Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ma intreb de ce pot pune jante doar cu 4 prezoane daca masina e din 2004.. Aceleasi modele, dar mai vechi, au jante si cu 5 prezoane.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nmu a scris:Ma intreb de ce pot pune jante doar cu 4 prezoane daca masina e din 2004.. Aceleasi modele, dar mai vechi, au jante si cu 5 prezoane.

Asta sa fie ultima ta problema legat de masina.Daca merge bine crezi ca te intereseaza ca ai 4 si NU 5 prezoane!
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ai dreptate:) Dar multe din jantele ce mi-au placut sunt cu 5 prezoane
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numarul de prezoane e stabilit de producator (din cate am bagat de seama) functie de puterea motorului.
De exemplu, Astra G, motoarele sub 100 CP (Z16SE, Z14XE, Y17DT) aveau 4 prezoane. Cele peste 100 (Z16XE, Y20DTH, etc) aveau 5
Poti sa treci de la 4 la 5 prezoane, dar nu merita investitia. In principiu, cel putin la jantele originale, gasesti acelasi model si cu 4, si cu 5 prezoane.
Skip ads

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles, merci jE.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Cel mai simplu ca sa treci de la 4 la 5 prezoane e sa iti faci flansa.


Adi G.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu in ce consta flansa, dar nu as vrea sa ma complic doar pentru ca vreau eu 5 prezoane Smile
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca au pus 4 prezoane pentru ca e mai ieftin Laughing . Chestia cu puterea nu se verifica. Unele masini foarte puternice au prezoane mai putine decat altele cu putere mai mica.
Skip ads

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ma gandeam ca poate asa a fost facuta gama Njoy, cu 4 prezoane.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nmu a scris:Nu stiu in ce consta flansa, dar nu as vrea sa ma complic doar pentru ca vreau eu 5 prezoane Smile

Salut!
Nu e ceva complicat, cam asta e o flansa Poza flansa.
Flansele le poti face la un strungar care a mai facut, sau le poti cumpara de la diversi producatori de componente aftermarket pt masini....gen sparco. Daca strungarul face treaba buna, iesi f ieftin.


Adi G.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Poate nu ma pricep eu, dar in poza e trecere de la 5 prezoane la 5 prezoane. Ce face flansa aia e sa scoata in afara jeanta cu 15 mm cu toate implicatiile ce rezulta din asta (roata poate atinge aripa la comprimare maxima a suspensiei sau la virare maxima).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mai sunt diferente intre flansa din poza si ce se doreste de @nmu: prezoanele trebuie sa se infileteze in flansa si implicit in butuc. Se pune intrebarea daca prezoanele cu capul ingropat care prind flansa de butuc si filetul taiat in flansa pentru prezoanele ce prind roata de flansa vor rezista la gropile patriei. Decat sa afli ca nu rezista mai bine schimbi butucii si daca nu iesi mai ieftin macar este sigur.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mie asemenea solutii facute la noi la strung nu mi se par sigure. Poate daca sunt facute de firme consacrate. De multe ori cand am luat gropi(a se citi cratere) in viteza mí-a stat inima si in echiparea originala.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
@stelea, aia e o poza luata la intamplare de pe net, sunt flanse care fac trecere de la 4 la 5 prezoane.
@gabi, @daniel am amici care folosesc flanse de ani buni, si nu luate de la la cinestie ce firma, ci facute la strung, de asemenea am cunostiinte care folosesc masina la drift, si au flanse tot facute la strung, pana acum n-am auzit pe niciunul sa aiba probleme cu ele.
@nmu, daca vrei sa folosesti flanse trebuie sa fi f atent la ET-ul jantelor care vrei sa le folosesti sa nu dai cu anvelopa in aripa.

Adi G.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Salutare!
@stelea, aia e o poza luata la intamplare de pe net, sunt flanse care fac trecere de la 4 la 5 prezoane.
@gabi, @daniel am amici care folosesc flanse de ani buni, si nu luate de la la cinestie ce firma, ci facute la strung, de asemenea am cunostiinte care folosesc masina la drift, si au flanse tot facute la strung, pana acum n-am auzit pe niciunul sa aiba probleme cu ele.
@nmu, daca vrei sa folosesti flanse trebuie sa fi f atent la ET-ul jantelor care vrei sa le folosesti sa nu dai cu anvelopa in aripa.

Adi G.


Asa mai vi d-acasa.
Plusul de milimetri dat de distantier trebuie scazut din ET-ul jentii. Nu se merita pentru atat lucru (sa ai 5 prezoane in loc de 4) sa faci atatea modificari (doar daca nu ai deja niste super jenti cu ET-ul mai negativ exact cat plusul dat de distantier.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Asa mai vi d-acasa.
Plusul de milimetri dat de distantier trebuie scazut din ET-ul jentii. Nu se merita pentru atat lucru (sa ai 5 prezoane in loc de 4) sa faci atatea modificari (doar daca nu ai deja niste super jenti cu ET-ul mai negativ exact cat plusul dat de distantier.

Ai dreptate. Ma bucur ca m-ati lamurit cu prezoanele si flansa. Multumesc Mr. Green
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR