Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.

Ma tot framanta faptul ca nu am afisaj de temperatura in masina, asa cum au si alte F-uri. Eu am doar data si ora [ DID ], si ma gandeam daca pot pune TID pe masina cu instalatia de temperatura. Nu prea vreau sa ma duc sa iau un termometru din comert de 25 lei pt ca nu e practic, lipsa de spatiu / iluminare.

Multumesc
Skip ads

  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vad ca esti oltean de al meu.stiu ca iti trebuie senzor de temperatura care se pune sub bara din cate stiu asa este la astra G.am si eu tot F si am tot ca tine DID nu prea ma deranjeaza ca nu are asa ceva.
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
eu am termometru dar il am degeaba , nu imi arata corect cate grade sunt ...
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Problema mea e ca mi-am cam distrus DID-ul si daca imi cumpar alt display, il cumpar cu termometru. Tot dau un ban, macar sa am si acea functie. Azi ma duc la dezmembrari sa-mi iau un TID, si incerc sa iau si acel senzor. De legat.. inca nu am idee cum o sa-l leg la tid, ma gandeam ca poate mai e cineva de aici care a facut acest lucru.

Oricum, daca reusesc, am sa postez si aici cum am reusit, in eventualitatea in care mai doreste cineva sa faca un astfel de upgrade pentru ca aici am vazut tutorial doar pt GID
Skip ads

  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum am promis vin si cu micul tutorial, poate ajuta pe cineva.

Primul pas, obtinerea unui TID + Senzor temperatura dupa ce in prealabil ai avut DID si fara fire trase.

Senzorul arata cam asa:

Primul pas este demontarea DID-ului.
Acum, la acea mufa de intra in DID, daca masina e ca a mea si nu are acele fire de senzor trase, vei avea 9 fire in mufa ce intra in DID, si arata cam asa:


Acum, dupa cum vedeti, firele senzorului se baga langa firul rosu si firul negru, exista acolo 2 lacase libere. Senzorul se baga intr-o mufa gen mufa de la pozitii, si se aplica pe bara, in dreapta jos cum te uiti la masina. Exact sub proiector daca masina e echipata cu proiectoare sau sub acel loc.


Se trage fire de la bara pana in fata, la mufa care intra in TID, se deschide capacul mufei si se introduc 2 fire in acele 2 orificii asa cum am facut eu aici:



Eu pentru acele 2 mufe am folosit niste fire de la o sursa de calculator, partea ce se foloseste pentru Floppy - s-au potrivit perfect.

Se remonteaza totul dupa ce in prealabil s-au izolat firele:


Si produsul final:

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bravo dom'le foarte simplu, o sa-i pun si eu la batranica mea cand o sa gasesc un tid, ai pus si leduri in loc de bec? poti sa pui o poza cu modelul lor te rog.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu, sunt becurile tid-ului, se vede asa deoarece am facut cu telefonul in functia night mode .


P.S. daca sunt neclaritati cu privire la montarea senzorului sau mai stiu eu ce altceva in legatura cu aceasta operatie, ma anuntati si va raspund.
Toata treaba a durat undeva la 40 minute, asta cu tot cu cautare fire cu mufa sa se potriveasca in mufa masinii + ca m-am chinuit sa bag firele din exterior in interior, si alte operatii gen izolari care s-au adunat.
  • Costy_77

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2000 X18SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2011

  • Mesaj Privat
chybryt a scris:bravo dom'le foarte simplu, o sa-i pun si eu la batranica mea cand o sa gasesc un tid, ai pus si leduri in loc de bec? poti sa pui o poza cu modelul lor te rog.


Acesta este facut cu leduri SMD.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR