Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
http://www.profi-solar.ro/r...-si-incazire.html

Preturi pentru sisteme de panouri cu tuburi vidate pentru doar apa calda sau apa calda si aport la incalzire.

Eu am doar panou pentru apa calda cu boiler de 300 litri. M-am folosit si de proiectul "casa verde"
De 2 zile e soare afara si apa are temperatura in boiler 70C (atat am setat-o).

Inca investighez daca se merita sa folosesc panourile si pentru caldura iarna.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@tonytm
aportul de caldura pe care il pot aduce pentru perioada de iarna este destul de scazut si nu prea merita investitia
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:@D_M_G
care e pretul pentru componentele pentru o turbina de 2,5kW si de cati acumulatori ai nevoie? ai zis ca prietenul tau are 8-10 turbine asta inseamna ca obtine intre 10 si 25kW, cat a costat toata treaba si in cati ani amortizaza investitia?

"Prietenul" meu este o institutie.....dar din DN1 se pot vedea foarte bine "moristile"...macar pentru a va face o idee...
Da! Intre 10 si 20 KW! Acumulatorii sunt conectati pentru 24 V si livreaza max. 12000 A...o camera speciala cu rastele ancorate in pereti ! Floseste UPS uri si convertizoare specializate...destul de multe si pot spune fara sa gresesc ca toate utilitatile sunt alimnetate exclusiv din acestea! Nu pot estima costurile in acest caz...nu am participat la constructie/montaj in proportie de 100%...oricum este destul de mare investitia si multe componente mecanice/electrice/electronioce au fost aduse de afara!
Am mentionat aceasta locatie doar pentru ca cei interesati sa -si faca o idee de cum arata "pe viu"moristile!
O eoliana ca cea din linkul de pe elforum (postat de mine in acest thread) este un mare pas inainte ...zic eu...si cred ca vom vedea una cat de curand la @invest in curte...am eu un filing....
In plus, cu cat mai multe componente sunt construite home made, cu atat pretul uneia scade! Magnetii aia sunt costisitori...dar nu? Nu poti cu investitie "0" sa-ti alimentezi casa cu energie moka...doar daca o furi! Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@D_M_G
tocmai de asta te-am intrebat cat este investita cu aproximatie nu ti-am cerut la cent, dar am eu un filling ca cea ce are prietenul tau acolo ca investitie depaseste 10000E, stiu destul de bine ce inseamna un astfel se sistem si cat de complex este. fie el facut si acasa mare parte din componente trebuie cumparate si sa nu uitam de intretinerea unui astfel de sistem care intre 3 si 5 ani trebuie sa inlocuiesti acumulatorii

PS
sa nu se creada ca sunt impotriva unui astfel de sistem dar acestea se preteaza in zone izolate unde nu exista curent electric si de o putere mult mai mica undeva pana in 5 kW
pentru ca altfel investitia nu se amortizeaza decat in ani buni sau daca esti un mare consumator de energie
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cat timp exista prin garaje fiare ce stau nefolosite, mosoare de sarma CuEm ramase de ani buni de pe vremea pe cand imi castigam painea bobinand motoare electrice, aparat de sudura, flex, un prieten strungar care e dispus sa te ajute, si mult entuziasm investitia MERITA. Pentru mine merita chiar daca din vant obtin tensiune cat sa aprind 5 becuri de 12v/21w pentru iluminat de urgenta in caz ca pica Enelul. Apoi vad eu ce fac mai departe. Prefer sa imi pierd vremea mesterind cu rindeaua la palele unei elice decat sa stau si sa ma plang de traiul scump pe care suntem osanditi sa il ducem.
Va urez si imi urez succes in orice demers! Eu am inceput deja! Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@invest20042001
daca ai mare parte din cele necesare pentru realizarea unei astfel de turbine fie ea doar pentru urgenta si pentru ati ocupa timpul liber nu pot decat sa iti urez mult succes si eu unu te astept cu rezultatul final
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si azi am gasit asta:

http://2012tehnicidesalvare...php?f=25&t=61
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pai demareaza treaba...celulele de la nenea ala sut depasite acum...in plus LED urile sunt fara unghi mare de difuzie. La pagina 1 am postat un becoled home made.....parca este alceva fata de ce are nenea asta... Chiar acum o zi sau doua era un reportaj la TV pe aceasta tema.....durata lor de viata...cam 46 de ani...o fi mult ..o fi putin, dracu stie. Smile Sunt pe celalalt forum persoane care comercializeaza celule fotovoltaice (de la ei am luat si eu) marfa buna si actuala cu parametri foarte buni! Cu 36 de buc. ti-ai cam acoperit iluminatul cu LED-uri la toata casa....asta in cazul in care nu ai un palat.... Smile Bafta si spor....
Acest site/forum este patronat de Tudor Barbu ...probabil stii de la ce televiziune!
L.E.
stim de la ce televiziune, desigur, dar pentru mine nu conteaza de unde iau informatia, important e sa o iau....

Daca pun o poza impreuna cu el pe aici....chiar ca m-am ars... Smile oricum este un om de toata isprava....


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 19 Sep, 2011 2:40 pm, modificat de 3 ori in total
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
stim de la ce televiziune, desigur, dar pentru mine nu conteaza de unde iau informatia, important e sa o iau..... Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
http://www.money.ro/eoliana...vant_1108456.html

http://www.realitatea.net/f...neaza_875288.html
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
raman asfaltagii fara obiectul muncii Laughing Laughing

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
S-au vandut resursele din subsolul tarii si am simtit cu totii preturile la combustibili. Cum nici o nenorocire nu vine singura, nenea J. F. a ordonat inca un jaf impotriva romanilor. Sa vedeti ce preturi vom avea pe Kw/h!
SURSA
Chiar nu stiam ce roman adevarat este manager la fondul Proprietatea, dar mai ales ce declara el.... Evil or Very Mad
SURSA
Prin urmare baietii destepti din sistemul energetic sunt mentinuti cu un scop bine definit...acela de a face cat mai nerentabil sistemul!
Skip ads

  • kratt

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2009

  • Mesaj Privat
"Cand voi avea timp...voi face si schema acestui becoled ! ",D_M_G eu unul inca mai astept o schema a becoledului,am prin garaj un proiector de 500W,nu l-am folosit niciodata si nici nu am de gand la ce consum are dar m-ar tenta sa-i folosesc doar carcasa in care sa atasez un becoled ca al tau. Idea stima!
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@kratt
Ti-am trimis linkul cu schema in PM si nu am primit nici un raspuns....
_____________________________________________________
Alta este problema....sa nu cadeti in capcana "economizoarelor de energie electrica" !
Sunt reclame agresive pe net si in media....

Este cea mai mare teapa posibila pe care puteti sa o incasati!
Va prezint alaturat niste poze...daca doriti o descriere a schemei, este vorba de doua leduri antiparalel, alimentate la 220V, printr-un artificiu rezistivo- capacitiv (cam ciudat tehnic) iar rolul lui este doar ca cele doua leduri sa se aprinda! Smile
binenteles dupa ce dati aprox. 170 de lei... Smile

Poze.... Smile

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
In ambele poze (2 si 4) se vad niste diode de genul 1N4007 care formeaza cel mai probabil o punte redresoare.
In schema din poza 3, diodele nu apar. La fel cu condensatorul electrolitic (cel din schema de 4.7mF e nepolarizat).
Una peste alta, seamana la simplitate cu vestitele dispozitive antisulfatare cu doua leduri, care erau la marea majoritate a Daciilor. Celebrul "licurici". Cred ca am facut peste 20 din alea....
Cum sa coste asa ceva 170lei?
Cum sa crezi ca faci economie cu asa ceva?
Cat de puternic poate fi efectul placebo? (bag mana in foc ca la cumpararea dispozitivului se recomanda sa se utilizeze energia electrica mai putin, omul asculta - se bazeaza si pe dracia asta si de aici usoara economie la factura.
Cred ca astea prind la oamenii pr... pardon, neinformati.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@EL-GABRY
Seamana cu flip-flop-ul pus pe Dacii ....asa este.... unele au punte cu diode ordinare, deh sunt mai multe scheme de alimentat ledurile la 220V alternativ! Asa cum este prezentat in schema (originala a lor Smile ) apare ciudatenia c-ului nepolarizat in paralel pe retea! Smile , ledurile putand functiona antiparalel, fiecare din ele devenind redresoare pe cate o semialternanta, alimentand-o pe cealalta. In mod corect c-ul trebuia sa fie inseriat pe retea, rezistorii avand oricum valoare mica pentru o alimentare galvanica....ma rog!
Smecheria consta in reclama agresiva mai ales pe net, in acel certificat, la care de ce sa nu fim sinceri, multi se uita ca curca-n lemne, fiind nestiutori si sunt sigur ca deja multi din tara il folosesc.... !
Imi aduc aminte ca un coleg al nostru venise pe forum cu intrebari pentru acest "mare dispozitiv"!

L.E.
@tonytm
Si am gresit cumva ca am tras un semnal de alarma documentat pentru colegi?
Nu pot sa cred ca ProTv a mediatizat asa ceva.

Stii cum e la noi...nu mai crezi nici ce vezi... Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 14 Feb, 2012 11:34 pm, modificat de 2 ori in total
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai discut pe alt topic de aceasta teapa. Rolling Eyes

https://www.clubopel.com/vie...p=1284318#1284318

Nu ai gresit cu nimic Laughing , chiar am cautat postul unde a fost postat si site-ul. Nu pot sa cred ca ProTv a mediatizat asa ceva.
  • Leparda Petrica

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Poti sa - mi trimiti si mie linkul cu schema de becoled?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ma apuc in primavara de constructia unei case la tara si ma bate gandul sa urc pe dealul din spatele casei o eoliana de cativa kw. cand ajung acasa am sa fac un montaj conectat la un motoras cu elice sa vad intesitatea si durata curentilor de aer. investitia ar fi destul de mare, cam 5000 euro e generatorul, apoi mai intra 20 de baterii 12 V/200 A!?!,convertor DC/AC ,cam 500 de metri cablu + stalpii pana in varful dealului. totalul ar fi cam 10 mii euro, ramane de vazut eficienta si amortizarea instalatiei. daca as avea disponibili tot timpul cei 5 kw m-as orienta catre o pompa de caldura aer/apa si investitia se va amortiza rapid.
un lucru cert va fi fantana pe care vreau sa o sap pe deal, o fac mai ales pt calitatea apei. costul investitiei se va amortiza prin lipsa hidroforului si a consumului acestuia. fantana va fi cam la 30 metri inaltime, deci voi avea ""gratis"" apa la 3 bari. in sat au fost facute analize la 5 fantani,se pare ca toata panza freatica e infestata cu nitriti.
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Uite una cu 780€


Exista chiar un proiect finantat cu 500k€ pentru producerea unui dispozitiv de distribuire a energiei electrice intre ... vecini.
Voi cauta linkul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR