Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Problema: am folie pe luneta montata prost, adica este din 3 bucati diferite si are spatii goale intre bucati pe alocuri si mai are incretituri si mai e si de o culoare negru-mov care mie nu-mi place.

Am cumparat masina (sh) cu folia mai sus mentionata montata pe luneta. Trebuie sa merg la RAR sa-i fac identificarea si in mod sigur o sa am probleme cu acea folie, plus ca arata si urat cand te uiti de aproape.

Cum dau folia jos (demontez/dezlipesc) fara sa-mi stric dezaburirea de la luneta sau sa zgarii geamul? A mai facut cineva asa ceva?
Skip ads

  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
asa am dat eu jos de pe geamurile lateral cei drept,parca cu ajax se inmuia imediat ce pulverizam.pe unul l-am auzit ca cu acetona dar nu ma bag Embarassed
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Gata, am rezolvat 95%.

Procedura are la baza urmatoarele scule:
- uscator de par (preferabil cu protectie la supraincalzire , in general astea de generatie noua au), sau daca sunteti doatati, puteti folosi o suflanta de aer cald dar nu la o temperatura foarte mare;
- racleta din plastic (eu am confectionat-o dintr-un bidon de plastic ordinar cu ajutorul unui cutter);
- o manusa de orice fel dar nu din plastic (eu am folosti o manusa din piele de lacatus);

Deoarece folia mea era pusa din 3 bucati pe lungimea lunetei, m-am folosit de o despartitura dintre doua folii ca sa incep. Am incalzit zona si am scormonit cu racleta pana am putut sa apuc cu degetele, protejate de manusa bineinteles ca sa nu ma prajesc de la caldura de la uscator. Intr-o mana tii uscatorul si cu celalalta tragi de folie. Am tras de folie incetisor incalzind in prealabil zona de unde urma sa dezlipesc.

Atentie: daca raman parti mici de folie lipite de geam, nu le izolati rupand folia din jurul lor, ci incercati sa mergeti roata cu dezlipitul ca se luati si pe ele cu partea mare din folie.

Mentionez ca reziztenta de la dezaburie nu pare a fi fost afectata si am avut mare grija sa nu o deteriorez. Urmeaza sa o probez la o ploaie.

Mi-a mai ramas un o zona cu lipici pe geam la partea unde se imbinau doua fasii de folie din cele trei (asta e partea de 5% nerezolvata pentru ca nu stiu exact cu ce sa scot lipiciul).

Intreaga operatiune (pentru luneta) a durat 2 ore, dupa care eu am nevoiea de un masaj la gat pentru ca imi intepenise de cat am stat cu privirea in sus.
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
incearca cu alcool pentru lipiciul ala
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
corsa1.2tw a scris:incearca cu alcool pentru lipiciul ala


Stii cumva daca alcoolul ataca rezistenta de dezaburire?

Stie cineva unde se gaseste pasta (sacu cum se cheama) pentru completat rezistentele deteriorate de la dezaburire luneta?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu mia rezolvi nimic; si eu am cautat asa ceva , am folosit , dar nu a ajutat cu nimic ;
am avut si eu o dacie 1400 prin 90 pe care am pus ceva folie pe spate....si acum nu imi mai merge dezaburirea;acum am pe opel folie llumar si de 1 an nu am probleme...e o diferenta intre folia "de 2 lei" si ceva mai profesionist...
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
puta de sticluta --exista solutia asta este intr-o sticluta mica cu o pensulica la praktiker este 800000 si este ffff buna, am rezolvat 3 dacii cu ea si dupa 3 ani nu au (inca probleme) daca stai in militari ne putem intalni si te pot servi cu puta de sticluta!!!!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
puta de sticluta

se foloseste la sters lipiciul de pe geam dupa ce dai jos folia sau pentru completat rezistentele deteriorate de la dezaburire luneta?
Skip ads

  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
pentru rezistenta de pe luneta!!
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
eu am dat-o jos cu diluant
se de foarte usor
vb de lipiciul ala negru kare ramane ulterior dupa inlaturarea foliei Wink
  • banica.alex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la RAR nu ai probleme daca ai folie pe luneta ... yo am fost cu 2 masini pana acum la identificare .. si amandoua aveau folie pe partea din spate a masinii .. nu mi'au zis nimik baietii de acolo de folie...
  • pystha

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2006

  • Mesaj Privat
da, la autentificarea unei masini inscrise deja in circulatie nu-i intereseaza decat seriile
Skip ads

  • JURISTU '

  • Mesaje scrise: 237
  • Locatie: TIMISOARA
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2005

  • Mesaj Privat
lpedala a scris:(eu am folosti o manusa din piele de lacatus); .


Ce parerea a avut lacatusul de chestia asta???? Very Happy Laughing

Domnule, ce insemna virgula si acordul .....

Sorry pt. off topic , dar nu m-am putut abtine Embarassed Embarassed
  • ahoe

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pot da si eu un sfat . ca doar assta imi e meseria. prindeti o zi cu soare (sa speram ca vor mai fi ) luati un sac menajer de culoare neagra . se stropeste fffff bine (abundent) luneta pe interior cu solutie de spalat geamuri dupa ca pe interior se lipeste acel sac negru .se lasa masina in soare cam o ora dupa care se dezlipeste folia si nu va mai ramane pic de lipici si nici nu este afectaata dezaburirea. oricum folia din targ se da f usor jos in comparatie cu cea de calitate-autorizata
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ahoe ai dreptate cu folia din targ
daia am avut si eu pana aku 4 zile
cand au fluierat militienii dupa mine,dar evident n-am oprit Wink
nu vroiam sa raman pieton si sa bag neagra in garaj
am reusit sa o deslipesc relativ usor,mi-a mai ramas putin lipici negru,dar l-am dat jos cu diluant
  • banica.alex

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucharest
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca tot vb de militieni .. care e amenda in cazul in care nu prezinti actele masinii .. respectiv talonul .. am auzit ca e in jur de 250 RON .. e adevarat ?
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
banica kiar n-am idee cat e amenda
cert e ca eu n-am oprit la ei si folia am dat-o jos
ideea e ca orikum imi luau talonul daca opream Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR