Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • danydincentru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 j96
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
a schimbat cnv de curand tot kitul de ambreiaj la un opel vectra-B din 97...motor 1,7 td..(isuzu)..are cnv vreo idee ce pret are?..sunt in italia si la un service mi-a cerut 1000 euro cu tot cu mana de lucru....f f f mult..cat jumate din valoarea masinii...waw...astep un rasp de la voi va rog ca nu stiu ce sa fac..ms frum.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Uite aici.
Si nu am cautat prea mult. Click aici sau daca vrei de la Sachs click aici.
  • danydincentru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 j96
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
u de care ai pus?..care zici ca se merita?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu l-am schimbat la masina mea pentru ca merge foarte bine. Eu as pune de la Sachs pentru ca sunt un nume.
Skip ads

  • julia20069

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
1000 de euro?...glumesti...ai puso gogule........dar cine stie poate o rezolvi si cu mai putin Sad.....LA MULTII ANII SI O CARUTA CU BANIII...
  • danydincentru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 j96
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cn stie daca la opel vectra b 1,7td..mai am vreo pompa de ambreiaj in cutie''...am skimbato pe cea de la pedala si tot nu imi in tra in viteze...si cnv mia zis ca ar tb skimbata cea din cutie...nu mai inteleg nimik......ajutatima va rog ....uff..nu mai inteleg nimik....
  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La pedala ai pompa de ambreiaj si in cutie ai rulment presiune este posibil sa se fi dus rulmentul de nu iti face presiune pompa, trebuie desfacuta cutia ca sa poti da un verdict clar. Un chit de ambreiaj nou care include disc,placa,rulment este maxim 1500 roni (bine poate fi si mai mult dar trebuie sa cauti pe cel mai ieftin)pe un montaj nu stiu cat se cere dar eu mai mult de 5 sau 6 milioane nu as da.
  • danydincentru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 j96
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
boby stiu ca are una la pedala,,,am skimbato noua si degeaba...si un mecanic imi zice ca am una si in cutie..nu mai inteleg nimik...cumva acea pompa care zice el e cu tot cu rulment?...sunt in italia...mecanicii astia zic ca nu au mai umblat la masini ca a mea.....desi pretul care mi l-au dat astia sa imi skimbe tot ambreiajul cu piesele lor face cat jumate din masina....si as vrea sa cumpar piesele din ro ca ma ajunge mult mai ieftin..dar nu stiu exact ce sa cumpar....kit de ambreiaj si pompa din cutie asa cum zice mecanicul asta italian?,sau doar kitul?......nu inteleg ce pompa zice el ca e akolo...desi un alt roman mecanic si el...asa zice...ca e o pompa akolo ca a auzit el cum face cand da sa bage in viteze....uff...greu cu mecanicii astia..mai ales daca nu esti in ro...
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
pompa de ambreiaj e una singura ( aia de plastic de la pedala ) . in interiorul carcasei de la ambreiaj gasesti rulmentul de presiune care e hidraulic , adica in urma presiunii formate de pompa acel rulment debraiaza , apasa pe placa de presiune , e posibil ca rulmentul sa fie defect , ca manopera eu zic ca 1000 e e exagerat ( dar rau de tot ) , ca piese , cred ca te duce pa 1000 ron un kit mai bun , faza e ca la condus normal nu belesti ambreiajul in 2 ani asa ca merge si unul mai ieftin , decizia ta . Cu respect !
  • danydincentru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 j96
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2011

  • Mesaj Privat
da sandu,ai dreptate...ms pt informatie....sa vad ce gasesc in ro...ca aici sunt nebuni astia .......sper sa gasesc si un mecanic.....dar faza e ca se poate sa nu imi fi montat bn pompa astia aia de la pedala.....ca am auzit ca si pompa aia se pune cu atentie..si trebuie stranse suruburile pe rand cate un pic.....dupa ce mia aduso eu am incercat sa ii fac aerisire..are un aerisitor inainte sa intra in cutie..dar tot nu face prsiune..curge picaturi...nu iese cu presiune si pedala e moarta....daca e rulmentu si pompa era buna..mmacar tb sa faca presiune pana in cutie...nu?..dar la mn nu face ....care stiti sa ma lamuriti si pe mn...
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
eu am citit in manualu de intretinere ca la ambreaj exista pompa de la peddala care actioneaza o pompa din cutia de viteze, deci exista 2 pompe.Ai putea sa verifici nivelul lichidului de frana si daca e sub minim sau daca a fost sa completezi si sa incerci sa aierisesti ambreajul, nu stiu exact procedura
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR