Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Clujeanule,
Unii sint impresionati la maxim de drame si ar da bani multi celor napastuiti, asta e si scopul pentru care se fac stiri si emisiuni dramatice.

E foarte posibil ca, asa cum si Mihaela Radulescu sa fi facut averi din asta, pe fondul accidentarii lui Nesu sa se faca o campanie similara.
Nu m-as mira sa apara conturi in care sa donam 1-2 euro.

Sa lasam familia lui Mihaita si sa ne vedem de fotbal.

Apropo, vorbeai de auto-elogiere, poti sa dai un exemplu ?
Sa stim si noi cine sint aia, sa nu ne ascundem...
Skip ads

  • fishman

  • Mesaje scrise: 357
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eeeeeeeee ce ma bucur ca avem iarasi discutii despre fotbal si nu numai......
iata ca Stiinta se duce in divizia b cu ajutorul mai mult decat evident al celui numit mitica militianul si nu numai el au pus umarul la retrogradarea echipei care avea la inceputul campionatului un lot pe care multe echipe din liga 1 si l-ar fi dorit.....dar cum mititelu nu are minte a cules ce a semanat si pe o parte isi merita soarta.....
in alta ordine de idei porto a castigat aseara si a aratat ca este poate cea mai in forma echipa din europa la ora asta si astept sa vad supercupa europei unde vreau sa intalneasca pe Barcelona.Se intelege ca eu sustin Barcelona in finala cu Manchester.....
Deocamdata atat si asteptam decernarea tricourilor de campioni echipei Otelul din Galati(cine ar fi crezut la inceputul campionatului).....bravo lor si felicitari chiar daca au cateva meciuri cusute cu ata destul de alba...
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:... si pe urma dezbatem revenirea lui Hagi la Nationala.

In fine, eu sint convins ca Hagi a ajuns la o maturitate care sa-i dea sanse serioase de a aduce rezultatele bune pe care le asteptam cu totii.
Pariez pe Hagi.

.

S a te auda Dumnezeu si sa l ia Sandu la nationala ( ca oricum nationala nu va mai prinde curand vreun turneu final) , poate asa scapam si nu va mai reveni la Steaua( ca antrenor).,
  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cã veni vorba de Hagi (ºi alti antrenori): ce mare antrenor e hagi, ce mari performanþe are ca antrenor? A fost un mare jucãtor ºi s-a terminat. A rãmas istoria. De ce se face iar de râs cu "naºul" becali care nu ºtie nici cum îl cheamã cu buletinul în mânã? Am ajuns sã avem un campionat de care râd ºi curcile, ºi parcã vãd echipele care se laudã cã vor juca în Europa cã iau bãtaie în tururile preliminare de la niºte no-name-uri de prin Finlanda sau alte þãri care nu au nimic în comun cu fotbalul. De ce se tot cramponeazã marii cunoscãtori de fotbal (patronii de cluburi) de niºte antrenori pe care i-au dat afarã pe motive puerile cã nu aveau rezultate ºi apoi i-au chemat înapoi cu mare tam-tam (andone la dinamo, uhrin la timiºoara, lãcãtuº la steaua º.a.). Asta demonstreazã cã aceºti antrenori nu au pic de onoare în ei. Cum poþi sã revii la o echipã de unde ai plecat pe uºa din dos? RUªINE! De ce Boloni, Lucescu, Petrescu, Rednic, nu mai vin în þarã sã lucreze cu echipe româneºti? Din cauza unora ca Becali, Mititelu, Borcea, Copos ºi mulþi alþii.... La ce echipe din strãinãtate se bagã finanþatorul în alcãtuirea echipei? Apar ei pe sticlã sã-ºi dea cu pãrerea despre jucãtori? De aia existã preºedinte ºi un întreg staf tehnic. ªi se vãd oamenii de valoare : Lucescu aluat în 2 ani consecutivi campionatul în Turcia cu douã echipe diferite(sper cã îmi aduc bine aminte de Beºiktaº ºi Fenerbahce).
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cojocaru sorin a scris:Cã veni vorba de Hagi (ºi alti antrenori): ce mare antrenor e hagi, ce mari performanþe are ca antrenor? ...


Nu are performante mari, dar are 46 de ani, varsta la care nici un alt antrenor nu a avut performante mult mai mari...
Asa ca, de ce sa ne grabim ?
Timpul e de partea lui, sa-i dam o sansa.

Ca tot ai amintit de Lucescu, ce mari performante a avut la 46 de ani ?
Din cite imi aduc aminte (citit pe google) la virsta aia era la Corvinul.
Nu cred sa fi luat campionatul sau Cupa, nici sa rupa Europa in doua.

Desigur, a ajuns peste 2 ani la Nationala si a calificat Romania la un turneu final, dar avea 48 de ani si este alta discutie.

Eu cred ca Hagi a invatat de la cei mai buni in fotbal (Barcelona, Real) si are ce arata jucatorilor, macar sa gaseasca pe cineva sa loveasca balonul la jumatate cum facea el.
Numai ca problema la noi este jucatorul, nu antrenorul.
Ce sa faca Hagi unui lot ca cel de la Steaua, care se plingeau la cioban ca Hagi le spune ca nu stiu sa dea in minge ?
Si realitatea chiar aia era, sarea mingea din ei ca din gard.
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:
Nu are performante mari, dar are 46 de ani, varsta la care nici un alt antrenor nu a avut performante mult mai mari...


Shocked Guardiola, Mourinho, Villas-Boas, Deschamps, L. Blanc ...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Iar comparam mere cu pere ?
Discutam despre fotbalul romanesc, nu are legatura cu lista ta.

Si sa nu uitam contextul : inconstient sau nu, se cere antrenorului Hagi sa aiba performante cel putin la fel de mari ca jucatorul Hagi...

Uite exemplu de jucator care a luat Balonul de Aur la Mondiale dar care nu a obtinut nimic ca antrenor : Romulus Gabor.
Sper ca se stie de cine vorbesc, antrenorul secund de la CFR...

Si lista asta e mai lunga...
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dan Petrescu, Dorinel Munteanu, Mircea Rednic ... mere cu mere.
Skip ads

  • NOVAC

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Iar comparam mere cu pere ?
Discutam despre fotbalul romanesc, nu are legatura cu lista ta.

Si sa nu uitam contextul : inconstient sau nu, se cere antrenorului Hagi sa aiba performante cel putin la fel de mari ca jucatorul Hagi...

Uite exemplu de jucator care a luat Balonul de Aur la Mondiale dar care nu a obtinut nimic ca antrenor : Romulus Gabor.
Sper ca se stie de cine vorbesc, antrenorul secund de la CFR...

Si lista asta e mai lunga...


Nici un roman nu a castigat vreodata « Balonul de Aur» !


Ultima modificare facuta de NOVAC la Vin 20 Mai, 2011 3:52 pm
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Asa, da mai venim de acasa...

Si daca astia au reusit performante mari (cit de mare o fi sa iei campionatul, la noi, e discutabil), de ce e si Hagi obligat ?

El e sortit sa fie la Nationala antrenor, unde a fost deja, si nici unul de mai sus nu a fost.


Later :
Novac, daca prin Balonul de Aur intelegem Golden Ball, iti recomand sa iti refaci cunostintele sau sursele :

http://www.mtnfootball.com/...php?Item_ID=23483
  • Clujeanul

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2010

  • Mesaj Privat
gabriel, orice ar face Hagi nu m-ar putea dezamagi si nu m-ar putea face sa nu-l respect enorm. Nu am nimic impotriva lui, dar trebuie sa astepti sa aiba macar o aventura reusita in cariera de antrenora pentru a-l ridica atata in slavi.
Imi doresc enorm ca el sa fie atat de adulat datorita meseriei de antrenor, pe cat a fost datorita celei de jucator.

Raman la ideea ca la nationala trebuie acum un strain, tanar, din noua generatie, dar care sa nu vina la recomandarea nici unui impresar autohton. Federatia poate lua contact cu un antrenor (selectioner) si daca nu i-l recomanda impresarii de pe la noi.
E nevoie de unul care sa nu aiba in anturaj oameni cu interese asupra cotelor jucatorilor romani.

Federatia isi permite sa ofere un salar de 2-3 mil euro/an, daca chiar doreste un selectioner capabil sa reconstruiasca reprezentativa de fotbal, trebuie sa mai si vrea sa se desparta de banii astia ... sincer, cred ca li-s mult mai dragi banii decat performantele echipei nationale de fotbal.

PS: La ce fotbal se joaca la noi, nici campionatul, nici cupa nu ar trebui acordate cuiva, anul asta.
Sezonul competitional 2010-2011 a trecut degeaba in Romania.
  • NOVAC

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@gabrield :Later :
Novac, daca prin Balonul de Aur intelegem Golden Ball, iti recomand sa iti refaci cunostintele sau sursele :

http://www.mtnfootball.com/..._ID=23483[/quote]



Domnule @gabrield , ori sunteti ironic , ori sunteti in eroare !

Nu stiu cati au auzit de "Golden Ball"-ul ala , care se acorda la copii ( sub 20 ani ) la turneele finale , dar cred ca toata lumea a auzit de "Ballon d' Or " (Balonul de Aur ) care se acorda anual celui mai votat (bun) jucator , Fotbalistul Anului in Europa !

http://ro.wikipedia.org/wiki/Balonul_de_Aur

Stima !
Skip ads

  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:
cojocaru sorin a scris:Cã veni vorba de Hagi (ºi alti antrenori): ce mare antrenor e hagi, ce mari performanþe are ca antrenor? ...


Nu are performante mari, dar are 46 de ani, varsta la care nici un alt antrenor nu a avut performante mult mai mari...
Asa ca, de ce sa ne grabim ?
Timpul e de partea lui, sa-i dam o sansa.

Ca tot ai amintit de Lucescu, ce mari performante a avut la 46 de ani ?
Din cite imi aduc aminte (citit pe google) la virsta aia era la Corvinul.
Nu cred sa fi luat campionatul sau Cupa, nici sa rupa Europa in doua.

Desigur, a ajuns peste 2 ani la Nationala si a calificat Romania la un turneu final, dar avea 48 de ani si este alta discutie.

Eu cred ca Hagi a invatat de la cei mai buni in fotbal (Barcelona, Real) si are ce arata jucatorilor, macar sa gaseasca pe cineva sa loveasca balonul la jumatate cum facea el.
Numai ca problema la noi este jucatorul, nu antrenorul.
Ce sa faca Hagi unui lot ca cel de la Steaua, care se plingeau la cioban ca Hagi le spune ca nu stiu sa dea in minge ?
Si realitatea chiar aia era, sarea mingea din ei ca din gard.


"Google" nu a scris bine ceva! Lucescu a preluat nationala la 36 de ani, in 1981, cand inca mai juca (si antrena) la Corvinul, alaturi de "copiii" (pe atunci) Rednic, Andone, Klein sau Gabor. Nu a castigat campionatul, nu a luat nici Cupa, dar a terminat editia de campionat '81-'82 pe locul 3 cu Corvinul. Nu a rupt nici Europa in doua, dar peste doi ani (deci la 38 de ani) Lucescu califica nationala la Euro '84, in Franta, dupa meciuri memorabile cu Italia - campioana mondiala la acea vreme (0-0 la Florenta si 1-0 la Bucuresti), Suedia (2-0 la Bucuresti si 1-0 la Stockholm) sau Cehoslovacia (0-1 la Bucuresti si 1-1 la Bratislava). Dar, cum se spunea mai sus, asta e alta discutie... Am vrut doar sa aduc "corectarile", poate pentru a nu minimiza meritele unui antrenor care, hai sa recunoastem, este unul dintre cei mai titrati antrenori romani. Se poate sa fi gresit si eu, am scris cele de mai sus din amintiri, dar totusi cred ca ma mai tine memoria...
  • cojocaru sorin

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu are performante mari, dar are 46 de ani, varsta la care nici un alt antrenor nu a avut performante mult mai mari...
Asa ca, de ce sa ne grabim ?
Timpul e de partea lui, sa-i dam o sansa.[\quote]

Nu e problema cã sã-i dãm sau nu ºansa sã arate ce ºtie, pentru cã de ºtiut ºtie asta e clar, dar de ce aproape toþi antrenorii se aruncã la echipe aºa zis mari în România, de ce nu o iau de jos sã capete experienþã, valoare ºi apoi sã demonstreze ce ºtiu.

Numai ca problema la noi este jucatorul, nu antrenorul.
Ce sa faca Hagi unui lot ca cel de la Steaua, care se plingeau la cioban ca Hagi le spune ca nu stiu sa dea in minge ?
Si realitatea chiar aia era, sarea mingea din ei ca din gard.[/quote]

ªi antrenorul trebuie sã ºtie sã punã biciul pe ei. Ce lot a avut Dan Petrescu la Sportul sau la Urziceni, sau Dorinel Munteanu la Galaþi?

Interese primeazã, caºcavalul . Au retrogradat voit Sportul atunci când a dus-o D.P. pe primul loc. ªi câte altele nu se ºtiu...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
@ Novac : Balonul de aur este un premiu care se acorda la orice fel de competitie sau turneu final.

Cind ai scris ca "nici un roman nu a cistigat Balonul de Aur" am simtit nevoia sa fac rectificarea.
La vremea respectiva, pentru Romania era o mare performanta ce a facut Gabor.
Nici vorba de ironie, sau eroare.


@dstefan,
Perfect de acord cu ce ai scris tu, Lucescu este antrenorul cu cele mai mari performante.
Singurul, dealtfel.

PS
Dar ce jucatori avea la Nationala pe vremea aia ?
Hai sa comparam :

Moraru, Rednic, Iorgulescu, Stefanescu, Ungureanu, Augustin, Boloni, Klein, Balaci, Geolgau, Camataru.
Observ ca inca mai stiu echipa pe de rost...


Pantilimon, Ripa, Gardos, Chivu, Rat, Torje, Zicu, Deac, Florescu, Mutu, Bogdan Stancu.

Greu a fost sa imi amintesc un mijlocas mai bun ca Zicu sau un atacant...

Vorba lui Sorin de mai sus, acum e interesul nu valoarea...
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Inca un pas pentru Hagi catre echipa Nationala.

Chivu s-a retras.
Cum se poate sa te retragi inaintea unui meci mai mult decit decisiv, cu Bosnia, numai fratii Becali stiu asta.

Nu m-as mira sa se "accidenteze" alti jucatori de baza, din intimplare sub impresariat becalian.

Se pare ca sortii au fost decisi.

Prea se leaga toate.
Lupescu a fost mazilit, Hagi este in joc de glezne, Mircea Sandu a declarat ca e pe lista, impreuna cu inca citiva, toti cu contracte ferme...

Vreau sa fiu primul care se bucura de reintinerirea echipei Nationale, vor veni cei de la Academia Hagi.
Alta mentalitate. nu fitosi ca astia de azi, plini de cluburi de noapte.
  • NOVAC

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2011

  • Mesaj Privat
@gabrield Aveti o gandire sanatoasa , dar nu va ganditi ca acei copii ai lui Hagi vor ajunge tot in "curtea" Becaliana ?

Cred ca singurul care nu face parte din "mafia Becali " este D. Munteanu !

O sa vedem...!

Hai Dinamo!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Inca un pas pentru Hagi catre echipa Nationala.

Chivu s-a retras.
Cum se poate sa te retragi inaintea unui meci mai mult decit decisiv, cu Bosnia, numai fratii Becali stiu asta.

Nu m-as mira sa se "accidenteze" alti jucatori de baza, din intimplare sub impresariat becalian.

Se pare ca sortii au fost decisi.

Prea se leaga toate.
Lupescu a fost mazilit, Hagi este in joc de glezne, Mircea Sandu a declarat ca e pe lista, impreuna cu inca citiva, toti cu contracte ferme...

Vreau sa fiu primul care se bucura de reintinerirea echipei Nationale, vor veni cei de la Academia Hagi.
Alta mentalitate. nu fitosi ca astia de azi, plini de cluburi de noapte.

Sa se indeplineasca cele spuse de tine si sa l tina Mircea Sandu ani multi pe antrenorul hagi la nationala.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se precipita lucrurile la Nationala.
Razvan a fost sfatuit sa nu ramina in postura de victima si sa incece sa "muste" si el - probabil taica-su l-a invatat.

Asa ca a cerut rezilierea contractului, inaintea meciului cu Bosnia.
Lupescu a plecat si el definitiv, desi, tehnic, e in concediu pentru o luna.
A motivat ca are probleme familiale, tatal lui e operat...
Cred ca marti se va lua o decizie in comitetul executiv.

Se pare ca noul director executiv va fi Gica Popescu.
El se va ocupa de tot ce misca in FRF, incusiv aducerea unui antrenor.

PS
gabiopel, esti asa suparat pe Nationala ?
Nu inteleg de unde pretentia asta a spectatorilor ca antrenorul care vine la Nationala sa aiba nu stiu ce performante.
De cind stiu eu, la Nationala au venit antrenori modesti, nici unul nu a cistigat vreo cupa europeana, desigur exceptie Jenei nu se pune.
Asa ca, sa lasam pretentiile de antrenor bun sau prost si sa ne vedem lungul nasului, nmoi nu avem jucatori buni la Nationala.
Asa ca, prefer sa se formeze o echipa de copii, care sa joace impreuna citiva ani, cum au facut si cei din Generatia de Aur.

Oricare alt antrenor in afara lui Hagi nu ar promova tinerii, asa cum Hagi a facut deja, deci eu sint convins ca hagi e cea mai buna solutie.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gabrield- nu am nimic cu nationala ,pt ca nu urmaresc meciurile ei-sincer nu am ce vedea .
M as bucra ca Hagi sa vina la nationala , pt ca daca refuza nationala il aduce ciobanul in Ghencea si iar o sa vedem cum altii ridica trofeul de campioni deasupra sau iar vedem scandal intre nas si fin .Cum vad eu lucrurile, fiind doar parerea mea ,Hagi ca antrenor nu a facut nimic pe unde a antrenat .Fara suparare pt unii dar asta este parerea mea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR