Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca ma puteti ajuta,asa ca va voi expune intentia mea:in concediul care va incepe in jur de 03.09. vreau sa fac turul Moldovei,cu tot ce implica acest lucru,adica,in primul rand multi km.,dupa aceea cazare,masa,locuri ideale de vizitat si nu in ultimul rand intalniri de taina ale opelistilor.Va rog sa ma ajutati in tentativa mea si va multumesc anticipat pt. mesajele voastre Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
salut!
daca vrei ajutor profesionist da-i un mesaj personal lui octav_bz. a facut cam toata tzara si stie locurile de interes. Pe mine m-a ajutat foarte mult vara asta cand am vizitat zona maramuresului. apeleaza ce incredere ca e super baiat si te va ajuta.
In rest ia netul de coada google in special si sonymap-ul si fa-ti un traseu.
Vezi poate te ajuta si subiectul :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=7702

Concediu placut!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nigab, nordul Moldovei este una din cele mai frumoase zone ale tarii.Zi-mi cat vrei sa stai,unde vrei sa dormi,iti pot face niste recomandari utile.Stiu f bine zona,ce merita vazut,cum sunt drumurile...
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
concediu placut. pt. altii s-a terminat.....
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Am harta Romaniei destul de detaliata si in principiu cam asta ar fi traseul:Buc.-Constanta-2Mai,de unde rapesc 2(doi)copii ai mei si personali,dupa care ma deplasez pe traseul Constanta-Tulcea-Braila-Galati-Tecuci-Marasesti-Bacau-Piatra-Neamt si de aici incepe distractia.Eu am zis sa o iau spre Lacul Rosu-Gheorghieni-Borsec-Ceahlau-Durau-Targu-Neamt,cu manastirile aferente,inclusiv Ion Creanga-Suceava-Radauti-Putna-Radauti-Sucevita-Moldovita-Campulung-Moldovenesc-Vatra Dornei-Bistrita-Reghin-Sovata(unde face Nicu armata)-Praid-Odorheiu Secuiesc-Brasov-Buc.Timp:aprox.10zile.Ce ziceti,astept idei.Multumesc.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nigab,ai treaba la Tulcea?Ptr ca altfel e mai simplu sa ajungi in Moldova pe traseul Constanta-Harsova-Slobozia-Buzau-Focsani-Bacau-Piatra Neamt.Daca mergi pe traseul scris de mine mai sus,cum treci de Focsani fa stanga si mergi pe Valea Putnei pana la Lepsa.E o zona frumoasa, vezi cascada Putna,foarte frumoasa,daca vrei te opresti si la Odobesti la crame,iei si tu un vin bun.La Lepsa e o pastravarie, dar si multe pensiuni nu f scumpe.Ai putea face aici primul popas mai ales ca vii de la Constanta.In nici un caz sa nu incerci sa mergi din Lepsa spre Tg Secuiesc prin Ojdula!E drumul praf!Iti rupi masina.Mai bine intoarce-te si mergi pe E 85 pana la Bacau,apoi stanga spre Piatra Neamt.Ai grija la radare,mergi aproape numai prin localitati intre Bacau si P Neamt.Piatra Neamt e un oras care mie imi place foarte mult.Apoi vezi ca langa Targu Neamt e statiunea Oglinzi.Am trecut pe acolo acum vreo 3 ani, erau si zimbri in rezervatie.Nu stiu de unde esti ca sa iti recomand un traseu optim...nu stiu daca vrei sa dormi si la cort sau doar la pensiuni.Oricum nu rata manastirile de langa Tg Neamt.Cum mergi spre Nord prima e Varatec, apoi Agapia, care dupa parerea mea e cea mai frumoasa din tara.E o manastire pictata de Grigorescu, muzeul manastirii e de departe cel mai bine documentat.Din sosea pana la manastirile Varatec si Agapia sunt cam 6 km, drumul e praf, zici ca a fost bombardat de curand,rusine sa le fie autoritatilor de acolo.Insa merita acei 6 km de chin.Cumva in spatele manastirii Agapia sunt locuri superbe de pus cortul,chiar pe parau.Pensiuni sunt o droaie, gasesti cam cu 400.000 camera pe noapte.Tot in acea zona viziteaza si casa memoriala Ion Creanga.Iti vei aminti cu siguranta de copilaria petrecuta la bunici...Mai in nord este statiunea Durau, de unde poti intra in parcul national Ceahlau!O statiune cocheta foarte putin cunoscuta si mediatizata spun eu.Destul de scumpa totusi.E un camping se cheama Ursulet in care poti pune cortul contra sumei de 100.000 lei si ai si dus cu apa calda.Din Durau se poate ajunge spre Toplita prin Borsec, insa nu stiu daca merita!Acum ti-am zis ca m-ar fi ajutat sa stiu exact ce traseu ai vrea sa faci.Ptr ca am inteles ca ai destul timp la dispozitie da o fuga si pana la Lacul Rosu si Cheile Bicazului e o zona superba.(drumul de contur al lacului Izvorul Muntelui-cel mai mare lac de acumulare din Romania e super).In Lacul Rosu e un camping ieftin.Eventual te poti intoarce apoi in Moldova prin Toplita-Vatra Dornei.La Vatra Dornei merita sa ajungi,e un oras curat, foarte frumos, cu un parc plin de veverite si cu izvoare de ape minerale.Foarte misto drumul pana la Vatra Dornei, pe valea Bistritei.Din Vatra Dornei ia-o spre Campulung Moldovenesc,insa pana sa intri in oras fa stanga pe "drumul manastirilor".La drumul Vatra Dornei Cl Moldovenesc se lucra in iulie, e fost f nasol, semafoare multe s denivelari.Insa drumul manastirilor e foarte bun cu peisaje frumoase.Obcinile Bucovinei sunt zone ca din basme.Aici vezi manastirile Moldovita, Sucevita si mult in Nord, aproape d e ranita cu Ucraina, Putna.Toate sunt frumoase, cu un plus pentru Moldovita spun eu.La Putna e un muzeu frumos in care este, printre altele si o copie a sabiei lui Stefan cel Mare.Apoi pe drumul de intoarcere-Radauti-Suceava-Falticeni mai sunt manastirile Arbore (la care nu am fost din cauza dezastrului din vara-nu m-as fi simtit bine) dar si Dragomirna.O alta zona care nu trebuie ratata e cea de la Gura Humorului, unde este si manastirea Gura Humorului si Voronet.Dupa parerea mea mult mai frumoasa este manastirea Gura Humorului de cat Voronetul, unde totul este muult prea comercial.Cred ca in mare ti-am descris ce ai putea vedea,poate am mai si omis cateva lucruri,nu ezita, intreaba-ma orice.Sau suna-ma!Iti pot da detalii pe care aici nu le-am trecut.Eventual locuri in care sa manaci...etc.Iti urez concediu placut, dum bun si timp frumos.


P.S. Vezi ca la Agapia gasesti niste dulceturi si serbeturi de te lingi pe degete!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La asa descriere ce sa mai am de zis ca am ramas interzis.Iti multumesc mult pt. aceste sfaturi si referitor la Tulcea ,parerea mea e ca drumul e mai scurt cel putin dupa harta.De fapt nu ajung la Tulcea,undeva pana in Babadag fac la stanga spre Ciucurova,dupa care spre Macin-Braila si tot asa.Sunt din Buc. si voi cotropi pensiunile ca nu am cort.Foarte interesant traseul spre Lepsa,dar nu vreau sa se termine concediul din prima zi,cel putin pt. sotie si copii ,ca mie imi convine sa iau cramele alea la rand.Spune-mi punctul tau de vedere de la Piatra-Neamt incolo.Unde sa innoptez avand in vedere ca deja o sa parcurg destui km. pana acolo si incotro sa o iau ca sa nu trec de mai multe ori prin acelasi loc,dar nici sa nu ratez ceva?Dupa mine m-as opri o noapte la Lacul Rosu,dupa care la Durau,venind din Borsec,Tg.Neamt,Gura Humorului,Vatra Dornei,Bistrita,Sovata si cam astea ar fi opririle,dar bine-nteles presarate cu vizitele de rigoare.Astept si parerea ta ca esti mai bine documentat.Multumesc mult.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nigab, chiar daca pe harta ti-a dat mai putini km, stai la BAC la Braila...NU SE MERITA!Pierzi timp si drumul e mai rau pe acolo.Referitor la faptul mentionat de tine,de a nu trece de 2 ori prin acelasi loc, iti recomand altceva!Fii atent aici:mergi pana in Nordul tarii prin Ardeal pe traseul Buzau-Brasov-Sf. Gheorghe-Sf.Ana!Si innoptezi aici.Nu e nici f mult si e una din locatiile mele preferate din tara.Pe langa lacul superb vezi si Tinovul Mohos (o zona mlastinoasa specii carnivore de plante...etc).A doua zi pleci linistit prin Baile Balvannyos spre Baile Tusnad si Lacul Rosu.Poti dormi la Lacul Rosu,sunt locuri berechet.Apoi tot De aici treci in Moldova prin Cheile Bicazului -Bicaz-Lacul Izvorul Muntelui-Durau-si urmezi traseul descris mai sus,reusesti fara sa treci de 2 ori prin acelasi loc.Ultimile locuri vizitate vor fi Manastirea Varatec si imprejurimile orasului Targu Neamt.Daca ai neclaritati mai intreaba.Referitor la pensiuni, nu as putea sa le nominalizez ptr ca eu stau numai la cort.Insa sunt f multe, cred ca si curate sunt, oamenii din Bucovina si Nordul Moldovei iti garantez ca sunt cei mai ospitalieri!Poti incerca sa dormi si la manastiri...Durau...Varatec...Agapia.O sa iti placa, e multa liniste curatenie si o explozie de flori.De bani nu mai zic...daca vrei sa faci o donatie..bine,daca nu....
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Saru'mana boierule,in principiu o sa merg cum ai zis tu,ca am vazut ca ai si studii de specialitate la baza.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stai linistit nigab, chiar imi face placere sa ajut colegii forumisti, dar mai ales ma bucur cand vad ca mai sunt oameni ca mine care vor sa descopere frumusetile Romaniei in loc sa se duca la Halkidiki sau mai stiu unde, de nici nu stiu sa arate pe harta locul respectiv.Oricum sa stii ca zona in care vei merge in concediu este una din preferatele mele.Numai vreme buna sa ai.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
E ca vorba aceea populara,,avem o tara asa de frumoasa dar.............................pacat ca e locuita".Oricum din ce am intrebat pe unu altu nu e cazul Moldovei,unde oamenii sunt foarte ospitalieri.Referitor la vreme iti spun sigur ca am pe cineva acolo sus care Ma iubeste si stie ca am muncit un an intreg pt. 10 zile de relaxare.Multumesc inca odata.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
felicitari octav...frumoase explicatii...10X
@nigab...tocmai ce m-am intors aseara dintr-o calatorie de vreo 1500km din nord...te pot ajuta cu explicatii,idei si trasee...e mult de scris si de detaliat, ca sa poti intelege ...si inca nu m-am dezmeticit dupa atatia km Very Happy si nici bagajele din masina nu le-am luat Embarassed ...o sa incerc totusi sa-ti spun cate ceva aici, mai pe seara... iar daca vrei mai multe detalii, contacteaza-ma pe yahoo... eduard_marian2003


Ultima modificare facuta de eduard33 la Mie 30 Aug, 2006 1:21 am
Skip ads

  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mare traseu ti-ai propus! Succes si drum bun! Eu tocmai am venit de la Sovata ("unde-i fericita fata") unde am stat 1 sapt cu familia. E drept, eu am venit de la Cj spreTg Mures (atentie la toti cei care vor sa mearga pe acolo-e o mare teapa ocolirea de la Ungheni Balauseri-cratere adevarate, se merge cu 5/h si-ti rogi moartea cei 15 km). Sovata era destul de aglomerata, grija la cazare- la particulari 7-800 pe noapte (intarea la Lacu Ursu 120000 pe toata ziua cu pauza la pranz, ma rog cu variante-dupamasa mai eftin dupa 16), la fel si pe la Praid (interesant de mers in salina-120.000/persoana), poate ceva mai scump (unde in ciuda aspectului "selenar"am impresia ca sunt cateva cazari chiar curatele) iar drumul spre Lacu Rosu e minunat (cu o mica poriune in orasul Gheorgheni) da e OK.
Iti doresc drum bun si vreme faina!
Alex
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pt. detalii si ponturi.Edi daca ai timp si chef,baga-mi si mie niste sfaturi:pe unde,cum,cat?.Multumesc.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
o sa-ti spun pe scurt traseul facut de mine cu cateva detalii inconjuratoare...daca ai imprimanata, baga un copy/paste si da pe hartie ce scriu eu, ca poate te ajuta pe drum...
-plecat dimineata pe la 4.30...buc.-p.neamt, drum intins...sosea impecabila...la piatra am vizitat gradina zoologica(ce-i drept curat si frumos, dar care din pacate e saraca rau si animale chinuite,slabe si tinute in niste custi/tarcuri prea mici pt nevoile lor)


-p.neamt-tg.neamt...aproape de tg.neamt(ai indicatoare)- Manastirea Varatec si Manastirea Agapia...aici, ceea ce nu stiu multi, este ca gasesti un drum asfaltat(fost forestier) care leaga cele 2 Manastiri fara sa mai fie nevoie sa iesi in drumul national pentru ca, asa cum a zis si Octav,sunt criminale...iti rupi masina nu alta...RUSINEEEEEE pt autoritatile din zona Exclamation Exclamation Exclamation ...mai mare rasu', 2 dintre cele mai frumoase manastiri din tara asta au un drum de acces de-a dreptul infernal...deci, daca vrei ia-o prin padure ca drumul e mai bun si decat cel national...dar acum cu ploile astea nush ce sa zic...eu ma fost pe vreme buna...sunt cateva mici portiuni unde e cam cazut solul...intreaba si tu localnicii...
uite drumul...

...tot la tg.neamt(in oras) mai ai Cetatea Neamt, casa memoriala a lui Creanga si casa unde a locuit vremelnic Veronica Micle...merita vazute...apoi mai sunt de vazut: Manastirile Neamt, Secu si Sihastria pe drumul care duce la Pioana Teiului, spre Vest...mai peste tot ai indicatoare in zona...
eu am facut altfel(dar nu-ti recomand daca afara nu e vreme frumoasa)...am plecat de la Varatec(unde am uitat sa spun ca e si mormantul lui Veronica Micle-in curtea ulei biserici apropiata de manastire) pe drumul ala prin padure la Agapia(aici e si casa memoriala a lui Vlahuta situata printre chiliile maicutelor)...de la Agapia am plecat spre Schitul Sihla pe un drum forestier pietruit,prin padure...drum bun de altfel si un peisaj de vis...pustietate cat cuprinde...nu m-am intalnit cu nici o masina sau caruta in cei 8 km facuti...ai grija ca aici nu ai semnal la telefon de nici un fel, deci sa fi bine pregatit cu masina ca e drum pietruit cu multe serpentine in urcare Very Happy ...ajuns la Schitul Sihla am ramas profund impresionat de frumusetea locului...a meritat pe deplin efortul depus...aici la Sihla este si chilia si Bisericuta de sub stanca, si Pestera Sfintei Teodora(unde a locuit si a murit ea)...f.frumos dpdv spiritual, si nu numai...ceva ce nu pot descrie in cuvinte...

...de acolo tot pe drum forestier pietruit(dar mult mai bun decat cel de la Agapia pana la Sihla), inca 8 km, tot prin pustietate,

spre Man. Sihastria, unde e si casa memoriala a Parintelui Cleopa....
...de la Sihastria totul se continua pe drum asfaltat pana la Man. Secu si Man.Neamt...pe drum, pana la Man.Neamt, ai sa mai intalniesti si altele de vizitat, cu indicatoarele aferente...gen rezervatia naturala de zimbrii de la Vanatori Neamn, in drumul care te intoarce spre Tg.Neamt....sa nu uiti sa-ti iei o harta a jud. Neamt ca te ajuta mult...sau, daca mergi la Cetatea Neamt, vezi ca e un nene acolo pe zidurile cetatii care (contra unei sume modice, gen 2000 lei vechi) te lasa sa te uiti cu binoclul...are si niste harti facute de el pe hartie format A4 foarte detaliate a obiectivelor turistice din zona...si costa vreo 5000 lei vechi...merita pe deplin...
...tot la cetate, de fapt inainte de a urca spre ea, este Restaurantul Arcasului(sper ca tin minte bine numele) unde se mananca EXCELENT si ieftin rau Exclamation
...din zona neamtului am plecat la Suceava unde am vizitat Cetatea de Scaun...aici mai ai de vazut Muzeul Satului Bucovinean,Planetariu din oras si alte cateva obiective...intreaba taximetristii ca ei stiu cam tot Very Happy
...de la Suceava la Gura Humorului unde am vizitat Manastirea Humor si Man. Voronet...la cateva din manastirile vizitate in tot acest tur, am prins momente de prezentare a istoriei locului, narate de maicute cu multa intelepciune...

...mai departe spre locul unde se agata harta'n cui Laughing ...spre Man.Putna, apoi la Man Sucevita si nu in ultimul rand Man. Moldovita...toate f. frumoase iar drumul dintre ele excelent...nu pot sa-ti spun cati km am facut ca nu mai stiu...poti sa te orientezi pe o harta a manastirilor pe care o gasesti la una din manastirile vizitate anterior...
...de la Moldovita la Campulung unde am vrut sa vizitam Man.Rarau si Parcul National Rarau, dar am ajuns tarziu si m-am retras la neamurile mele din Brosteni unde am stat 2 nopti ca eram terminat Very Happy ...
...de la Brosteni (unde poti sa vizitezi casa unde a stat ceva timp Creanga si piatra memoriala care a omorat caprele raioase ale Irinucai Smile ) spre V.Dornei...aici ai Catedrala in Parcul Central, unde(daca ai nuci sau alune la tine) vin vereritele si ti le iau din mana Wink...si partia de schi...

...mai departe spre Bistrita prin pasul Tihuta...drum europeam de tot rahatul...de fapt mai toate drumurile ce leaga moldova de ardeal sunt asa...iti manaca zilele...e in reparatie si pe unele locuri se circula pe un sens si este semaforizat...pe traseu gasesti Castelul Hotel Dracula(o pocarie unde arunci banii efectiv daca nu sti) si partia cu telescaun de langa castel...
...se poate face si traseul de centru..adica Bicaz(la debarcader e superb de stat), Durau,Cheile Bicazului(loc de basm) si te intorci prin Harghita pe la Tusnad...traseu facut de mine acum 2 ani si a meritat.
...revin...de la Bistrita am plecat spre Reghin si de acolo la Sovata...drumul(scurtatura) de la Reghin la Sovata (aprox 45km) este EXRECABIL..cam la fel cu intrarile la Man.Agapia si Varatec...imi venea sa-mi zmulg parul din cap...am scurtat traseul (care era pe Tg.Mures) cu vreo 50km dar mi-am omorat masina intr-un mod de nedescris...nu-ti mai spun cum am fost tratati la Sovata la restaurant sau cand am cumparat niste Forneti...parca aveam scabie sau pojar Evil or Very Mad ...am zis ca nu ma mai duc in zona aia multi ani de acum in colo...niste oameni de joasa speta...de fapt acolo e stat in stat...adica Ungaria in Romania...e valabil si cu Tusnad(experienta traita acum 2 ani)...dar asta e alta poveste, daca vrei ti-o detaliez alta data...
...din ungaria, pardon....adica de la Sovata Twisted Evil am plecat spre Sighisoara(drum bun, abia facut, ca am auzit ca si ala era de 2 lei pana de curand)...am vizitat cetatea apoi acasa la Buc ca eram terminati...

Nu cred ca am cuprins chiar tot, dar daca am uitat si vrei detalii mai amanuntite vorbim pe Yahoo...o sa-ti dau si nr de tel...
...pe tot acest traseu(de joi dimineata pana luni seara) am intalnit si alte locuri de vizitat, dar ne-am limitat doar la ce am crezut noi de cuviinta...

toate cele bune si drum bun...atentie la viteza...viata are prioritate Wink

LATER EDIT
o sa-ti spun pe scurt traseul facut de mine cu cateva detalii inconjuratoare...daca ai imprimanata, baga un copy/paste si da pe hartie ce scriu eu, ca poate te ajuta pe drum...


cica eu am dat cateva detalii Laughing ...baga imprimanta ca sigur nu mai sti cand ajungi la sfarsitul "romanului" Laughing

si uite un link cu harti ...

http://www.travelworld.ro/h.../harti_judete.php

si...sa nu uit....bre nenea...da matale de unde esti?..ca nu scrie nimic la semnatura Rolling Eyes
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
daca itzi planifici partea cu dormitul,evita zona marasesti.am ajuns acolo
noaptea,am cautat un hotel.luindu-ne dupa niste orbetzi,am ajuns la...
politzie-singurul loc unde era lumina pe acea strada.

era un politzai in fatza usii si ne-a lamurit ca pas hotel.sa mai mergem
spre bacau-ceea ce am si facut.

in rest-nu stiu cum e ziua-dar pe noapte arata ca un oras mort.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Bai prietene mi s-a facut pielea gaina dupa ce am citit mesajul tau,in sensul bun al cuvantului.Zici ca ne-am consultat in planificarea itinerariului ca e exact traseul pe care vreau sa il urmez si eu cu mica diferenta ca de la Sovata vreau sa merg la Praid si de acolo spre BUC.de unde ma si trag cu scuzele de rigoare.Multumesc domnilor profesori Octav_bz si Eduard33 pt. sfaturi si tuturor celorlalti pt. ajutorul dat.

P.S. A.M.R.-2(doua)zile.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Revin :hai ca de km. multi vad ca am facut rost,dar unde bag si io cornu-n perna nu-mi dati un pont,dar mai ieftinache asa ca e famelia numeroasa si renumeratia mica,dupa buget.Pt. cate o noapte pe colo colo nu sunt pretentios.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eduard33, excelent!Bravo!Super explicatii, am citit cu mare interes mai ales ca ai pomenit de cateva locuri in care nu am ajuns:Schitul de la Sihla,planetariul din Suceava de care nu stiam nimic, pestera Sf Teodora.Inca o data felicitari ptr explicatii.Foarte adevarat ce ai zis despre Sovata (steaguri unguresti peste tot, toata lumea se face ca nu stie romaneste).Cineva spunea ca proportia de unguri acolo este de 98%!In Tusnad la fel, am intrebat ceva pe strada despre lacul Ciucas, amenajat de curand si abia a 5-a persoana mi-a raspuns.Nici la Praid nu am intrat in salina ptr ca mi s-a spus ca nu sunt decat 2 zile de vizitare parca sambata si miercurea daca tin eu minte.Oricum m-au napadit amintirile....off si maine as pleca iarasi!
Uitasem sa pomenesc de casa memoriala Vlahuta din Agapia, e un loc super, totul inconjurat de flori,merita vazuta dar si de mormantul Veronicai Miclea.Catedrala din Vatra Dornei e superba, noua!Si eu zic sa listezi explicatiile noastre nigab, tocmai sa nu omiti ceva.
Later edit:Aseara am vazut la stiri ca satenii din Agapia au blocat drumul nemultumiti ca isi rup masinile si pierd turistii.Sper sa se rezolve curand problema, Agapia e una din cele mai frumoase manastiri din tara.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
multumesc Octav...si eu as fi vrut ceva asemanator cand am plecat(sapt trecuta) Sad ...dar m-am descurcat pana la urma Wink ...eu am o vorba spusa de tata..."atata timp cat ai o gura cu care sa vb, poti sa te descurci"...
...in alta ordine de idei, ar mai fi atatea de spus...iar daca cineva are nevoie de mai multe info sa ma sune...0743.085.554...sau...0721.883.855.
@nigab...suna-ma sa te pun in tema cu cazarea...noi am iesit super ieftin si conditii f. bune...am stat 1 noapte aproape de Varatec la o pensiune(600.000)...iti face si mancare daca vrei, buna si la preturi bune...a 2 a noapte am stat tot la o pensiune aproape de Man.Humor(peisaj superb si ieftin - 800.000 cu mancare din belsug-2 mese,seara si dimineata)...noaptea 3 si 4 am stat la matusa mea din Brosteni...dar ai variante destule in Humor si imprejurimi...sunt pensiuni peste tot unde mergi si relativ ieftine...noi am cules cateva nr de tel de unde ne-a placut...luni dimineata am plecat spre Bistrita si vroiam sa ramanem pe la Sovata...ajunsi acolo ne-au agatat aia cu cazarea ca scaiul...nu mai scapam de ei Evil or Very Mad ...cereau de la 400.00 pana la 6-700.000...vremea era urata, incepuse sa ploua rau si ne intrebam daca si a doua zi va fi la fel...asa ca am plecat, dar si din motivul ca oamenii au fost asa cum am spus mai sus...m-am uitat la nr de masini parcate in statiune...3 sau 4 masini erau din Buc si alte localitati in afara de HD,CJ,TM,MS si Ungaria... Rolling Eyes ...
...repet...pe tot acest traseu mai erau si multe alte locuri de vizitat...unele cu indicatoare, altele spuse de localnici,altele prezentate in pliantele si hartile cumparate...eu tot intrebam oamenii din zonele unde mergeam ce se poate vizita...nu vreau sa fiu discriminator, dar peste tot in zona moldovei si bucovinei oamenii au fost extrem de amabili si binevoitori in comparatie cu partea transilvaniei...
...iti recomand sa nu ratezi Bicazul si Duraul cu Cascada Duruitoare si rezervatia...apoi Cheile Bicazului...de la Tg.Neamt drumul e bun spre aceste obiective...de la Bicaz spre cheile Bicazului, drumul era in lucru acum 2 ani...acum nu stiu cum e, cica s-ar fi facut frumos...daca acum as vrea sa refac traseul, m-as intoarce de la Putna pe la Bicaz, avand in vedere drumurile foarte proaste ce duc spre vest, sud-vest (Bistrita,Reghin,Tg.Mures)...deci as exclude intoarcerea spre Campu Lung si m-as duce direct spre Bicaz...pe la Poiana Largului si Poiana Teiului...vezi si tu...orienteaza-te. Wink
toate bune si drum bun.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR