Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • noru85

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare... Am un astra din 2001 1.7 dti si de o vreme in coace simt ca patineaza ambreajul(adica in momentul incare schimb viteza si apas acceleratia doar se tureaza dupa care abea incepe sa traga). Pana aici este clar ca trebuie kit de ambreaj doar a am niste nelamuriri:

1. Daca schimb placa si discul este neaparat sa schimb si rulmentul pt ca este al dracu de scump in conditiile in care nu aud nici un sunet ciudat?

2. Eu cred ca as putea schimba acasa kitul dar as vrea sa imi spuna cineva care stie daca este complicat rau sau este cat de cat loc sa umbli pe acolo avand in vedere faptul ca motorul asta ii cam inghesuit... Am citit aici pe forum cum ca unele modele de opel au ceva loc pe unde cica ai putea sa scoti kitul afara. La tipul asta de motor este asa ceva?

Va multumesc
  • radu1966

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mai cauta mai citeste sau intreaba si dupa apucate de lucrare nu este chiar simpla treaba, normal ar fi sa schimbi totul placa ,disc, rulment.
  • Mihai1205

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut. eu mi-am schimbat kit-ul in parcare. m-a ajuta un prieten sa scot motorul afara(am ales sa-l scot pe acesta pentru ca numai avea chiulasa pe el),iti recomand un scripete altfel vei avea dureri de spate mult timp Very Happy recomandat ar fi sa scoti cutia de viteze.

la mine gaura de vizitare nu exista,presupun ca nici la tine.
daca tot umbli schimba tot disc+placa+rulment.pe mine m-au costat putin peste 1000 ron,toate de la SACHS. mai e rulmentul de la LUK, costa ceva mai putin.

PS te va chinui ceva la montaj pana nimeresti canelurile de la axul cutiei in disc. poate ai noroc si le nimeresti din prima.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR