil. Ideea era ca dupa 30 zile de la incheiere la un control politia poate sa-ti ia certificatul.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Nu ai de ce sa imi multumesti. Imi pare rau ca necazul asta te-a adus la noi pe forum.
Singura posibilitate ar fi sa reuseasca fostul proprietar sa iti scoata certificatul fiscal pe principiul pile-cunostiinte-relatii avand in vedere ca are datorii.

Am vorbit cu el la tel.Este de etnie roma dupa forbe si dupa poza din buletin.A vorbit frumos cu mn.Spune ca nu are ce sa faca si iam zis sa dea 1000 euro si sa o pastreze el.spune ca nici nu a semnat el actul de vanzare cumparare ci cel din braila pt el ca el a avut treaba.juca remy la bar.a spus sa il mai sun dar nu raspunde acum la tel.As incerca sa vorbesc cu el poate se poate cu ceva spaga sa o rezolvam...
Skip ads

  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Opelll a scris:"Actul" ramane valabil. Ideea era ca dupa 30 zile de la incheiere la un control politia poate sa-ti ia certificatul.

Da stiu si asta dar nu prea te controleaza pana acolo si cand ma intreaba a cui e .... "e a unui unchi de a lui tata"
Pacat de ea nu are nicio problema
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nasol de tot ai picat cu masina asta.. si pe deasupra proprietarul e si rrom... te-ai bagat bine in belea.. Daca nu iti iese treaba, eu zic ca te apuci s-o dezmembrezi sau o bagi pe BG.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Nasol de tot ai picat cu masina asta.. si pe deasupra proprietarul e si rrom... te-ai bagat bine in belea.. Daca nu iti iese treaba, eu zic ca te apuci s-o dezmembrezi sau o bagi pe BG.

Mi-a venit si ideea cu BG dar am sunat la un nr de tel al cuiva care se ocupa cu inmatric in BG de pe net si mia spus ca nu pot eu face asta ci proprietarul din certificat
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
poti face o procura de la proprietar si ramai cu masina pana la adanci batraneti! ai nevoie de ea mai ales pt a-i face asigurare masinii.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:poti face o procura de la proprietar si ramai cu masina pana la adanci batraneti! ai nevoie de ea mai ales pt a-i face asigurare masinii.

Iulian si cum se face procura? Trebuie sa ma duc la el in constanta?Dar sper sa nu afecteze si procura daca vreau sa o vand.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Procura aia va insemna ca masina ramane a fostului proprietar doar ca tu o folosesti. Deci nu o poti vinde, sau gasesti pe altu ca tine sa o cumpere Laughing
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
procura se face la un notar si costa in jur de 50 lei. de vandut e problema, nu stiu cine va cumpara o masina in starea asta.
  • CKY

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Procura aia va insemna ca masina ramane a fostului proprietar doar ca tu o folosesti. Deci nu o poti vinde, sau gasesti pe altu ca tine sa o cumpere Laughing

Nu e bine ca dupa aia imi poate lua si "Fierul" ca sa zic asa Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR