Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • andrey49

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut!vreau sa incep si eu o discutie: care este mai buna opel signum 1.9 150 de cai vs Skoda Octavia 1.9 , performante consum etc... Astept raspunsurile voastre !
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
daca vrei un mijloc de transport care sa te duca din punctul A pana-n punctul B, ia-ti Octavia
daca vrei o masina la care sa simti placerea condusului si clasa superioara, mergi pe Signum
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Aici se compara merele cu perele. Banuiesc ca singura constanta e pretul, ca in rest nu seamana nici consumul, nici spatiul, nici puterea, nici confortul si nici forma.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Comparatia nu o mai discut, topicul e facut doar sa se adune posturi.
Eu nu am inteles insa de ce e atat de laudat Signum-ul. Poate ca nu am mers eu suficient de mult cu el.
tonytm zicea in alt topic ca poti cara cu el un frigider sau o masina de spalat(nu mai stiu exact), te poti duce la agatat si maine in ditamai excursia. Pai asta poti face cu orice hatchback modern.
Pentru mine e ca la Insignia. Ma uitam de un benzinar second pe aici. E Insignia cum o fi, insa mai pun o mie si imi iau un C Classe si nu se compara. Iar mia aia e nimic(6% la valoarea de achizitie a masinii).
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Le poti face si cu o Dacie 1300. Difera doar usurinta si eficienta.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:
Eu nu am inteles insa de ce e atat de laudat Signum-ul. Poate ca nu am mers eu suficient de mult cu el.


Nici eu nu am inteles pana nu am avut.
Eu nu stiu ce e cu cdti-ul, insa turbo e superb. Motor echilibrat, silentiozitate maxima, daca nu esti atent, cu muzica in surdina zici ca s-a oprit motorul si dai la cheie. Si compar cu Z20lel si z20ler, care nu sunt o mie de ani ca z20net si repet, nu ma refer doar la performante. Nici macar la consum nu se compara.

cat despre dilema cu isgnia, era un cetatean care-si prezinta signumul pe forum, cdti. cetateanu mai are si o insignia cdti si a zis clar ca parca signumul e altceva, chiar daca e urat ca porcu' sau depasit fata de designul insigniei.. e mai calitativ
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@bertone! Daca Signumul e calitativ, Vectra mea e clasa premium sigur.
Ce nu-mi place la Signum este ca aduce prea mult cu Vectra C, inclusiv la interior. Cred ca puteau gandi putin mai mult materialele din care e facut si pozitionarea interiorului sa iasa mult mai bine ca o Vectra C la ”feeling”. Totusi, a conduce Signum, se compara foarte mult cu a conduce SAAB. Cool


Si ca sa fim ontopic, intradevar, intre Signum si Octavia, chiar si noul Superb, nu-i nici o legatura.
  • andrey49

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Deci voi pana la urma ce ati alege intre signum 1.9 si octavia 1.9 ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Signum.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@bertone! Daca Signumul e calitativ, Vectra mea e clasa premium sigur.
Ce nu-mi place la Signum este ca aduce prea mult cu Vectra C, inclusiv la interior. Cred ca puteau gandi putin mai mult materialele din care e facut si pozitionarea interiorului sa iasa mult mai bine ca o Vectra C la ”feeling”. Totusi, a conduce Signum, se compara foarte mult cu a conduce SAAB. Cool
Si ca sa fim ontopic, intradevar, intre Signum si Octavia, chiar si noul Superb, nu-i nici o legatura.


asa este, signumul inca nu a atins calitatea vectrei. uite, masina de-asta nu am avut si raman cu o frustrare in suflet ca nu am condus si eu masina amiral reprezentativa pentru marca Opel si anume VectraB (sa nu mai vb vectra C)
Ca un mic offtopic, bucsele pe fata si pe spate insumate ale unei bucati Signum = bucsele insumate la vreo 3 Vectre si asta spune tot...adica cat de tampit sa fii sa umpli masina aia de rahat cu bucse si care sa fie ratiunea ?

Cat despre comparatia cu Superb...... hai sa fim seriosi ca nu o bate Signum chiar asa la fund din mers. Este aceeasi clasa premium ca si Signum(aaaa pardon ca si Vectra, mea culpa). Condu Superb pe camp si iti vei schimba parerea. Ca si despre Sigum(bine .....Vectra leviteaza acolo, dar asta-i alta discutie)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Superb I am condus in special pe camp(drumuri de tara, deh) si nu mi s-a parut altceva decat o imitatie ieftina a Passatului B5.5. Superb II am avut ocazia sa-l studiez. Este o masina in trend si atat. Oricum, la calitate si finisaje nu au nici o treaba cu ambele Octavii, mult mai reusite.

O masina trebuie sa placa pe exterior, ca prima impresie, apoi in interior trebuie sa te simti bine. Ai vazut Skodele O mai saracacioase? Ai o senzatie ciudata tare cand vezi bordul acela sec, scaunele parca s-ar rupe la cea mai mica atingere, geamurile au un numar limitat de deschideri, ca sa nu mai vorbim de panourile din interior, si mai pot continua. Culmea e ca aceiasi senzatie o am si in Vectra C a lu” cumnatu”. Ehh, in vectra B si Astra G nu am astfel de emotii.

Ma credeti cand va spun ca am ajuns sa-mi fie frica sa schimb Vectra?
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
da bine, superb e caca maka, imita passatul, dar e o masina de calitate. dupa 600 de km facuti in romania nu ai creierii prastie, chiar daca bordul e sec. Cam asa e si cu Signumul
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Si ca sa fim ontopic, intradevar, intre Signum si Octavia, chiar si noul Superb, nu-i nici o legatura.


Da dom'le Signumul este chintesenta automobilului, este zeul motoarelor pe pamant.

Si eu tin la h-ul meu dar nu trebuie dat cu cacao intr-o masina care chiar nu merita batjocorita, si aici ma refer la superb
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
DJINN nu ai inteles nimic !

@77AAA are urmatorul rationament:
1. nu va mai cacati pe voi cu signumul ca nu e mare lucru fata de vectra B a mea(daca signum e calitativ pai vectra mea e premium a zis). Continuand rationamentul, a dedus ca deja nu mai sufera comparatie cu Vectra C a lu cumnata-su... In schimb ca sa fie omenos a mai tras concluzia ca zici ca mergi cu Saab-ul ala 9-3....
2. Superb e cahhhh.... El a mers pe drum de tara cu unul si e naspa...
3. octavia nu se compara cu signum, dar nici cu Superb care e la nivelul lui Passat 5,25
Concluzia mea asupra clasamentului lui:

Vectra C - locul 1 si magna cum laude ; 2. Vectra B - argint si vine tare din urma ; 3. Signum sau din ciclul uite fraierul de neamt cum face o masina din 2004 care sa nu se ridice la pretentiile Vectrei B din 98 ; 4. Saab 9-3 ca e la fel ca Signum (alti idioti suedezii aia sa scoata modelul asta in 2003 depasit de Vectra B) ; 5. Superb ' 6. Octavia

Noroc ca nu am deschis discutia de Agila ca Superb si Octavia mai picau un loc in clasament
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu o mai tineti atat cu Signum ca e tare. Chiar nu e. Signum se vrea continuarea seriei Omega, dar sunt absolut sigur ca Omega B2 daca ramanea in fabricatie, avea mai multe vanzari decat continuarea.

Concret, Signum e o masina banala, ca Vectra C, doar o idee mai personalizata. Cand ma gandesc la personalizare, ma gandesc la motoare puternice, interioare bune, caroserii frumoase, SAAB, Volvo, masini non colocatar al tarii(BeMeVeu, Haudi, Mercedes au respectivii)

Vectra B e o masina din 95, facuta din table si plastice placute la vedere si atingere(pentru mine).

Nu mai postez, ca Bertone intelege ce vrea Sad .
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Signum nu s-a vrut continuarea Omegai. Americanii nu mai vroiau ca Opel sa produca masini din ciclul Omega pentru ca era neprofitabil. Signum a fost o portita prin care Opel Europa mai putea face ceva mai exclusivist.

E o masina banala dar in care Opel a investit multi bani. (vorbind de calitatea materialelor). Ca unora nu le place cum arata bordul sau culoarea plasticului e una. Dar calitatea e alta.

A fost un exercitiu sa vada si ei daca mai pot face masini BUNE. Designul o fi acelasi (inclusiv la bord) dar calitatea e alta. Cine nu crede n-are decat. Laughing

99,99 % din posesorii de pe forum s-au declarat foarte multumiti si chiar impresionati.

Am volan de 300 000 km care arata de 3 ori mai bine decat al unui Golf 5 de 80 000km. Nu scartaie si nu troncane niciun plastic. Nu acelasi lucru pot sa-l zic de Astra F care "pare" mai placuta la atingere dar produce zgomot.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
eu am zis ceva mai sus, insa nimeni nu a fost atent. e vorba de un exemplu metaforic :

nr de bucse pe care le are signumul este mai mare sau egal cu numarul de bucse ale unei vectre B + nr de bucse ale unei vectre C ? Cred ca este....

p.s. : deasemenea de ce majoritatea pieselor de la Signum, care tin de articulatii sau roti, conincid cu cele de Saab 9-3 si nu cu cele de Vectra C (dau eu un exemplu concret cu un etrier sau cu discurile)

Acum sa-ti raspund @77AAA la ideea de personalizare. Treaba care s-a facut cu Signum in ideea de a imprumuta butoane si interior de la Vectra C, e aceeasi treaba care a facut-o Opelul cu Astra G si Astra G Bertone si isi are explicatia in notiunea de globalizare si de reducere a costurilor. Daca nu ai pe bertone tuning de Dambovita sau vreo culoare mai originala si ai o masina echipata ca din fabrica cu culoarea gri, s-ar putea ca lumea sa nu sesizeze ca masina aia e altceva decat un Astra G normal.
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
tonytm , aia 300.000 km au fost facuti toti de tine ? Daca nu , de unde stii ca volanul e original ? Eu am avut Signum , e acelasi volan de la Vectra C si nu mi s-a parut atat de rezistent Rolling Eyes Signumul daca nu are piele in interior e chiar banal , mai ales cu materialul ala de sac de rafie pe scaune Laughing.Cat despre plastice si bord ,sunt aceleasi ca la Vectra .
Superb se vrea o alternativa la Passat , dar e o masina Ok , cu un pret de achizitie aproape de Octavia dar cu un plus de comfort si calitate . La motoare sunt tot pe acolo ambele ,doar ca majoritatea romanilor prefera Vw decat Opel ,mai ales la diesel.
Mie personal imi place Signum ,dar nu as mai achizitiona asa ceva Very Happy
Mi se pare mie ca sunteti mai mult subiectivi decat obiectivi ?
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
Concret, Signum e o masina banala, ca Vectra C, doar o idee mai personalizata


Niciodata Signumul nu va fi o masina mai banala decat Vectra B !

Niciodata Signumul, vectra B sau C nu se vor compara cu noul Superb, fiind generatii diferite. Superbul il poti compara cu Insignia si vei constata ca raportul calitate-pret este in favoarea Superbului, iar Insignia castiga la aspect...
  • alexset

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2010

  • Mesaj Privat
in primul rand nu poti compara puterea. octavia este de 90-101-116-131
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR