Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
MDL are perfecta dreptate Smile
daca masina are greutate nu inseamna ca nu prinde aceasi viteza cum este goala, difera doar timpul in care prinde viteza maxima in acea treapta.
Skip ads

  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
tymonelu a scris:MDL are perfecta dreptate Smile
daca masina are greutate nu inseamna ca nu prinde aceasi viteza cum este goala, difera doar timpul in care prinde viteza maxima in acea treapta.


lasa-i frate...ca lu' astia cand pune greutate pe masina li se micsoreaza raportu' de la cutie Smile)) se modifica pinioanele datorita legilor fizicii Smile)))))
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ce discutie interesanta...hai sa va povestesc ce am patit eu.singur in masina,in a 5a la 100 aveam 2200 ture.cand eram 5 in masina,la aceeasi viteza in aceeasi treapta aveam 3000 ture.concluzia:cutia s-a transformat din lunga in scurta datorita greutatii.si mai era ceva.cand m-am uitat pe volan,sigla se modificase din opel in renault.
cum se poate abera in asemenea hal?indiferent de greutate,rapoartele se pastreaza.in trepte mici se ajunge fara probleme la aceeasi viteza dar ce-i drept in timp mai lung.ce se poate intampla,e ca poate nu va mai ajunge la viteza maxima.de ex,motorul meu fiind de 71 de cai,nu are putere nici goala sa foloseasca toata treapta a 5a.la vale a ajuns la 4800 ture.pana la 6000 nu are putere sa ajunga decat in celelalte trepte.DA,se poate modifica turatia cand ai greutate daca iti patineaza ambreiajul.dar si acolo e discutabil.
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu vreau sa credeti ca ma bag in ajutorul lui MDL dar aici nu este vorba de viteza maxima a masinii in ultima ei treapta de viteza (atunci ar fi influentat greutatea masinii viteza la care se ajunge) raportul turatie-viteza este acelasi indiferent de greutatea din masina. Mariod ce ai zis tu inainte se intampla numai daca patineaza ambreiajul;
Skip ads

  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
hmm.. hai sa te intreb altceva.. daca tu urci o panta.. singur in masina.. in treapta a 3 a( iti garantez ca) aceeasi panta o sa o urci in treapta a 2 a daca esti incarcat?
Smile
pt ca masina ta nu o sa mai aiba aceeasi putere si aceeasi viteza maxima in aceeasi treapta in aceleasi turatii pt ca forta gravitationala nu doarme Smile masina ta fiind mai grea se apasa mai mult in sol. daca viteza maxima a masinii nu poate fi modificata pt ca e maxima... (170, 220, 240, s.a.m.d.) greutatea masinii poate fi modificata.
Cam asa as putea sa'ti explic somnoros fiind... scuze daca nu m'am facut inteles.
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu raman la parerea ca daca in treapta 2-a cu 100 kg in masina la 6000 ture am viteza de 90 km/h aceeasi vitaza o sa am si cu 400 kg la 6000 ture tot in treapta 2-a;
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Omul poate are probleme cu ambreiajul, si atunci daca umple porbagajul cu ciment incepe sa patineze si normal sa difere turatia/viteza/trapta/ce vreti voi. Very Happy
  • BZ-36-JON

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1993 c14se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mai asteptam si alte pareri si o sa ne dam seama cum sta treaba si poate o sa inteleaga ca raportul ramane acelasi.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
BZ-36-JON a scris: Mariod ce ai zis tu inainte se intampla numai daca patineaza ambreiajul;


Doar acum am vazut ca deja ai amintit de ambreiaj.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
deja i-ati bagat prea mult in seama pe baietii astia si consider ca nu mai e nevoie sa discutam cu ei,ei vorbesc din ce-au citit,eu vorbesc din ce-am testat. ne pierdem timpu' cu ei,le-am explicat toti cum sta treaba dar ei nu vor sa inteleaga,noi ne-am facut datoria de colegi de forum sa-i lamurim in legatura nu niste lucruri,sau mai bine zis sa-ncercam sa-i lamurim Smile))

suntem offtopic de mult,problema s-a rezolvat,cel care-a deschis topicu' a aflat ce vroia sa afle a inteles si gata!

Daca astia doi colegi ai nostrii vor sa-i mai lamureasca si altii in legatura cu greutatea si toate celelalte sa-si deschida topic sa se convinga ca toata lumea or sa fie contra lor si poate asa se conving ca poate nu suntem noi destul de convingatori!
haideti sa nu mai poluam topicul asta cu discutii total aiurea fata de titlul pe care-l are!


Salutari,MDL
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MDL a scris:deja i-ati bagat prea mult in seama pe baietii astia si consider ca nu mai e nevoie sa discutam cu ei,ei vorbesc din ce-au citit,eu vorbesc din ce-am testat. ne pierdem timpu' cu ei,le-am explicat toti cum sta treaba dar ei nu vor sa inteleaga,noi ne-am facut datoria de colegi de forum sa-i lamurim in legatura nu niste lucruri,sau mai bine zis sa-ncercam sa-i lamurim Smile))

suntem offtopic de mult,problema s-a rezolvat,cel care-a deschis topicu' a aflat ce vroia sa afle a inteles si gata!

Daca astia doi colegi ai nostrii vor sa-i mai lamureasca si altii in legatura cu greutatea si toate celelalte sa-si deschida topic sa se convinga ca toata lumea or sa fie contra lor si poate asa se conving ca poate nu suntem noi destul de convingatori!
haideti sa nu mai poluam topicul asta cu discutii total aiurea fata de titlul pe care-l are!


Salutari,MDL

Mai acesta cred ca am fost destul de respectuos... ar fi ok din partea ta sa nu mai formezi opinii si pt. ceilalti, nu am venit p forumu asta sa caut bagare in seama si nici sa fiu jicnit gratuit de unu care sta in spatele monitorului si isi rupe degetele pe tastatura Smile ia'te de urechi singur si revizuiesteti postul.
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@MDL hai ca mai ai putin si primesti a doua steluta.
vad ca 75 % din mesajele acestui topic sunt scrise de tine.
Bafta in continuare!

a doua 90km,a treia 140km iar a patra 190km!probat de mine!
si a 5-a? sare de 200? sau o ia de la 0 Oare? , nici nu trebuie sa o mai da, oricum nu avem drumuri pt viteze asa mari. Very Happy
Ma bate gandul sa imi cumpar si eu un astra F, vad ca aveti pareri foarte bune. Very Happy
Skip ads

  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
@Alessandro23 nu cred ca te-am jiCnit (eventual te jiGneam daca aveam ceva personal cu tine ) N-o sa-ti mai zic nimic,crede-ma ca n-o sa mai iegziste vorbe urate din partea mea la adresa ta!Sal!
  • Alessandro23

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
MDL a scris:@Alessandro23 nu cred ca te-am jiCnit (eventual te jiGneam daca aveam ceva personal cu tine ) N-o sa-ti mai zic nimic,crede-ma ca n-o sa mai iegziste vorbe urate din partea mea la adresa ta!Sal!
sa cresti mare
  • astra sedan

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cred ca viteza maxima difera in functie de cat de "omorat " este motorul
  • alexastraf

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu i-am dat 130 km/h cu a3 c18nz dar am cutie lunga f16wr
Doar daca voi aveati cutie f18wr......
  • insane_mcd

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu tot nu inteleg rostul topicului...si in afara de pustanii fustrati ..ceilalti colegi de pe forum mai experimentati stiu ca peste 100 km/h vitezometrul are o decalare de peste 10 km pe ora....undeva la 160 ai de fapt 146-148..cine nu ma crede sa mai caut pe prietenul google....asa ca....nu poti sa ti dai seama exact ce viteza ai decat pe filmarea de la radar.....vitezometrul este un instrument de masura nu de precizie.
ms pentru timpul acordat
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
a 1-a= nu am incercat
a 2-a= 100
a 3-a= 148
in rest nu mai era loc. masina de la semnatura x16szr modificat in c16se, cutie WR, roti 175/65/14.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
0va a scris:a 1-a= nu am incercat
a 2-a= 100
a 3-a= 148
in rest nu mai era loc. masina de la semnatura x16szr modificat in c16se, cutie WR, roti 175/65/14.


circumferinta rotilor conteaza mult,iti poate da o eroare mai mare sau mai mica a kilometrajului,chiar si cu dimensiunile date de producator kilometrajul tot are eroare incepand de la 100-120km/h. cel mai bine masuram cu GPS-ul Smile
  • AB80GDY

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
masurat pe gps, pana la viteza maxima prinsa de masina, eroarea imi este de 10km. 170 pe bord, 160 pe gps...

in intai 30-40
in a doua 70-80
in treapta a treaia 120-130 6000ture
motor X14XE
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR