Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
buna seara,
de curand am luati si eu o masina inmatriculata in tara noastra ROMANIA , am zis ca decat sa iau una d afara si sa mai paltesc taxe etc ... caut si iau una din tara inmatriculata cu tot ce trebuie ... bun toate bune si frumoase am gasit masina am cumparat-o , masina am gasit-o in bucuresti avand numere de brasov , cand am luato propietarul nu mi-a dat si certificat fiscal ...(ca nu are acum si mi-l trimite prin posta in 2-3 zile)
au trecut 4-5 luni de atunci timp in care m-am tot chinui sa o inscriu .
datele problemei sunt urmatoarele
masina din brasov (propietar in cartre din brasov),
primul propietar a vandut-o la randu lui altuia din brasov , care a inscriso la taxe si impozite , la randul lui a vandut-o mai departe mu stiu unde
a mai avut 2 propietari in bucuresti , unul din ei cel de la care am luato eu (care nu a inscriso nicaieri)
acum daca vreau sa o inscriu imi trebuie certificat fiscal si nu am de unde sa il iau
cert masina este radiata de la taxe dar inscrisa in circulatie ,

aveti vre-o idee cum ar trebuii sa procedez sa o inmatriculez p numele meu ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie neaparat sa faci rost de certificat fiscal de la ultima persoana trecuta in carte.
Ori vorbesti cu el si o faceti legal.
Ori vorbesti cu samsarii in targ daca te pot ajuta.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
singura varianta din cate stiu eu este ca tre sa-l dai in judecata pe cel care ti-a vandu o ...si ai de asteptat.
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ultima persoana trecuta in carte (si singura) am luat legatura cu el nu are cum sa ma ajute el are deja masina radiata de la taxe si impozite si automat nu imi mai poate da inca un certificat. aici e problema

@andu105 ultima persoana de unde am luat masina din cate mi-a zis nu a facut nici un act cu cel de unde a cumparato-o si el (a luato la schimb cu alta masina ) '"sau nu vrea sa spuna"initial mi-a zis ca are toate actele ok ... dupa care surprize surprize
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa o iei din fiscal in fiscal. Adica ultimul din carte a dat-o cuiva daca el a radiat-o de la fisc a inscris-o ala la el. gaseste-l pe ala si vezi daca a mai inscris-o si el mai departe. la sfarsit faci act de vanzare cumparare cu ultimul care a avut-o la fisc si el o scoate si tu o iei la fiscul tau.
Ma mai gandesc ca si pe la fisc te-ar putea ajuta cineva. cand vine o amenda pe numarul ala cred ca se duce din fisc in fisc pana la ultimul care o are trecuta. Se incurca doar daca vreunul s-a riscat si nu a sters-o de la fisc sau l-a prostit pe altul cu un fiscal care nu era pe numele lui.
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Incearca sa o iei din fiscal in fiscal. Adica ultimul din carte a dat-o cuiva daca el a radiat-o de la fisc a inscris-o ala la el. gaseste-l pe ala si vezi daca a mai inscris-o si el mai departe. la sfarsit faci act de vanzare cumparare cu ultimul care a avut-o la fisc si el o scoate si tu o iei la fiscul tau.
Ma mai gandesc ca si pe la fisc te-ar putea ajuta cineva. cand vine o amenda pe numarul ala cred ca se duce din fisc in fisc pana la ultimul care o are trecuta. Se incurca doar daca vreunul s-a riscat si nu a sters-o de la fisc sau l-a prostit pe altul cu un fiscal care nu era pe numele lui.

cum as putea sa fac treaba asta daca eu il stiu doar pe propietarul din carte si ultimul Smile iar cel din carte ii stie pe cei din brasov si atat , iar ultimu din bucuresti nu-l mai stie pe cel de unde a luato ,

dupa cum sunt facute legile in romania o masina se radiaza de la fisc in momentul in care ai dus contractul de vanzare cumparare , daca cumparatorul nu a mai binevoit sa o declare la fisc in 30 zile , masina nu s-a mai inscris niacieri (deci amenzile nu ajung nicaieri) , aici este problema nu stiu daca masina mai este inscrisa undeva la fisc sau nu si daca da UNDE , in scumpa si iubita noastra tara in fiecare oras au alte reguli ex. brasov : pot cauta o masina in baza de date dupa seria motor , bucuresti NU pot cauta o masina decat dupa nume prenume cnp propietarului . (nu se vrea sau nu se poate)
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mergi la circumscriptia financiara a adresei din certificatul de inmatriculare. daca masina e radiata, cere certificat fiscal si pune stampila pe fisa de inmatriculare. faci o cerere si platesti o taxa de urgenta de 15 lei parca, si obtii certificatul intr-o ora.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu ce acte ai la ea? ma refer ca provenienta . Ai contract de vanzare-cumparare cu cineva?
Skip ads

  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:Tu ce acte ai la ea? ma refer ca provenienta . Ai contract de vanzare-cumparare cu cineva?

carte talon . cu propietarul din brasov trecut pe ea si CV cu cel din Bucuresti
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Explica situatia asta la tine la fisc si poate iti dau ei solutia. Poate ar merge si cum spunea colegul Iulian dar totusi stiu ca la politie iti cer si contractele de vanzare de la cei pe la care a mai trecut. Cred totusi ca cel mai probabil s-ar rezolva daca ai face un contract cu ultimul care a avut-o la fisc. Asta ori te ajuta de la fiscul tau , daca o poate gasi cumva, ori o iei pe fir de la Brasov. Vezi catre cine au emis ei fiscalul si vezi daca ala a mai inscris-o sau nu.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca sa simplifici situatia poti face un contract nou intre tine si proprietarul din certificat. iti trebuie doar o copie de buletin a acestuia.
  • zango

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sever iulian a scris:ca sa simplifici situatia poti face un contract nou intre tine si proprietarul din certificat. iti trebuie doar o copie de bfuletin a acestuia.

si cum as putea eu sa obtin certificat fiscal ? daca la el figureaza ca fiind radiata ? deci vanduta deja odata
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai de aia zic ca trebuie cu ultimul care a avut-o la fisc facut contractul.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
zango a scris:
stocariu a scris:Tu ce acte ai la ea? ma refer ca provenienta . Ai contract de vanzare-cumparare cu cineva?

carte talon . cu propietarul din brasov trecut pe ea si CV cu cel din Bucuresti


frontera din semnatura mea a fost vanduta de catre cineva din bistrita acum 2 ani, a trecut pe la altii fara sa o inmatriculeza pana a ajuns la mine. am facut un contract de vanzare/cump intre mine si primul proprietar(cel din certificatul de inmatriculare), aveam o copie a buletinului, apoi am scos singur certificat fiscal chiar daca masina era radiata de 2 ani din bistrita.(1 an a stat doar la mine).
nimeni nu a inscris masina la financiar daca nu avea de gand sa o inmatriculeze pe numele lui.
  • adrian_mihai5

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
asa ceva mi s-a intamplat acum 1 an.
nu incurajez asta dar a fost singura solutie:
am intervenit la inmatriculari si s-a rezolvat.
certificatul fiscal este pentru a dovedii ca ultimul proprietar nu are datorii, ci nu un act al masini (civ,talon etc)

mentionez inca o data ca nu incurajez aceasta metoda, dar la mine a mers.....

bafta !
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, ca sa nu mai deschid alt topic postez si eu o intrebare aici.
Daca exista un link cu raspunsul, scuze dar nu am reusit sa gasesc.
Urmeaza sa imi schimb masina Opel pe Opel, ambele in acelasi judet.
Care este ordinea de respectat ? contract v-c, primarie, politie ? Se mai face ITP, RAR (programare) ?
Eu vreau sa imi pastrez nr. Se rezolva tot la politie ?
Multumesc.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
contract, fiscal, Identificare, eliberare numere. Nu conteaza ca e schimb sau achizitionare, procedeul este....acelas:)
Bata!
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Mersi. Mai spune-mi, pt ca am uitat de cand mi-am inmatriculat eu masina: certificatul de autenticitate de da de RAR, e valabil 60 zile si se ramane la politie ?
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Eu tocmai am facut aceasta operatie de care spui tu.
Deci....

-Contract de V/C intre voi, separat pe fiecare masina. Adica doua contracte.
-Fiecare merge la sectia financiara a lui si scoate fiscal+ stampila pe fisa de inmatriculare(la Prahova o cere, in alte judete am vazut ca nu)
-Tot financiar se plateste o taxa de 52 lei de inmatriculare sau cum naiba i-o zice
-La RAR pentru certificatul de autenticitate, care intradevar e valabil 60 zile, cost 110 lei.
-La CEC sau BCR o taxa de talon de 37 lei
-RCA fiecare pe numele sau, nu conteaza ca masina mai avea RCA valabil(se poate recupera din bani la firma cu polita in original si o copie de pe radiere)
-Iar la financiar pentru luare in evidenta cu noua masina si stampila aferenta pe fisa de inmatriculare.
-Nu uitati sa scrieti pe talon, fiecare pe al lui, 'Instrainat catre......... La data de...... Si semnatura.
-La un birou de copiat acte sa va puna actele in ordine, sa faca copii la ce trebuie si sa completati o 'Cerere de inscriere' sau 'inmatriculare'.
-Si la ghiseu cu dosarul complet+ placute de inmatriculare.
Succes.
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspuns.
Numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR