Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Deschid aceasta discutie care se vrea un schimb de experienta, un loc unde sa ne putem documenta, impartasi din experienta noastra sau, de ce nu, un loc unde sa ne laudam cu instalatiile noastre de producere a energiei de orice fel ar fi ea de la panouri solare la eoliana, de la apa calda la pompele de caldura, energie geotermala etc.
In cursul zilei de azi am sa postez si eu cate ceva, oricum, ma aflu in stadiul in care doar doresc sa fac un astfel de sistem, sper sa apuc si ziua in care voi pune poze si data concrete.


Haideti sa vedem de ce suntem in stare.
Puteti incepe !
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma voi referi doar la producerea energiei electrice! Sunt doua metode viabile ce se pot aborda in regim home made, anume panourile fotovoltaice sau eolienele! Abordarea trebuie sa tina cont de doi factori importanti, anume vant, sau expunere solara! Sunt zone propice in tara unde eolienele se preteaza perfect, fiind zone "bantuite" de vant in marea majoritate a anului si zone unde intensitatea solara este mai accentuata! Mai trebuie tinut cont si de localitate....In oras aproape ca este exclus o eoliana, dar merg foarte lejer panourile fotovoltaive!
Ambele metode, vant sau soare, par la prima vedere investitii costisitoare, dar cu cat se abordeaza mai serios problema si cu cat dorinta de a construi este mai mare, cumulata cu scarba fata de hotii monopolisti, investitia se micsoreaza considerabil!
Prima varianta: Doua panouri fotovoltaice construite home made, a cate 36 de celule (pret aprox. 10 mil ambele), ---->regulator de incarcare, ---->acumulatori auto sau alte modele,---. UPS intre 1000 si 2000W, care sa livreze 220V sinusoidal, modele ce lucreaza independent de sesizarea retelei electrice! Functie e fiecare cum se descurca, estimez un pret total intre 13-15 mil! Acumulatori pot fi recuperati, UPS ul asemenea, regulatorul se poate construi functie de cunostinte...etc....
Acest exemplu de instalatie poate alimenta pe langa iluminatul total al unei locuinte ....si cateva aparate electrocasnice cum ar fi un TV LCD, un laptop, etc....
Becoledurie, in special cele ce se contruiesc pe genunchi, aduc un mare avantaj in timp, fiind extrem de economice (100 LED uri Piranha, 5,5 lm/130 grade difuzie, adaptate la 220 V cu cateva componente pasive, consuma pina in 3 W la o intensitate luminoasa achivalenta cu un neon de 20W si daca amintesc si cele cateva zeci de mii de ore de viata a lor)...se schimba total conceptia de echipament costisitor!
Voi face si cateva poze la acareturile mele in acest domeniu!
Daca va fi de interes ...voi continua cu ceva descrieri, materiale folosite, solutii ieftine, etc, pentru ambele metode de energie "moka"....daca nu,...e bine si asa... Smile

L.E.
Ne-am obisnuit sa facem risipa de lumina (implicit energie) in propria casa....de la bucatarie pina la balcon, folosim becuri cu incandescenta atarnate in tavan...chiar daca practic nu avem nici o nevoie ca tavanele sa fie luminate! Lumina poate fi concentrata prin spoturi cu becoleduri pe suprafetele unde chiar avem nevoie, fara sa ne abatem de la confortul cu care ne-am obisnuit! Ce nevoie am ca hota de la bucatarie sau mobila atarnata pe pereti in majoritatea cazurilor (tot la bucatarie) sa fie inundata de lumina? Dar tavanul? este mai interesant ca este iluminat? Nu cred....
Cu max. 3 spoturi care sa nu consume mai mult de 4W (numar mai mic de ldeduri) se poate rezolva total problema unei bucatarii! Chiar daca nu recurgeti momentan la panouri sau eoliene, astept sa se incarce putin acumulatorul camerei foto si va voi prezenta un becoled home made cu 100 de leduri, ce se alimenteaza la 220V alternativ si care consuma 2,6W! Schema ...ma mai gandesc..... Smile
Investitia....1 mil. ....veti spune ca este foarte scump...depinde din ce unghi privim! Daca punem durata lui de viata garantata si consumul, pe termen relativ mediu investitia este mai mult decat viabila!


Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 13 Mai, 2011 10:51 am
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@dmg chiar te rugam sa ne arati ce si cum, eventual un mic tutorial pentru amatori cand ai timp liber bineinteles.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
DMG, cand am deschis aceasta discutie ma asteptam sa fii primul care posteaza. Asteptarile mi s-au materializat. Continua te rog, eu sunt mai mult decat interesat de acest aspect al reducerii cheltuielilor casnice.

Smile

si ceilalti sunteti asteptati aici!
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Stiam ca te gandesti....multi vor spune: iar vine martalogu' asta sa ne dea lactii Smile ....stim noi unele pareri!
Cam asa arata ultimul becoled construit ieri! Alimentare 220V/50Hz, consum 2,6 W...urmeaza sa introduc montajul intr-o carcasa superba, impreuna cu senzorul de prezenta PIR! Ma zgarcesc rau de tot cu banutii catre hotii astia de monopolisti! Smile
Cu el aprins...am dat senzorul CCD la camera peste cap....
Dupa calculele mele acest "amarat" de beculet... Smile ma tine vreo 10-12 ani lejer....
Voi veni cu informatii si poze despre constructia panourilor fotovoltaice si a unei eoliene!
Cand voi avea timp...voi face si schema acestui becoled !
Camera foto nu reda cu adevarat intensitatea luminoasa...credeti-ma! Nu ai cum sa faci poze la atata lumina!



Ultima modificare facuta de D_M_G la Vin 13 Mai, 2011 11:47 am
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cat ma gandeam si eu la independenta aceasta.
Oricum trebuie sa stai la casa ,ca sa se merite si sa poti sa te extinzi.
Si o combinatie de 2 metode nu ar strica:eoliana+panouri solare.
Cand e vant nu e soare,si invers,deobicei.
Si asa poti sa scapi zi de gaze.Si oricum aragazul electric este mult mai bun decat cel pe gaze,datorita faptului ca poti seta temperatura.
Centrale de apartament tot electrice.
Apoi forezi un put si scoti apa din pamant pe care o purifici in beci cu o instalatie de purificare prin osmoza inversa.
Si ai redus o gramada de costuri.
Intradevar investitia o sa fie mare,dar in scurt timp se amortizeaza si apoi chiar poti sa zici ca mergi pe profit.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Domeniul meu de activitate are legatura cumva cu aceste proiecte de a produce "energie verde". Pot sa va spun (ma refer la parcurile eoliene) care sunt alcatuite din mai multe turbine ca necesita o investitie enorma. Se fac studii temeinice ptr a determina intensitatea, durata si inaltimea optima la care trebuie amplasate. Apoi trebuie avut in vedere ca zona in care se vor amplasa sa nu se suprapuna peste o zona cu arii protejate (culoar de zbor a pasarilor migratoare, etc.). Toate avizele obtinute ptr un astfel de parc eolian (si sunt multe tare) inseamna milioane de lei (noi). Aceste turbine, pale, nu cred ca se fabrica in Romania. Transportul lor, pretul de achizitie al subansamblelor si al terenului! (foarte mare si asta) duc spre o investitie de milioane de euro.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
noi nu vorbim aici despre milioane de euro pentru a produce energia necesara unei case. Eu vreau sa fac din ce gasesc prin curte/comert/prieteni o eoliana care sa ma ajute sa iluminez casa/curtea.
deocamdata sunt in cautare de idei/sfaturi/informatii pentru eoliana si in paralel, am inceput constructia unui panou solar pentru apa calda. Macar vara sa nu mai consum gaz la baie/bucatarie iar apoi, sa reduc si birul lunar dat celor de la renel pentru energia electrica.

Nu am pretentia ca voi deveni total independent dar cat de putin, sa reduc din facturi.
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Octav...cred ca topicul acesta se refera la microcentrale pentru gospodarii individuale, nu la productia industriala...sa-i spunem asa! Ai perfecta dreptate in tot ce afirmi mai sus....dar o eoliana de 2 KW cu o anvergura totala a palelor de 2,5 m. ce foloseste un generator construit home made si care contine 12 magneti Neodynium si 9 bobine...toate acestea amplasate pe un ax cu 2 rulmenti, basca un pilon de tip teava ancorat sau tip "sonda" rezolva problema unei gospodarii! Sunt destui romanasi care si-au construit asa ceva! O asemenea investitie....functie de cum se descurca fiecare, este destul de accesibila! Un tip in Dobrogea, cu o microeoliana ca cea descrisa mai sus, chiar a demonstrat ca poate sa livreze surplus de energie in reteaua nationala! Dar fiind tot asa ca mine...si ca multi altii, contra sistemului monopolist, prefera ca surplusul sa fie "consumat" de un mare rezistor de nichelina, ce in termenii tehnici se numeste balast.
Sper sa nu va ganditi la ideea ca un parc de eoliene patronat de stat sau firme particulare va v-a livra energie mai ieftina sau moka Smile Prin urmare ...nimeni niciodata nu te deranjaza sa-ti bata la poarta si sa te intrebe de "avionul" detinut in curte! Poate cu vecinii sa fie ceva probleme....sa nu uitam zgomotul produs de palele elicei! Smile
Pentru exemplificare si documentare aveti acest link:
Eoliana de 2,5 KW...home made
Despre asemenea documentatii si idei cred ca putem discuta......in topicul de mai sus aveti cam tot ce se doreste...documentatie, solutii constructive, idei, pareri, etc....si dupa cum veti constata acest om cu multe probleme familiare (un copil operat la cap)si cu o stare materiala destul de subtire, a fost in masura sa elimine ENEL-ul....peste 90%! Bine sau rau...voi decideti!
V-am plictisit iar.... Smile scuze....
invest20042001
Te-am "rezolvat"...timp sa ai pentru documentare si...spor la treaba! Nu ma indoiesc de reusita finala....
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In completarea celor scrise de octav_bz
Prin natura activitatii, am participat la finantarea unui parc eolian din Dobrogea. Costul final (incluzand C+M) al unei turbine este de 3.350.000 EUR. Produce 2,1 MW. Costul energiei electrice in Romania este regelmentat de ANRE si este de 32 EUR per MWh. In 10 ani costul instalatiei nu se amortizeaza, costul de productie al energiei eoliene este cam de 50 EUR per MW. Singura parte care este atractiva pentru investitori este schema de stimulare a producerii energiei eco. Pentru energia eoliana, pentru fiecare MW produs se primeste un certificat verde. Acestea se tranzactioneaza pe OPCOM (platforma de tranzactionare a energiei electrice si a derivatelor din aceasta). Anul asta se tranzactionau la 54-55 EUR. De aici vine profitul investitorilor si din pacate o preconizata crestere semnificativa a pretului energiei pentru noi, utilizatori casnici. Din 2013 pretul va scadea cam pana la 27 EUR pentru ca vor fi puse in functiune parcurile eoliene care acum se construiesc Creste oferta de certificate, scade pretul.
Pentru energia pe baza celulelor fotovoltaice este acelasi lucru, doar ca investitia este de vre-o 3 ori mai mare, dar se si primesc 2 certificate verzi.
Scuze daca v-am plictisit, acum concluzia.
Pentru consumatorii casnici, nu este rentabil daca nu poti ca energia produsa in plus (de exemplu in timpul noptii) sa fie introdusa in sistem si sa beneficiezi de acele certificate.
LE: D_M_G a sris mai repede Very Happy
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pretul unui certificat verde este stabilit inca de pe acuma, el nu poate fi mai mic de 27 euro si mai mare de 55 euro. Parerea mea este ca pretul nu va scadea f mult in urmatorii ani datorita faptului ca multe proiecte au fost oprite. Asta se datoreaza faptului ca schema suport pentru productie de energie verde nu este inca aprobata, cu toate ca este in discutie de foarte multa vreme.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Proiectul asta cu 20 unitati/42MW/67 mil EUR este in stadiul final, are finantarea aproape utilizata si nu a cerut sistarea.
Eu zic ca or sa scada, mai sunt si cei cu microhidrocentrale, centrale care folosesc combustibil bio, cele in cogenare. Toate astea primesc certificate verzi.
Skip ads

  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Stiam ca te gandesti....multi vor spune: iar vine martalogu' asta sa ne dea lactii Smile ....stim noi unele pareri!
Cam asa arata ultimul becoled construit ieri! Alimentare 220V/50Hz, consum 2,6 W...urmeaza sa introduc montajul intr-o carcasa superba, impreuna cu senzorul de prezenta PIR! Ma zgarcesc rau de tot cu banutii catre hotii astia de monopolisti! Smile
Cu el aprins...am dat senzorul CCD la camera peste cap....
Dupa calculele mele acest "amarat" de beculet... Smile ma tine vreo 10-12 ani lejer....
Voi veni cu informatii si poze despre constructia panourilor fotovoltaice si a unei eoliene!
Cand voi avea timp...voi face si schema acestui becoled !
Camera foto nu reda cu adevarat intensitatea luminoasa...credeti-ma! Nu ai cum sa faci poze la atata lumina!


maestre, esti genial
ma intereseaza la modul cel mai serios un astfel de becoled. Te poti gandi la a produce (home-made) cateva din astea, gata ambalate frumos intr-o carcasa ceva, cu fire + papucei. Eu unul chiar astept o oferta pe PM daca ai avea bunavointa sa ma lasi sa testez live acasa asa ceva (e forba de efectul ambienta local in camera, lumina generata, temperatura de culoare, etc).
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daniel_aoe a scris:Proiectul asta cu 20 unitati/42MW/67 mil EUR este in stadiul final, are finantarea aproape utilizata si nu a cerut sistarea.
Eu zic ca or sa scada, mai sunt si cei cu microhidrocentrale, centrale care folosesc combustibil bio, cele in cogenare. Toate astea primesc certificate verzi.


Colegi, cu tot respectul, haideti sa vorbim destre tehnica si modalitati de executie a unor astfel de sisteme, sa lasam deoparte discutiile despre certificate verzi sau, mai rau, despre caii de aceiasi culoare pictati pe pereti. Vorbim despre ce poate face omul in curtea lui cu ajutorul a doi vecini, cu o lada de bere, un aparat de sudura si un flex........hai , fie si o surubelnita....
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E bine ca sunt si la noi asemenea initiative. In Germania e o nebunie cu ecologia si energia verde. Avand atatia "mesteri"(cu sensul cel mai laudativ posibil) printre noi cu siguranta va iesi ceva reusit.
Sa trec acum la subiect. La o cabanuta aveam acum cativa ani amenajata o microhidrocentrala. Puterea nu era mare(vreo 600 W), insa eram foarte incantat. Din pacate a venit o viitura si mi-a luat barajul(cu tot cu vreo 5 tone de peste Very Happy ).
Daca nu locuiti intr-o zona cu mult vant(solutia cu celule fotovoltaice mi se pare cam prohibitiva) si va trece pe langa casa un parau incercati sa imblanziti si forta apei.
  • cj79raa

  • Mesaje scrise: 1,027
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
celulele fotovoltaice "produc" curent doar atata timp cat e senin? sau e suficient sa fie lumina? D_M_G e super realizarea becoledului. n-am cunostinte deloc in domeniu, insa cand am vazut o lanterna cu 3 leduri care se incarca cu celule fotovoltaice ma gandeam ca de ce nu s-ar putea face asa ceva la scara mai mare, adica iluminatul complet al unei case. deci lanternuta asta dadea o lumina foarte puternica, mult mai puternica decat obisnuiti stalpisori de gradina cu incarcare solara. si eu sunt interesat la fel ca indy, cu cat s-ar putea face niste becoleduri.
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@invesst20042001: Am plictisit colegii cu parcurile eoliene, scuze.
Nasul meu, foarte implicat in tehnologiile ecologice - nici o legatura cu proiectul prezentat mai devreme - om cu firma si bani, a incercat sa-si efientijeze firma de 3 etaje. A investit 20 mii EUR si a dat chics. In Bucuresti nu bate vantul ca sa fie rentabila.
Despre energia fotovoltaica, cred ca stiti ca pe insula religioasa Athos, singura forma de energie este cea cu celule fotovoltaice!. Acolo se fac doar prin sponsorizari, recte ciobanul Becali


Ultima modificare facuta de daniel_aoe la Vin 13 Mai, 2011 9:28 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cateva materiale destul de interesante pentru realizarea unei eoliene, cu ajutorul unui alternator auto modificat Wink






  • danyxu

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 z19dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul ca intru asa cu picioarele da pentru a avea acasa o eoliana sint necesara o gramada de avize pe care nu le poti usor (vecini primarii mediu pompieri enel etc)ptr ca este o ,,constructie,, destul de mare si nu o poti ascunde usor
In romania inca nu se vrea sa se devina independent energetic si se pun tot timpul bete in roate daca de exemplu doresti ca surplusul sa/l dai in reteaua enel iti va cere nr de kw estimati si ii va plati cu 2euro /kw daca nu bate vintul si tu nu poti acoperi estimarea ptr kw minus ti se va percepe 10euro
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dragii mei, va duceti prea departe. Am sa fac eu o morisca din asta, am s-o amplasez in curtea din spate si nu am sa cer nicio aprobare. Sa-l vad pe ala care vin e sa mi-o demoleze. Cat despre livrarea in sistemul national, sa fim seriosi, daca am curent in plus, il dau gratis la vecini sau pun rezistenta pe el sa se consume degeaba si la hoti nu il dau.

cel mai mult mi-ar placea sa vad perceptorul ca vine la poarta si imi aduce chitanta ca tre` sa platesc impozit pe morisca Smile


edit: ce spui, 2 euro /kw? adica Enelul ar cumpara de la mine curent cu 80.000 lei si l-ar vinde la populatie cu 6000 lei ? de ce ar face asta?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR