Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
De vreo sapt mi-am luat si eu permisul, si am inceput sa merg cu masina familiei un Opel Astra din 2000 cu motor Y17DT.Fata are in jur de vreo 203.000 km si face cam prea multe figuri.Adica nu prea are vlaga asa.Mereu merg cu piciorul in podea ca sa-mi accelereze si mie normal si abia dupa 2500-3000 de RPM mai prinde curaj dar nu cum trebuie.Ce poate avea?Mentionez ca mie imi statea inainte aprins becul de la Check engine si mergea perfect, acum nu se mai aprinde deloc.Cat e becul de la Check engine e avion, cand e stins e leguma.
Skip ads

  • cetin

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca se aprinde Check Engine inseamna ca ai o eroare memorata...Incearca sa faci o diagnoza si sa vezi care sunt codurile de eroare,
iar in functie de aceste coduri vei sti care e buba ... Numai bine!
  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca la 1,7, trebuie sa mergi putin mai "sportiv" ca sa ai viata. adica sa schimbi vitezele in jur de 2500, sau macar peste 200
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pei Check engine imi apare ca are bujia 2 arsa.La diesel nu conteaza ca e o bujie arsa.Si tind sa cred ca trebuiesc refacute lipiturile la calculator.Si de cand e pe mainile mele a vazut si 5000 de RPM asta doar ca sa compensez prin faptul ca n-are vlaga in ea.
Skip ads

  • tirnaveni

  • Mesaje scrise: 555
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
daca ai luat permisul acum si mergi cu 5000 rpm si te plingi ca nu are vlaga iati un x8 sau vrei sa -i lasi pe ai tai fara masina ?
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
DeejayB a scris:Pei Check engine imi apare ca are bujia 2 arsa.La diesel nu conteaza ca e o bujie arsa.Si tind sa cred ca trebuiesc refacute lipiturile la calculator.Si de cand e pe mainile mele a vazut si 5000 de RPM asta doar ca sa compensez prin faptul ca n-are vlaga in ea.
Vezi ca distrugi motorul la 5000rpm,incearca sa schimbi peste 2500 ca masina va avea vlaga...poate sa fie si lipiturile,poate sa fie orice... sau sa nu aiba nimic...numai ca trebuie luate pe rand(nu compara un diesel cu benzinar)bafta.
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Schimba debitmetrul, curata EGR si galeria de admisie si vei vedea diferenta....asta daca nu ai vreo problema majora....aaa, si nu uita sa schimbi si filtrul de aer pe la max 5k-7k km.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Toate consumabilele sunt schimbate la timp.Si credeti-ma daca voi ati merge cu ea la fel ati schimba.e mult prea fara vlaga.in trafic merg ca melcu pe banda intai, si ma rog de ea cand intru in depasire sa pot sa depasesc mai repede.
Skip ads

  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
DeejayB a scris:Toate consumabilele sunt schimbate la timp.Si credeti-ma daca voi ati merge cu ea la fel ati schimba.e mult prea fara vlaga.in trafic merg ca melcu pe banda intai, si ma rog de ea cand intru in depasire sa pot sa depasesc mai repede.
Turbina o simti pe la 2100rpt ca intra?
  • dan1980_25

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2007

  • Mesaj Privat
scoate mufa de la debitmetru ca sa vezi daca trage. Eu am patit la fel cu a mea si cu mufa scoasa mergea super. Am schimbat debitmetru si acum masina are din nou viata.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
nelu.1270 a scris:
DeejayB a scris:Toate consumabilele sunt schimbate la timp.Si credeti-ma daca voi ati merge cu ea la fel ati schimba.e mult prea fara vlaga.in trafic merg ca melcu pe banda intai, si ma rog de ea cand intru in depasire sa pot sa depasesc mai repede.
Turbina o simti pe la 2100rpt ca intra?


In jur de 2500 cam asa parca isi mai revine putin.Normal turbina trebuie sa intre la 1800RPM in functiune.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
dan1980_25 a scris:scoate mufa de la debitmetru ca sa vezi daca trage. Eu am patit la fel cu a mea si cu mufa scoasa mergea super. Am schimbat debitmetru si acum masina are din nou viata.


O sa scot si mufa sa vad cum se comporta, dar asta cand o sa o duc undeva specializat.Daca-mi bag eu urechile o fac de comanda.
Skip ads

  • dan1980_25

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mufa se scoate usor. Are o clapeta de siguranta care se deschide exact ca o cutie de chibrituri inspre stanga cum te uiti la motor, apoi tragi usor de mufa inspre tine si iasa.
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ieri si-a revenit dupa ce am mers putin mai in forja cu ea.Si am experimentat o imensa anomalie.Eram in treapta a 5-a piciorul in podea si ea-mi tinea constant 2000 de RPM si 80 km/h.Nici nu crestea nici nu urca cu piciorul in podea si treapta a 5-a.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
DeejayB a scris:Ieri si-a revenit dupa ce am mers putin mai in forja cu ea.Si am experimentat o imensa anomalie.Eram in treapta a 5-a piciorul in podea si ea-mi tinea constant 2000 de RPM si 80 km/h.Nici nu crestea nici nu urca cu piciorul in podea si treapta a 5-a.
Nu e anomalie ca sa cresti brusc viteza de 80 km/h in treapta a 5-a e aproape imposibil...de ce nu mergi cu treapta 4 sau 3 la viteza aceea sa vezi ce forta are si poate creste mult mai repede...dieselul trebuie invatat si simtit cand si ce ii place.
  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
debitmetru sigur. ai scos mufa?
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
boris_dinamo a scris:debitmetru sigur. ai scos mufa?


N-am apucat sa umblu la ea.Astazi cred ca o sa fac niste probe daca am pe unde sa ma ascund de tata.Sa nu zica ca-i stric febletea de cazan.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Deejay, acum nu te supara pe mine, dar masina aia nu trebuie sa fie cazan.
Depinde si de stilul de condus si de motor si de ce ai nevoie.
tu in momentul asta esti un copilas, dovada ca ai dus saracul motor pana in 5000ture degeaba, sau poate la o liniuta...
Em m-am dat jos de pe 130cp pe un 70cp si mi se pare lenes si nesimtit, dar asta e masina... fiecare motor cu ce poate... Si nu o sa mai iau la trante cu alte masini, caci nu asta e scopul masinii actuale....
Faptul ca tu in a 5-a la 80 la ora cu 2000ture calci pedala la podea, arata ca nu te-a invatat nimeni sa conduci un diesel asa cum trebuie.
Ai grija cum accelerezi si cum conduci masina, caci daca ai talpa grea si o abuzezi vei risca sa te duci la taicatu cu turbina sfartecata si sa-i zici ca e cazanul prost...
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:Deejay, acum nu te supara pe mine, dar masina aia nu trebuie sa fie cazan.
Depinde si de stilul de condus si de motor si de ce ai nevoie.
tu in momentul asta esti un copilas, dovada ca ai dus saracul motor pana in 5000ture degeaba, sau poate la o liniuta...
Em m-am dat jos de pe 130cp pe un 70cp si mi se pare lenes si nesimtit, dar asta e masina... fiecare motor cu ce poate... Si nu o sa mai iau la trante cu alte masini, caci nu asta e scopul masinii actuale....
Faptul ca tu in a 5-a la 80 la ora cu 2000ture calci pedala la podea, arata ca nu te-a invatat nimeni sa conduci un diesel asa cum trebuie.
Ai grija cum accelerezi si cum conduci masina, caci daca ai talpa grea si o abuzezi vei risca sa te duci la taicatu cu turbina sfartecata si sa-i zici ca e cazanul prost...


Fara suparare, dar poate ar trebui sa mergeti si voi cu ea, asa poate nu as mai fi criticat pentru cum merg cu ea.Astazi de exemplu nu am avut probleme mari cu ea pt ca isi revenise si mergea in parametri normali.Dar cand nu merge in parametri normali o fortez pentru a putea tine pasu cu traficul din Bucuresti.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu n-am de ce sa ma supar, si sper ca nici tu nu te supara. M-a enervat ca ai zis cazan la masina tatului tau, care probabil a muncit sa si-o ia si a luat-o pentru a-si face treaba cu ea, nu pentru a o duce la 5000RPM. 5000RPM e abuz pentru motorul ala....
iar din felul in care te-ai exprimat ai cam aratat ca nu prea realizezi valoarea banului si a masinii in romania...
daca vrei sa faci ceva, strange bani si fa-i o vizita lui maiandrei ca sa iti faca el o diagnoza cum trebuie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR