Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Din cate am vazut toate opel tigra au ornamentele de plastic de pe stalpi albe si tapiseria de pe plafon la fel.
As vrea sa vopsesc acele ornamente cu negru mat si plafonul sa-l imbrac tot cu un material de culoare neagra.
Plafonul meu este dintr-un carton presat, exista si alte materiale?
Skip ads

  • 787DAN

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Un sfat: daca vopsesti ornamentele de pe stalpi,cumpara si un spray cu plastofix. Asa nu se mai curata vopseaua. Pentru plafon incearca cu o imitatie de piele(sau piele daca ai) si o lipesti cu prenadez.
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ornamentele de pe stalpi colantate in carbon sau vopsite, daca le vopsesti, le dai cu smirghel, dai cu grund special de plastic, apoi 2 straturi de vopsea si doua de lac. nu iti mai sare vopseaua.
plafonul asa e la toti, din carton din acela. Poti pune piele sintetica sau naturala lipita cu prenadez cum a zis si dan, sau textil
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca intra tot la categoria tapiserie.
Am vazut la Ford Fiesta si Fusion mansonul schimbatorului de viteze cauciucat. Cred ca ar da foarte bine pe Tigra, credeti ca se poate adapta?




Am gasit pe okazii doar cauciucul cu 50 ron, da mi-se pare cam mult. O sa merg pe la dezmembrari sa vad ce gasesc.

L.E. Am mai gasit ceva interesant, este vorba de Audi TT. Presupun ca este mai greu de gasit la dezmembrari decat Ford...


Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Sincer ?
I-mi aduce aminte de o dacie papuc pe care o aveam ca masina de servici odata si niciodata nu statea mansonol ala la locul lui de intau toate cele de pe sub masina
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mai bine iti faci unul din piele, in 2 culori.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73218

la el mi l-am facut si eu, si de la schimbator si de la frana de mana, foarte multumit de cum a iesit, sunt poza si cu husele mele, inainte de a ajunge la mine. Arata foarte bine pe masina.

Personal nu cred ca da bine pe Tigra, din cauza consolei (cea de jos). Decat daca faci vreo madificare ca la tigra B, sa pui niste bare de aluminiu spre partea din fatza, si atunci cred ca ar da bine, dar fara, nu cred.

http://www.a2oc.com/wp-content/uploads/2011/02/1298710169-77.jpg

  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
M-am razgandit in privinta plafonului. Materialul respectiv este lipit bine pe carton, cred ca o sa ma chinui f mult sa-l indepartez.
As vrea sa-l vopsesc, a incercat cineva?
Din cate am inteles, se poate vopsi cu spray pt incaltaminte.

LE.
Am gasit exact ce mi-ar trebui, sper sa nu fie considerat reclama http://spraypaint4fabric.com/
Daca o sa gasesc produsul in Romania, revin cu poze Very Happy
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Materialul care este acum pe plafon sa nu il dezlipesti.....daca vrei sa pui altul pui peste el. Daca il dezlipesti pe cel actual o sa distrugi plafonul.

Iei un tub(spray) de lipici, material de care vrei, incepi sa aplici "lipici" pe o o suprafata mai mica din plafon, nu pe tot odata, dupa care incepi sa pui noul material, il intinzi, presezi usor, mai dai cu lipici inca o portiune langa cea lipita si tot asa, incet incet il imbraci pe tot dupa care il lasi la uscat 24-48 de ore iar dupa aceea il montezi inapoi pe masina.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
poti sa folosesti prenadez eu am folosit si e sfant
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR