Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
B35VUP a scris:Uite una cu 780€

Oferte sunt gramada(e plin ebay-ul). Very Happy O sa avem o tara plina de moristi.
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu pot vedea pozele la eoliana de 780 de euro(setari proxi internet vapor). ce vreau sa spun e ca o eoliana de 5 kw cantareste peste 1 tona, are diametrul elicilor de 6 metri si vine cu stalp de sustinere de 10 metri. de asta pretul e pe masura. exista si eoliene mai mici, dar nu vrea sa trag o gramada de cablu doar ca sa incarc ecologic un telefon mobil:)).
un kw electric e tranformat de o pompa de caldura in medie cam in 5 kw termici incalzire/racire. doar pt asta as face investitia cu eoliana.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
La banutii aceia ,de 800 de euro si 5kw, nu-i rau . Eu platesc mai bine de 50euro pe luna Neutral la energia electrica.Sper ca am inteles bine.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
PLACI SOLARE! IEFTINE SI FOARTE BUNE! (PRIMA-VARA , VARA TOAMNA SI ... PANA IN DECEMBRIE )Laughing hehe Cool
Skip ads

  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
La celulele solare Pretul Raportat la Kw este (inca) mare iar ca sa intri sub pretul care-l platesti acum
la distribuitorul de energie trebuie:
1. sa cumperi masiv placi solare ca sa creezi suficienta putere Evil or Very Mad
2. sa stochezi ecologic si ieftin energie (consumul mare este de obicei pe... intuneric)
3. sa exporti prin vecini prin sistemul propriu - pentru amortizare Idea
Qbox - resolva problema controlerului de distributie a energiei
Hydrogen Battery - stocheaza ecologic la un randament de 10 ori mai mare decat un acumulator conventional
Mai am si alte solutii dar nu vreau sa se creada ca fac reclama. Eventual discutam pe PM. Arrow


  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Ideala este combinatia eoliana-celule fotovoltaice! Eoliana de 780 de euroi este doar o jucarie scumpa, cu un randament mic. Ambele dispozitive se pot construi homemade cu costuri mult mai mici. Ex: Cu 100 de euro se pot cumpara din tara 38 de celule (36 tipic pentru un panou si doua de rezerva). Generatorul eolienei se poate confectiona destul de usor, piesele mai scumpe fiind magnetii. Este adevarat ca trebuie sa ai ceva cunostinte de electrica, electronica, lacatuserie, etc. Acumulatorii pot fi sh, dar totusi in parametri. Regulatoarele se construiesc relativ usor, UPS-urile se adapteaza/modifica la fel si in final, se ajunge la costuri mult mai reduse fata de comertul intern/international! in plus ai si sentimentul ca este constructie proprie!
La tara am in prezent 18 becoleduri ca cel din poze, unele cu 50, altele cu 100 si altele cu 200 de leduri, consumul total cu toate aprinse, fiind de 32 W si lumina mai mult decat suficienta!
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Eu propun ca inainte de o intalnire opelista (opelistica, daca suna mai bine) sa discutam de energii alternative si
fiecare pasionat sa contribuie cu ceva (gen. discutii in cunostinta de cauza, materiale, scheme electrice, etc)
Stati linistiti, nici nu vand nici nu cumpar dar mi-ar placea sa conduc un Opel pe hydrogen (90%).
Ca proiect personal realizat, am toata instalatia electrica refacuta de la zero cand am renovat casa iar
consumatorii sunt 90% becuri eco iar 10% leduri. In schema era pravazut si un UPS pe doua ramuri
dar a venit kriza si l-a dat jos din... buget Smile))
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
referitor la leduri, pe cateva din vapoarele pe care lucrez vor sa inlocuiasca vechile lampi cu neon cu becuri eco sau leduri.( vapor de pasageri cu 4000 persoane la bord, nu stiu nr exact de becuri, dar comparativ il stiu pe cel al difuzoarelor, aprox 5000!). fabricantul instalatiei electrice, Schneider, a trimis avertizari legate de consumul de putere reactiva al led-urilor. as fi curios sa vad un bec led pus pe un analizor de putere, am la bord un fluke trifazat dar nu am bec led:)).
Skip ads

  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Destul de piperat pretul la tuburile neon cu leduri cam 30-40euro un tub de 60cm lungime ,prea scump deocamdata si ca sa il faci tu cheltui si mai mult Sad
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Ledurile, fata de orice alt dispozitiv de iluminat cunoscut (bec, neon, bec economic, etc) sunt in top la micsorarea puterii reactive injectate in circuitul electric, consumator-producator!
Aceasta marime este foarte redusa datorita faptului ca ledurile sunt alimentate la energie polarizata, in multe variante acestea fiind alimentate capacitiv si/sau limitate rezistiv! Vei vedea ca atentionarea facuta de Schneider, se va dovedi nefondata in final! Smile
@daniel30
Multi procedeaza asa...pe primul plan pretul, fara sa ia in calcul si alti parametri.
Daca calculezi doar consumul si durata lor de viata, vei ajunge la alte concluzii. Mai ieftin este sa faci un becoled decat sa-l cumperi, avand chiar avntaje! Si ma refer la piese de buna calitate, ce nu fac obiectul chinezariilor finite din comertul nostru!
Le recomanda consumul extrem de mic si durata de viata extrem de mare.
Un becoled cu 200 de leduri consuma sub 4 W, are intensitatea luminoasa echivalenta a unuia cu incandescenta de peste 75W si daca il folosesti 10 ore pe zi, il ai garantat peste 17 ani!
Am vazut si studiat un becoled din comert...avea 50 de leduri de calitate dubioasa si costa 87 lei, iar pe mine unul homemade cu 100 de leduri de calitate maxima, ma costa 100 de lei! Avantaj sau nu?
L.E.
Pai numai Nichia sunt pe pamantul asta calitative? Sunt si alti producatori seriosi...la Nichia platesti 3/4 brandul! Ca asa suntem noi....daca-i japonez trebuie sa fie neaparat si scump! Ledurile folosite de mine sunt la pret de 0,95 lei/buc.


Ultima modificare facuta de D_M_G la Lun 20 Feb, 2012 11:15 pm, modificat de 3 ori in total
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De acord cu tine, ai multe beneficii cit si in ceea ce priveste lumina furnizata care nu afecteaza ochii dar cit cheltui sa faci un becoled cu leduri de calitate tip Nichia superflux ,care pretul se invarte pe undeva 3-4 ron bucata?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
dmg, puterea activa e cea care iti aprinde ledul, are formula UIcos F, puterea reactiva e cea incarcata in circuit si are formula UIsinF. in particular, acasa, unde avem contoare monofazate , acestea contorizeaza doar puterea activa, cea reactiva fiind neglijata.
pun un articol din elektor-magazin . am mai citit diferite articole despre asta, se pare ca e un impediment serios in implementarea led-ului la scara industriala.
va dati seama ce economie s-ar face de exemplu la iluminatul stradal. o lampa cu sodiu sau halogen consuma intre 400-1000 W.

""In the last weeks before Christmas, I noticed that a large amount of LED lighting is being installed, both outdoors and indoors. Also around this time, it is typical for department stores, garden centers, and do-it-yourself stores are taking advantage of the holiday season by having all sorts of sales on Christmas lights.. Compared to the classic, traditional incandescent lamps, LED lights have many advantages. A LED is very small and comes in different colors, thus allowing innovative designs and lighting solutions. LED’s have a very long lifetime, roughly 20 to 40 times longer than the classic light bulbs, and consume only 1 to 2 percent of the electric power compared to the traditional light bulbs. Apart for applications as Christmas lighting LED’s are being used everywhere, from traffic and street lights to lighting in greenhouses.

From the technical point of view, the effect on power quality and the reactive power needed are points of attention. In this blog, the reactive power demand and its consequences are discussed. The active power that produces the light and the heat is measured in Watt’s (W), and for an LED this is in the range of 1W. The reactive power, measured in VA, is needed to generate the 50 or 60Hz electromagnetic field and is needed for transmitting active power. For a single LED lamp this can be as high as 40VA, and depends on the amount of compensation electronics used. For an old-fashioned incandescent lamp, the reactive power needed is almost zero. People are only charged for active power, and from this energy point of view the use of LED lighting is advantageous.
The current through an electric wire, however, is determined by both active and reactive power and can be as high for 1W LED lamp as for a 40W light bulb. The electric power use of an average household is protected by fuses and limited to, i.e., 5000W. A simple calculation shows that you could theoretically connect 5000 LED’s of 1W, but in practice the fuse is blown at a much lower figure, due to the reactive power consumption, i.e., when you connect 10 cheap strings of 50 LED’s at the same socket.

The utility companies do not like to provide large amounts of reactive power because they have to generate it, although you don’t pay for it. Reactive power is also responsible for additional losses, and reduces the power that can be transmitted through the wires, potentially causing outages due to overload. The conclusion of this all is that massive use of (cheap) LED lighting might put a heavy burden on the distribution grid, especially at Christmas time.
""
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Iulian , asta spuneam si eu in cateva cuvinte despre puterea reactiva (VAR). Cel mai elocvent este sa cumperi un becoled si prin masuratori comparative cu unul clasic de aceiasi putere activa consumata, sa faci diferenta! Cine spune ca sunt probleme cu inlocuirea la scara larga a lampilor necrofage cu sodiu? Sunt deja lucrari de mare anvergura in acest domeniu, atat alimentate de la reteaua clasica, cat independent prin panouri solare(sau combinatii panou-microeoliana), functie de studiile de caz!
Nu sunt deloc adeptul teoriilor conspirative dar sa stii ca exista destule interese obscure ca energia electrica sa fie consumata si binenteles...platita! Nu-i cazul vostru pe vas, voi fiind autonomi energetic!

Cred ca am mai scris de o patanie din iarna trecuta, cand datorita chiciurii pronuntate, reteaua electrica a fost avariata prin ruperea cablurilor electrice. Gospodaria mea de la tara nu a dus dorul de iluminat si binenteles ca primarul care sta la cateva case, devenise foarte curios... Smile Mi-a facut omul mai multe vizite, i-am explicat cum sta treaba, i-am spus despre consum, anduranta, pret, etc. si in acest an voi adapta iluminatul pe leduri la scoala din comuna care nu este chiar o cladire mica! Pe parcurs vor apare poze si clipuri...


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 21 Feb, 2012 10:25 am, modificat de 2 ori in total
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ca sa ramanem in topic, discutam cum sa micsoram consumul casnic de energie electrica sau
cum sa producem la un cost rezonabil energie pentru tot pentru consumul casnic?
La prima varianta ledul are de departe cel mai bun randament flux luminos / consum dar
tinde sa castige rapid prima pozitie la raportul flux luminos / cost achizitie chiar pe termen mediu. (pe termen lung bate tot)

Eu cand ma uit dupa instalatii cu leduri sau dupa leduri intotdeauna intreb vanzatorul de puterea luminoasa.
V-ati prins de ce. Daca stie sa raspunda mai am si alte intrebari, daca nu trec mai departe.

Daca discutam de producerea energiei electrice pentru pentru nevoi casnice, interesanta pentru mine este
partea de stocare a energiei cat si protectiile aferente.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@B35VUP
Discutam despre orice care poate avea ca rezultat reducerea consumului energetic propriu sau in general! Ti se pare ca am deviat cumva de la subiect? Iluminatul pe leduri este vital mai ales intr-o instalatie autonoma de produs energie, fie ea eoliana sau celule fotovoltaice! Ma simt "certat" pentru "poluare offtopic" drept pentru care voi face o pauza consistenta pe acest topic...
@Bunicu
Aoleuuu,....Bunicutule! Nici dreptul asta nu il avem? Smile Naspa....ziceam sa mai fac o pauza ca intre timp si colegul sa ne arate cei 10% iluminat cu leduri! Ar fi interesante niste poze, eventual detalii, materiale folosite, etc...
Eu cand ma uit dupa instalatii cu leduri sau dupa leduri intotdeauna intreb vanzatorul de puterea luminoasa.

Si daca vanzatorul iti toarna gogosi, ce faci cu ele? Stii ca multi vanzatori sunt paraleli dar reclama stiu sa faca.. Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 21 Feb, 2012 11:02 am, modificat de 3 ori in total
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Domnuuuuu` DMG........

Aici nu se retrage fiecare dupa cum ii vine chefu` clar?

Smile
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@DMG nu ai de ce sa te simti 'certat' Eu cred ca tu ai fost cel mai la subiect. Cu (ne)retragerea,
decizia iti apartine. Erau aluzii la altii care 'aduc vorba' de instalatii la scara industriala iar tu
incerci frumos sa le explici ca nu sunt bine documentati.

Daca imi aduc bine aminte:
Bunicu a scris:producere a energiei de orice fel ar fi ea de la panouri solare la eoliana, de la apa calda la pompele de caldura, energie geotermala etc.
Mie mi se pare ca topicul e la scara homemade, productie cu extensie pe eco-consum. Nu-i asa?
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
B35VUP a scris:@DMG nu ai de ce sa te simti 'certat' Eu cred ca tu ai fost cel mai la subiect. Cu (ne)retragerea,
decizia iti apartine. Erau aluzii la altii care 'aduc vorba' de instalatii la scara industriala iar tu
incerci frumos sa le explici ca nu sunt bine documentati.

Daca imi aduc bine aminte:
Bunicu a scris:producere a energiei de orice fel ar fi ea de la panouri solare la eoliana, de la apa calda la pompele de caldura, energie geotermala etc.
Mie mi se pare ca topicul e la scara homemade, productie cu extensie pe eco-consum. Nu-i asa?


dmg, nu poti afla cu un multimetru daca ai consum de putere reactiva la un becoled. iti trebuie analizor de putere sau wattmetru.
""Capacitatea, C, este inerentã unui LED. Existã douã surse ale acestei capacitãþi:
(a) capacitatea asociatã joncþiunii p-n, numitã capacitate de încãrcare;
(b) capacitatea asociatã cu timpul de viaþã al purtãtorilor în regiunea activã, numitã
capacitate de difuzie.""
asta ar putea fi o posibila explicatie, singurul consumator la care puterea reactiva e zero e cel rezistiv. pana si o rezistenta de nichelina bobinata circular va avea consum reactiv datorita inductantei.
ar fi interesant un experiment, promit ca am sa il fac si o sa revin cu conluzii, eventual poze.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@sever iulian
Experimenteaza si pe urma vedem la ce concluzii ajungi. Stiam ca nu poti afla cu un multimetru, chiar Fluke fiind, sa calculezi puterea reactiva, dar am preferat sa fiu gentleman in raspunsuri! In fond puterea reactiva ce se induce in reteaua unui vas, care isi obtine energia electrica din surse proprii, mai putin conteaza fiind netaxabila si insignifianta! Ma vad nevoit sa repet ca in genere puterea reactiva este un parametru produs in retea de catre consumator, ce pleaca catre producator, constituind un decalaj intre debit si diferenta de potential, adica intre curent si tensiune, lucru care se poate rectifica pe cale electrica/electronica. Vorba unor colegi, facem mult tamtam si ne pierdem in amanunte nesemnificative! Daca ne pierdem in formule si studii, ajungenm sa calculam capacitatea parazita a unei retele, rezistivitatea fata de diamentrul conductorului si multe alte calcule laborioase ce nu isi au rostul aici.....Este adevarat ca la avatar am scris ca si ocupatie agricultor....ori acest fapt este un pamflet sau hobby...
Puterea reactiva difera de multi parametrii, acestia fiind rezistivi, capacitivi, combinati, camp electromagnetic al generatorului, etc...si chiar nu inteleg, ca sa fiu strict la obiect, ce mare interes exista intr-un circuit autonom de producere a energiei cum este un vas de croaziera, asuprea puterii reactive. Multe studii spun ca puterea reactiva este oarecum proportionala cu puterea activa, functie si de conectarea galvanica, rezistiva ori capacitiva a unui consumator, ori daca reduci activa de la 1000 de Wati la 100W, gandesc logic ca reactiva nu poate fi mai daunatoare decat cu sursele vechi de iluminat!
Ca sa putem vorbi la obiect, trebuie sa stiu forma tensiunii de iluminat, diferenta de potential, eventual frecventa, consumul mediu, puterea generatoarelor, eventual capacitatea acumulatorilor de pe vas si pe urma putem vorbi de putere reactiva si minima ei importanta intr-o instalatie autonoma de produs energie electrica!
Daca un rezistor bobinat cu nichelina disipa prin inductanta proprie putere reactiva in retea, atunci un "rezistor" format dintr-un filament incandescent de wolfram cu se va comporta comparativ cu un dispozitiv semiconductor P-N?
Cu stima!
Tu ai un Fluke la bord...eu il am pe al meu....ma laud si eu ca m-a costat o avere! Smile

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
""In fond puterea reactiva ce se induce in reteaua unui vas, care isi obtine energia electrica din surse proprii, mai putin conteaza fiind netaxabila si insignifianta!""

puterea reactiva incalzeste bobinajul , suprasatureaza miezul unui generator , suprasolicita reteaua de distributie si consum mai mare de combustibil. asta e problema la vapor si la uscat. unul din joburile mele pe vapor e sa ajustez generatoarele pt o corecta incarcare a puterii active/reactive.
cred ca m-am grabit cu led-urile, capacitatea unui led e de ordinul picofarazilor, asa ca puterea reactiva e insignifianta. am vazut mailul de la schneider, averizeaza asupra lampilor led cu condensator serie , experimental vor schimba doar un etaj(din 12) cu tuburi cu led care vor intra in locul celor vechi. mai multe detalii o sa aflu duminica cand merg pe alt vapor, acolo o sa ma intalnesc cu seful meu, superintendentul electric pe toata compania.
referitor la fluke, am vorbit de power analyzer , costa cam 5000 euro.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR