Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegi, in zona inc are locuiesc intre blocuri este destul teren liber transformat in parcare. Eu doresc sa imi construiesc un garaj din lemn fara fundatie. In zona au fost garaje din tabla aproximativ 20 din care au rezistat 3 (proabil aveau autorizatie) .

A mai construit cineva asa ceva?
Am nevoie de autorizatie de constructie?
Cum trebuie procedat?
Ce riscuri implica ? (incediu etc)
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Indiferent de ce materiale folosesti , lemn , fier, sau bca iti trebuie proiect, autorizatie de constructie, aprobarea primariei ca , folosesti in interes propiu terenul.
De construit il poti constru relativ usor
lCum trebuie procedat? -pai in primul rand trebuie sa mergi la primarie si sa ceri in chirie pe mai multi ani terenul dar si in caelasi timp sa vezi daca ti se aproba sa construiesti garaj pe el.Dupa ce ai aceste aprobari , incepi proiectul , cu toate autorizariile ( te costa de nu vrei sa stii).Dupa ce ai aceste autorizatii(daca ti se aproba sa faci garaj pt autoturism din lemn) , incepi constructia propiu zisa.
Succes
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ideea era ca la constructii fara fundatie nu-ti trebuie autorizatie, dar asta e valabil pe terenul tau personal. Pe terenul primariei e cu totul alta poveste si difera de la primarie la primarie.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Iti trebuie autorizatie de constructie, indiferent de ce fel de garaj vrei sa construiesti, dar inainte trebuie sa ai un contract de inchiriere a terenului. Au ramas cu garaje cei care mai aveau valabile contractele de inchiriere cu primaria, dar cind le expira contractul, le vor desfiinta si pe acelea. Dupa parerea mea, si crede-ma ca stiu ce spun, nu vei obtine nici o autoriatie pentru garaj indiferent din ce-l construiesti.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pana nu te duci la primarie sa intrebi care este treaba cu acel teren, orice sfat dat aici e inutil. Serviciul de urbanism din cadrul primariei iti poate da un raspuns exact despre situatia acelui teren. In cazul in care se stabileste ca respectivul teren va fi concesionat pt construirea de garaje va trebui sa depui o cerere, e posibil ca acele locuri sa se liciteze. Tot serviciul de urbanism iti va spune ce tip de garaj poti construi pe acel teren, daca iti va fi atribuit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR