Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Motorul este Z22SE.
Astazi, i-am dat un pic in cap la masina, si la pe la 5000 de ture, s-a aprins becul de baterie in bord.
Cand a scazut acceleratie (2-3000) s-a stins si a ramas stins.
Am incercat mai tarziu si tot la fel. S-a aprins la turatie mare, apoi s-a stins incet.

Mentionez ca bateria este BUNA (Bosch Silver, cumparata noua in iarna).

Multumesc.
Skip ads

  • gaby dtm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Calibra 1991 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu are idee chiar nimeni, asa mai mi se intampla si mie? macar o parere cv.va multumesc
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvat astazi la reprezentanta.
Alternator, curea si rola intinzatoare. Vre-o 4200 de RON.
  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mrobert a scris:.... Alternator, curea si rola intinzatoare. Vre-o 4200 de RON.
Mi se pare ca ceva e putred aici, am sa mai cercetez si revin cu raspunsul (dar mai mult ca sigur sunt prea multe piese schimbate).
Skip ads

  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cat ai vrea sa fie un alternator? 5 RON?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,094
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La turatie mare iti incarca prea tare.
Si mie mi se pare cam mult... ca sa nu mai zic, poate gaseai un alternator la SH si rezolvai treaba.
  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mrobert a scris:.... Cat ai vrea sa fie un alternator? 5 RON? ....
Nu iti inteleg tonul ironic, eu mi-am exprimat opinia ca mi se pare mult, in ideea de a te ajuta, nu de a te ofensa, iar tu vii cu raspunsuri in bascalie de genul celui de mai sus. Eu an considerat ca ceva nu este in regula (de fapt sunt convins ca si ceilalti care vor citi aici, vor vedea lucrurile la fel ca mine). Dar, daca asta consideri tu ca ajuta forumul (adica pe noi toti), da multumesc, apreciez raspunsul !
Sa continuam, cureau si rola intinzatoare nu au legatura cu defectul tau, caci daca cureaua era slaba, becul in bord se aprindea mai mereu si apoi aveai probleme si cu supraincalzirea motorului. Plus ca bateria ti se descarca mai rapid. Este posibil ca acestea sa fi trebuit sa fie schimbate, dar nu aveau legatura cu problema ta electrica de acum e (rola presoare uzata de ex. , care avea joc), deci practic costul reparatiei tale era altul. Apoi sunt si eu curios, ce era defect la alternator de a trebuit sa fie schimbat? ; probabil a avut axul infasurarii rotorice (inductorul) rupt sau nu imi dau seama ce defecat asa de mare ai avut, de a trebuit sa inlocuiesti intreg ansamblul.
Raspunsurile mele urmaresc criteriul tehnico-economic, nu ofensarea sau convingerea ta de un anume lucru.
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu eram ironic. Eram sarcastic. Ii o diferenta Smile
Masina are 240.000 de km si imi place sa o tin in stare perfecta.
Are valoare sentimentala mare. Am iubit multe femei in ea Smile
Alternatorul si-a trait viata.

Daca baietii de la reprezentanta vroiau sa ma incarce, au avut nenumarate ocazii. M-am dus sa schimb ambreiaj + o lista lunga de piese (am facut un fel de reparatie originala). Mi-au dat discount-uri grase la tot, si mi-au facturat de 2 zile de lucru ... 800 RON (TVA inclus).

A mai trebuit sa schimb un solenoid la electromotor.
Eu ii tot intrebam: Sa nu cumpar TOT electromotorul? (De 3 ori mai scump). M-a luat de mana si m-a dus in service. A desfacut tot electromotorul si mi-a aratat piesa cu piesa ca totul este ok.

Criteriul meu tehnico-economic este unul simplu: Comanda piesa, plateste cash si cu asta basta.

Dragoste si bani sa fie Wink
Skip ads

  • ieseanul

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
mrobert a scris:Nu eram ironic. Eram sarcastic. Ii o diferenta Smile
Da asa este, am inteles eu gresit. Ai procedat asa cum trebuie si ai platit pretul corect.
Frazele de mai sus sunt pe iorativ.
  • mrobert

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare bine ca ai inteles.
Nu ma "bucur" sa dau multi bani din buzunar, dar asta este viata. Stiam la ce ma bag, cand mi-am luat masina.

Am bagat vre-o 15.000 de RON in ea, dar ti-o vand cu 3 ani garantie daca vrei. Ies mai ieftin pe termen lung. Urmatorii 100.000 de km nu mai am ce schimba pe ea.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si mie mi se aprinde intermitent bateria. Incarcarea este NORMALA (14.2-14.3V). La mine 101% este de la MUFA de pe releu. Alternatorul fiind amplasat in partea de jos, apa sare pe el si mufa se oxideaza. Mi-a mai facut asa acum ceva timp si dupa curatarea mufei totul a revenit la normal.
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu la motorizarea 1.7 cu toate ca am mai schimbat releul de incarcare si puntea de diode in vara trecuta. Cand se incalzeste si o calc mai puternic incepe becul sa fileze (incarcarea e normala).

De ce mufa vorbesti?... de cea care intra in releu? Am sa incerc si eu sa curat mufa...
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mrobert a scris:Salut,

Motorul este Z22SE.
Astazi, i-am dat un pic in cap la masina, si la pe la 5000 de ture, s-a aprins becul de baterie in bord.
Cand a scazut acceleratie (2-3000) s-a stins si a ramas stins.
Am incercat mai tarziu si tot la fel. S-a aprins la turatie mare, apoi s-a stins incet.

Mentionez ca bateria este BUNA (Bosch Silver, cumparata noua in iarna).
e regulatorul de tensiune nu are nimic cu alternatorul doar cel care regleaza tensiunea releu de incarcare si niste diode sunt toate intrun ansamblu cam 150 . lei noi sper sa te ajute daca nu cumva ai rezolvat
Multumesc.

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
JAC2.00tdi a scris:aceeasi problema o am si eu la motorizarea 1.7 cu toate ca am mai schimbat releul de incarcare si puntea de diode in vara trecuta. Cand se incalzeste si o calc mai puternic incepe becul sa fileze (incarcarea e normala).

De ce mufa vorbesti?... de cea care intra in releu? Am sa incerc si eu sa curat mufa...

Da, despre acea mufa vorbesc. azi imi facea iar figuri si cand am verificat era putin iesita Smile am bagat-o la loc fortat si si-a revenit Razz
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR