Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Undeva în cursul zilei de ieri mi-a sãrit cablul de la mânerul de deschidere al ușii de la șofer. Dupã niște indicații de pe forum am scos fața ușii și am pus înapoi. La un test dupã reparare am vãzut cã a sãrit din nou și a continuat sã sarã de fiecare datã când am încercat sã pun înapoi. Mã gândeam sã iau sã lipesc cu picãtura chestia aia galbenã in care intrã cilindrul de fier din capãtul cablului, dar parcã aș vrea sã vãd dacã nu am vreo soluție mai elegantã pentru problemã mai întâi.

Ceva idei de rezolvare?
Un filmuleț cu ce se întâmplã e postat mai jos.


Nu știu dacã conteazã, dar mașina e un Astra din 2003 în 3 uși.


  • c0st3

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18xe XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu prea e indicat sa lipesti acolo! Trebuie sa culiseze. Ar trebui facuta alta bucsa dinaia galbena sau ceva siguranta pusa capac cumva...
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Faza nașpa e cã nu am reușit sã scot bucșa aia galbenã de acolo (nici nu am insistat prea mult de fricã sã nu o stric de tot) și chiar dacã o scot, oare de unde fac rost de alta? Rolling Eyes
  • ioha2003

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nu mai pot modifica ultimul mesaj, așa cã scriu unul nou

Am rezolvat problema, nu foarte elegant dar nici prea urât. Am coborât sã vãd dacã pot repara cumva bucșa aia - sã o lipesc sau sã o învelesc în izoler-band ca sã mai ținã mãcar pânã la o rezolvare „ca la carte” și dupã ce am scos-o am vãzut cã problema a apãrut pentru cã acum ceva timp s-a rupt mânerul în zona bucșei. Cum bucșa avea un fel de prindere (era turtitã la capete Very Happy ) în partea încã bunã a mânerului am luat și am lipit bucșa de cilindrul metalic de la cablu. Am montat bucșa+cilindru înapoi în mâner (a trebuit sã mã chinui puțin cã e mic spațiul și cablul ãla nu se rãsucește aproape deloc - o face puțin și în direcția opusã celei în care vroiam eu) și am testat. Merge fãrã probleme. Bucșa e mobilã în interiorul mânerului, deci aici nu cred cã o sã fie probleme.

Singurele probleme vor fi când voi vrea sã dau fața jos de tot, deci va trebui decuplat cablul din mâner, când va trebui sã mã chinui puțin sã scot clema cablului și sã trag de bucșã.

Motivul pentru care am recurs la lipiturã:

Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR