Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danielseverin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am o problema cu un astra g 2002 1,6 , imi bate un tachete, va rog mult sa mi ziceti ce pot face sa ii ateneez bataia sau sa imi ziceti daca o sa am probleme mai mari, ps. inca ceva , de citeva zile mi se aprinde becul in bord cu abs de ce?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tachetele zgomotos trebuie inlocuit Very Happy are in interior un arc ce impinge pistonasul care preia jocurile daca acel arc se distruge tachetul nu mai preia jocul dintre supapa si cama de aici si zgomotul,daca tot demontezi axa cu came sfatul meu e sa-i cureti pe toti si sa-l inlocuiesti pe cel/cei defect probabil reziduri din ulei vor bloca pe rand tachetii boala Opelului. Referitor la ABS ideal e diagnoza,de aprins becul se poate aprinde inclusiv de la pus o roata de alta dimensiune(se aprinde in mers) uzura rulment etc....cel mai ieftin testarea electronica daca vrei sa o rezolvi singur da amanunte,se aprinde cand pui contactul si ramane asa?,se aprinde dupa ce pleci de pe loc? se aprinde la franare si ramane aprins?
  • danielseverin

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Tachetele zgomotos trebuie inlocuit Very Happy are in interior un arc ce impinge pistonasul care preia jocurile daca acel arc se distruge tachetul nu mai preia jocul dintre supapa si cama de aici si zgomotul,daca tot demontezi axa cu came sfatul meu e sa-i cureti pe toti si sa-l inlocuiesti pe cel/cei defect probabil reziduri din ulei vor bloca pe rand tachetii boala Opelului. Referitor la ABS ideal e diagnoza,de aprins becul se poate aprinde inclusiv de la pus o roata de alta dimensiune(se aprinde in mers) uzura rulment etc....cel mai ieftin testarea electronica daca vrei sa o rezolvi singur da amanunte,se aprinde cand pui contactul si ramane asa?,se aprinde dupa ce pleci de pe loc? se aprinde la franare si ramane aprins?

Multumesc mult.ABSse aprinde imediat dupa ce plec de pe loc, se mai stinge in mers si se aprinde iar dupa
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Tachetele zgomotos trebuie inlocuit Very Happy are in interior un arc ce impinge pistonasul care preia jocurile daca acel arc se distruge tachetul nu mai preia jocul dintre supapa si cama de aici si zgomotul,daca tot demontezi axa cu came sfatul meu e sa-i cureti pe toti si sa-l inlocuiesti pe cel/cei defect probabil reziduri din ulei vor bloca pe rand tachetii boala Opelului. Referitor la ABS ideal e diagnoza,de aprins becul se poate aprinde inclusiv de la pus o roata de alta dimensiune(se aprinde in mers) uzura rulment etc....cel mai ieftin testarea electronica daca vrei sa o rezolvi singur da amanunte,se aprinde cand pui contactul si ramane asa?,se aprinde dupa ce pleci de pe loc? se aprinde la franare si ramane aprins?
nu are arc aceste motoare sunt pe niste pastile care se uzeaza ,
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur? vorbim despre un motor pe benzina nu confunda cu cele diesel de sorginte ISUZU
  • katto

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2011

  • Mesaj Privat
depinde si de ulei , daca nu-i corespunzator apare zgomot la tacheti ,
cati km are motorul ?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Esti sigur? vorbim despre un motor pe benzina nu confunda cu cele diesel de sorginte ISUZU
. vb serios eu am un c16 nz benzina de origine gm . si este pe pastile nicidecum pe arcuri . desfacut de mine si schimbat tacheti .
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
bate-l si tu !

scuze nu m-am putut abtine. sper sa nu te superi si bafta cu reparatia.
Skip ads

  • Drakusoru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutari, dragi opelisti.

Sunt si eu un nou mandru posesor de opel, dar din pacate, asa cum am eu norocul la masini, am dat de belea. Am de schimbat axul cu came si tachetii, pentru ca bat in prostie. Axul cu came are semne de uzura de agata cu unghia, iar tachetii bat zici ca e druja Smile Acum problema e ca nu stiu cati tacheti are pentru ca as vrea sa-si schimb pe toti daca tot umblu.
Scuze daca v-am deranjat cu o intrebare prosteasca Wink

Salutari.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drakusoru(le) o completare exacta a profilului te poate scuti de multe belele
acum depinde de tipu motorului 1 sau 2 axe cu came si 8 sau 16 tacheti
in 2003 sau facut multe astre cu diferite motoare ,diesel si benzina
  • sped
  • Suspendat
  • 3 mesaje
  • din 18 Sep 2013
  • Astra 2002 Z16xe
  • Iasi
  • sped

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2013

  • Mesaj Privat
ionel dobre a scris:
mecaNIK a scris:Esti sigur? vorbim despre un motor pe benzina nu confunda cu cele diesel de sorginte ISUZU
. vb serios eu am un c16 nz benzina de origine gm . si este pe pastile nicidecum pe arcuri . desfacut de mine si schimbat tacheti .




ESTE VB DESPRE UN ASTRA G 2002 1,6...NU UN ASTRA F DIN 90 SI CEVA....SUNT CEVA DIFERENTE...NU CREZI?
  • Drakusoru

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2012

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:Drakusoru(le) o completare exacta a profilului te poate scuti de multe belele
acum depinde de tipu motorului 1 sau 2 axe cu came si 8 sau 16 tacheti
in 2003 sau facut multe astre cu diferite motoare ,diesel si benzina



Ai dreptate! Imi cer scuze!Nu stiu de ce aveam impresia ca este completat! Crying or Very sad Embarassed
Multumesc frumos pentru amabilitate:)
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
acum este OK
deci 2 axe cu came una admisie una evacuare
si 16 tacheti hidraulici
una bucata garnitura de capac chilasa
2 bucati simeringuri axe cu came
si trebuie vazuta cureaua de distributie cum se prezinta,poate trebuie inlocuita si ia,cu role si intinzator
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR