Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • ovydyu90

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Imi vine greu sa cred ca poti atinge asa viteze...nu cred ca motorul de 1.4(c14nz) e in stare de 190-200,eu zic ca 160 merge,maxim 170 daca e vale si bate vantu din spate. Totusi ee un motor de 1.4 de 60 de cai...sa fim realisti.
Skip ads

  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
poate aveti dreptate...c14nz nu prinde...n-am testat deci nu ma bag!poate prinde,dar ridicata pe cric Smile)))
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
miine o sa fac si eu o proba sa vad cat prinde c 14 se in treapta 2 si 3 si o sa va spun dar mai conteaza foarte mult si dimensiunea cauciucurilor (eu le am akm mai mici pe fata si cred ca o sa ia o viteza mai mica raportat la turatie intr-o anumita treapta) 185/55/14
  • bushy

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
O sa iti indice o viteza mai mare pentru ca roata se invarte de mai multe ori ( adica mai multe impulsuri) .
Skip ads

  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bushy a scris:O sa iti indice o viteza mai mare pentru ca roata se invarte de mai multe ori ( adica mai multe impulsuri) .
eu ma refer la viteza reala de deplasare (pe un gps)nu ce arata bordul ca stiu ca arata mai mult; la 120 pe bord am 108 pe gps
  • andrei_sebi18

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu astra f 1.4 C14SE 82 cai cu a 3a 130 turata la maxim pe rosu a 2a 80
Viteza maxima cu care am mers eu cu ea a fost 160 nu cu pedala la podea, mai putea da e periculos
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Astra F 95', C18NZ, 90cp, 100 kmh, treapta a2a, 5.5k turatii. (Vara trapa si geamuri inchise, portbagaj gol.)
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alessandro23 a scris:Astra F 95', C18NZ, 90cp, 100 kmh, treapta a2a, 5.5k turatii. (Vara trapa si geamuri inchise, portbagaj gol.)


=))) tare asta cu trapa si geamuri inchise si portbagaj gol Smile))))
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mergi tu cu trapa si geamuri deschise si portbagajul plin si ai sa vezi ce inseamna.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mariod a scris:Mergi tu cu trapa si geamuri deschise si portbagajul plin si ai sa vezi ce inseamna.


viteza maxima intr-o anumita treapta nu e influentata de aerodinamica masini si nici de greutatea pe care o are in portbagaj (mai ales ca vorbim de treapta 3 ),timpul in care se ajunge la viteza maxima intr-o anumita treapta este influentat de aerodinamica si de greutatea din portbagaj Smile

daca masina se duce in treapta 3 la 140km/h in 20 de secunde cu geamurile inchise si portbagajul gol atunci cu geamurile deschise si portgabajul plin in treapta 3 ajunge la viteza de 140km/h in 30 de secunde (valorile secundelor sunt fictive )
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
viteza maxima intr-o anumita treapta nu e influentata de aerodinamica masini si nici de greutatea pe care o are in portbagaj (mai ales ca vorbim de treapta 3 ),timpul in care se ajunge la viteza maxima intr-o anumita treapta este influentat de aerodinamica si de greutatea din portbagaj Smile

daca masina se duce in treapta 3 la 140km/h in 20 de secunde cu geamurile inchise si portbagajul gol atunci cu geamurile deschise si portgabajul plin in treapta 3 ajunge la viteza de 140km/h in 30 de secunde (valorile secundelor sunt fictive )
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Serios? Umple tu portbagajul cu 10 saci de nisip/ciment/etc si sa vezi ca nu mai prinzi aceeasi viteza in a 3-a, cat de mult ai trage tu de masina. Nu e normal ca o masina mai grea sa nu prinda aceeasi viteza cu una mai usoara?
Skip ads

  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
e normal ca timpul in care ajunge la o anumita viteza sa difere!
pune doua motoare de acelasi tip,sa luam exemplu doua Dacia Logan de 1.4,ca-s masini noi,motoare noi..si pui pe una 10 saci de ce vrei tu si pe una o lasi goala si ai sa vezi ca o sa difere doar timpul in care ajunge la o anume viteza dar viteza o sa fie aceeasi Smile
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Bine, nu-ti mai zic ca zic degeaba. Cand vei incerca cu propria masina o sa iti dai seama, pana atunci considera ce vrei tu...si mai citeste putin si vezi cum e influentata puterea in fct de greutate.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
crede-ma c-am incercat,nu cu saci de ciment ci cu persoane,am observat faptul ca masina e mai vioaie cand sunt singur in masina si asta e normal,dar tot la viteza aia ajung si cu inca 4 persoane in masina decat ca trag mai mult de ea Smile
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MDL a scris:crede-ma c-am incercat,nu cu saci de ciment ci cu persoane,am observat faptul ca masina e mai vioaie cand sunt singur in masina si asta e normal,dar tot la viteza aia ajung si cu inca 4 persoane in masina decat ca trag mai mult de ea Smile

aceeasi viteza in aceeasi treapta in aceeasi turatie ?Smile
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Alessandro23 a scris:
MDL a scris:crede-ma c-am incercat,nu cu saci de ciment ci cu persoane,am observat faptul ca masina e mai vioaie cand sunt singur in masina si asta e normal,dar tot la viteza aia ajung si cu inca 4 persoane in masina decat ca trag mai mult de ea Smile

aceeasi viteza in aceeasi treapta in aceeasi turatie ?Smile


Da!
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Alessandro23 - lasa-l ma, e grea logica.
Masina merge la fel si usoara si super grea, tot aceeasi masina e nu? [=))]
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
poate stau eu mai prost cu logica,explica-mi tu de ce ar diferii viteza maxima si nu timpul in care ajungi la viteza maxima cu o masina incarcata si una goala si argumenteaza sa inteleg si eu ca poate ai dreptate si gresesc eu undeva ( cu toate ca am testat ce zic,nu vorbesc din tutoriale citite pe forumuri )
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu ti se pare normal ca un motor ce trebuie sa traga mai mult nu va ajunge la aceeasi viteza in aceleasi turatii?
Cu cat e o masina mai grea, motorul e mai solicitat, se tureaza mai mult pt a incerca sa ajunga la aceeasi viteza X si nu se mai ajunge la aceeasi viteza, mai ales in aceeasi turatie.

Dar in fine, tu stii cel mai bine ce ai facut cu masina ta, a ta e mai smechera si nu tine cont de fizica:d. Salutare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR